Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Çalışan Annelerin Bebek Bakıcısı Seçimi ve Alışma Süreci

  • 29 Eylül 2021
  • Çalışan Annelerin Bebek Bakıcısı Seçimi ve Alışma Süreci için yorumlar kapalı
  • 143 kez görüntülendi.
Çalışan Annelerin Bebek Bakıcısı Seçimi ve Alışma Süreci

Bebek sahibi olma görüşünün en fobili yanı belki de! Günümüzde sıklıkla karşılaştığımız çalışan anne furyasının, doğumları yanaştıkça giderek çeşitlenip artan ve hatta kâbusa dönen fobilerinin başında bebeklerini sıhhatli bir biçimde dünyaya getirme tutkularının peşinden, kendilerini işe dönme kaygısının sardığını görürüz. Bu kaygılar sonucunda, kendilerine sıklıkla sordukları suallerde boğulmamaları ise neredeyse olası değildir. İşe nasıl döneceğim? […]

Bebek sahibi olma görüşünün en fobili yanı belki de!

Çalışan Annelerin Bebek Bakıcısı Tercihi ve Alışma SüreciGünümüzde sıklıkla karşılaştığımız çalışan anne furyasının, doğumları yanaştıkça giderek çeşitlenip artan ve hatta kâbusa dönen fobilerinin başında bebeklerini sıhhatli bir biçimde dünyaya getirme tutkularının peşinden, kendilerini işe dönme kaygısının sardığını görürüz. Bu kaygılar sonucunda, kendilerine sıklıkla sordukları suallerde boğulmamaları ise neredeyse olası değildir.

İşe nasıl döneceğim?
İşe gittiğimde bebeğim ne olacak?
Ne yapacağım, nasıl vazgeçeceğim?
Kime vazgeçeceğim?

… gibi bir hayli kaygı kapsayan sualleri kendilerine kerelerce sormaktadırlar.

Henüz gebelik duygusunu tatmamış bayanların dahi bu mesullüklerin farkında olduğu kutsal bir görevken analık, bebek sahibi olduklarında katlanarak çoğalması kadar natürel ne olabilir ki dedirtiyor insana….

Çalışan Annelerin Bebek Bakıcısı Tercihi ve Alışma SüreciKolay mı? Tabi ki “Hayır”!
Değer mi? Netlikle “Evet”!

Gözünüzün içine bakan sizden bir canlıyla baş başa kalacağınız o ilk an tüm fobi ve acılarınızı geride vazgeçerek yalnızca, onunla bir dünyayı paylaşacağınız ana odaklanmaya başlayacaksınız…

Şimdi onun için iki kat artan eforunuzla her şeyi iki kere yapmaya, düşünmeye başlamanın zamanı. Tıpkı bir maratona katılmış gibi aralıksız ileriyi düşüneceğiniz zaman da bunlardan bir tanesi.

Çalışan Annelerin Bebek Bakıcısı Tercihi ve Alışma SüreciDünyanın en mutlu insanı olmak, ekonomik açıdan geçinmek için yetmeyebilir ve sizin işe dönmeniz gerekebilir. Bunun için üzülmeyin, sizin gibi yaşayan başka insanlar da var.

Bu zamana kadar bir hayli zahmetli süreçten geçtiniz. Geriye yalnızca bazı güçlükleri rahatlatıcı çözümler üretmek kalıyor.
Bebek bakıcısı tercihi de bu mevzulardan biri oluyor.
Belki de aile huzurunuzun temeli olabileceğini düşünerek tüm ailenizle birlikte vereceğiniz bu karar ile siz meselesiz bir biçimde işe dönerken, bebeğinizde sıhhatli bir biçimde hayata alışmaya başlamış olacak.

Bu surattan sizin için en doğru işleyişin devamını sürdürebilirlik ismine bebek bakıcısı tercihiniz de oldukça ehemmiyet taşımaktadır.

Çalışan Annelerin Bebek Bakıcısı Tercihi ve Alışma SüreciAnneanne, babaanne gibi yakınlarla bebeğin dünyaya geldiği yarıyılda aile içi dayanışmanın bir süre sürdüğü ve sonrasında herkesin kendi kumpasına dönmek zorunda olduğu vaziyetlerde çalışan bir anne için ilk olarak akla gelen nedir?

Her ne kadar güç de olsa çalışan annenin usunda, gün içerisinde bebeğinin bakımını en az kendisi kadar iyi yapabilecek güvenilir bir bakıcıya devrederek, günlük işlerine devam edebilmek uyur.

Bunun için;

Bebek Bakıcısını Yakalamak için En İyi Zamanı Tanımlayın!

Size sağlayacağı fayda ve bu süreç üzerine düşünün…

Çalışan Annelerin Bebek Bakıcısı Tercihi ve Alışma SüreciDoğum sonrası fiyatlı ve fiyatsız izinlerini tamamlayan, geriye kullanabilecekleri izin hakları kalmayan, işe dönmek zorunda olan çalışan anneleri, bebeklerinden ayrı kalma görüşü sardığı kadar henüz tanımadıkları birine emanet etme duygusuyla karşı karşıya kaldıkları için de bebek bakıcısı tercihi, bu anlamda onları bekleyen en güç kararlardan biri olup çıkıveriyor.

Aileden birinin destek olamayacağı veya ailelerinin başka şehirlerde yaşadığı taze ebeveynlerin, çalışmak zorunda oldukları için erken yarıyılda iş hayatına dönecek annelere uzmanların önerileri, iyi bir tercih yapmak istiyorlarsa zaman varken arama süreçlerini başlatmalarından yana. Çocuk sıhhati uzmanlarına göre ailelerin bebek bakıcısı tercihine ne kadar erken başlarlarsa o kadar iyi tercih yapma ihtimallerinin çoğaldığı doğrultudadır. Annenin işe başlamadan en az bir ay evvelinde bebeğin bakım sürecine bakıcının da katılımını dâhil etmesi, anne ile bakıcının irtibatlarının büyümesi kadar, bebek ile bakıcının irtibatının da çoğalması ve bunu anne ile babanın gözlemleyebilecek zamanlarının olması bakımından oldukça ehemmiyet taşımaktadır.

Her ne kadar insan gelişimi düzeyleri araştırılacak olursa çocukların akıl yapılarının büyümesinin en süratli yarıyılı ilk 3 sene olduğundan, bebeğin bakıcıya teslim edilmesinin 3 yaşından evvel olmaması önerilse de lüzumlu gidişatlar sebebi ile bebeğinden bir anne ilk gün bile ayrılmak zorunda kalabiliyor. Şayet koşullar uygun ise 13 ila 18. aylara ve 2,5 ila 3 yaşlara daha fazla özenli olmak şartıyla bakıcıya teslim edilebilir.

Bebeğin en ehemmiyetli gereksinimi olan bakımı, kendisi ile aralıksız ve kumpaslı olarak sürdürebilecek ve bunu aynı zamanda iyi bir irtibat kurarak hakikatleştirebilecek birinin üstlenebilmesi bebeğin ilk yaşları kadar ilk ayları için de ehemmiyetlidir.

Bu nedenledir ki bebeğin sık sık bakıcı değişmesi birliktesi keskin meseleler getirerek ileride bu meselelerle karşı karşıya kalmaya neden olabilmektedir. Bu mevzuda uzmanların düşüncesi misalin, lisan veya bilme sistemi gibi bazı bozukluklarla karşılaşma, başkalarına karşı güvensizlik duygusu, somurtkanlık, sıkıntılılık gibi meseleler, göz kontağı kuramama, yemede seçicilik, bağırsak, sindirim, uyku problemleri gibi bir hayli probleme yol açabilirken, ailede ise panik hamle, bunalım gibi psikolojik meselelere neden olabileceği doğrultudadır.

Sevgi dolu ve samimiyetle asıllaşan irtibat, kumpaslı ve devamlılık sağlanması bebeğin bakımını yanılgısızlaştıracak, tamamlayıcı unsurlardandır.

Anne açısından olduğu kadar bebek ismine de ayrı kalma sürecine uyarlamayı kolaylaştıracak yeniden uzmanların önerilerine göre öncelikle ilk başta annenin bebeğin bakımını üstlenip, bakıcının bir zaman anneye destek olması, bebeğin alışmaya başlamasından itibaren bakıcı ile bebeği kısa süreli yalnız vazgeçerek daha yoğun bir irtibata girmelerine imkân sağlamanın faydalı olacağıdır. Ancak bebeğin bakıcıya alıştırılma sürecinde anne, bebeğin beslenmesi, yattırılması, altının alınması gibi harekâtların meselesiz yapıldığını görene dek bakıcıya eşlik etmelidir. Bebeğin zorunlu bakımının sağlandığından emin olan annenin işe başlayacağı tarih yanaştıkça bebek ile bakıcının kısa zaman yalnız vazgeçilmesiyle sağlanan uyarlama ise bebek ile annenin ayrı kalma sürecine adapte olmalarını kolaylaştırmış olur. Dolayısıyla anne işe başlamadan evvel bebek bakıcısının işe başlaması son derece ehemmiyet taşır.

Kriterlerinizi Tanımlayın!

Çalışan Annelerin Bebek Bakıcısı Tercihi ve Alışma SüreciPeki, bir bebek bakıcısından beklediğiniz özellikler nelerdir?

Bakıcıyı ailenin bir azasıymış gibi görerek, konutunuza alacağınız ve bebeğinizi emanet edeceğinizi unutmadan, araştırmaya ve adaylarınızla görüşmeye başlamadan evvel kesinlikle temennilerinizi tanımlayın ve bunları anekdot edin.

Misalin;
Uzun zaman kalıcı olması, şefkatli ve çocukları seven bir yapıya sahip olması, dürüst ve netlikle sabırlı bir kişiliği bulunması en ehemmiyetli kriterler olup, listenizin en başında yer almalıdır.

Sakin ve seri parlamayan yapısının ehemmiyet talep ettiği gibi yaşça büyük olması fiziksel anlamda beceriksiz kalabileceği gibi, yaş olarak minik olması da yeterli deneyime sahip olmamasına neden olabilir. Ancak yaşının bir ehemmiyeti olmadığını da söylemek gerekir. Zira bu noktada bakıcının değişmeden, bebeğin isteklerini şartsız yerine getirebiliyor olması ehemmiyet taşır.

Kendi çocukları var mı veya daha evvel hiç, bir biçimde bebek bakmışlığı var mı? gibi suallerin cevapları da yeniden ehemmiyetli etmenler arasında yer alır.

Eğitimsiz olmasının deneyimsiz sayılmasını göstermeyeceğinden beklediğiniz karakter özelliklerini barındırıyorsa, bunları karşılayabilecek mi diye sorgulayarak, güven vermesini bekleyebilirsiniz.

Bu anlamda seçeceğiniz bakıcının güvenilir biri olup olmadığından ister emin olun ister olmayın her şartta referanslarının büyük ehemmiyet taşıdığını usunuzdan çıkarmayın. Bakıcının verdiği bilgilerin doğruluğunu en iyi ancak referansları ile görüşerek teyit edebilirsiniz.

Ailesi ile ilişkisi ve irtibatı gibi mevzuları ise bakıcının işe başladıktan sonra değerlendirileceği, gözden kaçırılmaması gereken özelliklerden olmalıdır.

Bakıcıyı Gözlemlemeye Devam Edin!

Çalışan Annelerin Bebek Bakıcısı Tercihi ve Alışma SüreciBebek bakıcısından beklediğiniz özellikleri tanımladınız ve kriterlerinizi karşılayan bir bakıcıyı seçtiniz. İşe başlamadan evvel birlikte geçireceğiniz, bebeğinizin de bakıcıya alışacağı en az bir aylık uyarlama sürecinde ve bundan sonra ki zamanlarda bebeğinizin gelişiminin negatif etkilenmemesi için gözlemlemeye devam etmelisiniz. Bu konuta kameraları yerleştirip takip etmek demek değildir. Zira bir hayli anne ve baba bunu yapsa da böylesi bir yaklaşımın sıkıntılılık verici bir davranış olduğu kabul edilmektedir. Bu tecrübeden evvel dikkatlice gözlemlemenizde fayda var.

Misalin;
Konuttan işe giderken ve işten konuta geldiğinizde bakıcının size olan tepkisi ve tavırları nasıl?

Bebeğinizin bakıcıya olan tepkisi ve siz konuta döndükten sonra sizinle olan ilişkisi nasıl?

Beklenmedik olaylar karşısında bakıcının davranışı nasıl?

Gün içerisinde, yokluğunuzda bebeğiniz sıkıntılı mı ve siz döndüğünüzde sıkıntılılığı hala devam ediyor mu? Bu vaziyetle sıklıkla karşılaşıyor musunuz? Ve bu anlamda bakıcı size karşı dürüst yaklaşım sergiliyor mu?

Bebeğiniz siz yokken bakıcı ile yalnız kaldığında sakin ve mutlu olabilir.

Şayet ehemmiyetsiz şeyleri mesele eder veya afaki tepki ve sert davranış içerisine girerseniz, bebeğinizin de tavırları negatif etkilenecektir.

Bu nedenle gözlem ve takip marifetinizi kullanmanız, belli şeyleri kesinlikle anlamaya çalışmalısınız. Bakıcıyı tecrübeleyebileceğiniz en iyi yol onu hakimiyet etmek değil, ailenin bir ferdi gibi gördüğünüzü sezdireceğiniz biçimde, buyurmadan ve vicdanına hitap ederek, içten ve içten davranmaktan geçer. Ve gerektiğinde zaman ayırıp bakıcı ile konuşmanız daha çok bereketinize olacaktır.

Çalışan Annelerin Bebek Bakıcısı Tercihi ve Alışma SüreciTüm bu nedenlerle, unutmamalısınız ki bebeğiniz için çok ehemmiyetli olan ilk aylarda gelişimi destekleyici, uygun ve doğru irtibat yaklaşımı ile bilme civarları sağlanmalıdır.

Bebeklerin hangi yarıyılda hangi gelişim basamaklarından geçtiğini bilen ve buna uygun davranabilen, aynı zamanda bu gelişimleri dikkatlice takip eden, gözlemleyebilen, bilmeye sarih ve zorunlu materyalleri uygun sıklıkta kullanabilen bir bebek bakıcısı bebeğinizin gelişimi için doğru bilme civarını sağlayacaktır. Ve bu gelişimi tamamlayıcı, ona vereceği sevgi dolu yaklaşımı ile bu bakımı meselesiz yürütebilecektir.

Sık sık bakıcı değiştirmek çocuklar kadar bebek açısından da olumsuz yankılara yol kalemtıraşından temel temennilerinizin ardından, ehemmiyetsiz sayılabilecek şeyleri mesele etmeden, gerekirse öncelikle konuşarak çözüm yoluna gitmeli ve kesintisizliği gözetmek ismine karşılıklı adım atıyor olmak yapacağınız en iyi tavırlar olacaktır.

Çalışan Annelerin Bebek Bakıcısı Tercihi ve Alışma SüreciBir bebeğin, ilk 3 yaşına kadar temel lüzumlarını karşılayana bağlanması gözünüzü korkutmasın. Zira bu bağlılık bağımlılık değildir. Uzmanların verdiği bilgilerden yola çıkarak bebeklerinin bakımını bakıcılara devreden çalışan annelere önerileri, özellikle ilk 3 seneye kadar bebekler kendilerini besleyenlere dinledikleri bağlılıktan dolayı annelerin de yapacağı en ehemmiyetli şey konutta oldukları vakitte bebekleri ile nitelikli zaman geçirmeleri ve bebeklerinin temel, hayatsal lüzumlarını kendilerinin karşılamalarıdır. Ve yeniden ehemmiyetli olarak annelerin başka çocuk veya bebeklerde gördükleri, sevmedikleri tavırları kendi bebeklerinde görme fobisiyle yok yere disiplin kaidelerine müracaat etmemeleri de nasihat edilmektedir. Özellikle bakıcıyla geliştirilen bebek sahibi olan, bebeklerinin kendilerine yabancılaşacağından korkan annelere en iyi nasihat, bebek için olmazsa olmaz şartsız gösterilen sevgi ve alakadan başka bir şey değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri