Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Calgary Nasıl Bir Şehirdir?

  • 14 Temmuz 2021
  • Calgary Nasıl Bir Şehirdir? için yorumlar kapalı
  • 139 kez görüntülendi.
Calgary Nasıl Bir Şehirdir?

Calgary, Kuzey Amerika ülkelerinden Kanada‘da bulunan bir şehirdir. Bu şehir, ülkenin Alberta eyaleti hudutlarında yer alır ve popülarite anlamında oldukça ehemmiyetli bir mesken yeri olarak kabul edilir. Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ile kara hududu bulunan bir ülkedir ve de ülkenin zati tek komşusu da Amerika Birleşik Devletleri’dir. Bu anlamda ülkenin en büyük ortağı ve aynı […]

Calgary Nasıl Bir Şehirdir?Calgary, Kuzey Amerika ülkelerinden Kanada‘da bulunan bir şehirdir. Bu şehir, ülkenin Alberta eyaleti hudutlarında yer alır ve popülarite anlamında oldukça ehemmiyetli bir mesken yeri olarak kabul edilir. Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ile kara hududu bulunan bir ülkedir ve de ülkenin zati tek komşusu da Amerika Birleşik Devletleri’dir. Bu anlamda ülkenin en büyük ortağı ve aynı zamanda da arkadaşı yeniden Birleşik Devletler’dir. Calgary, Kanada’nın hudut hattına yakın olan şehirleri arasında yer alır ve Amerika ile arasında yalnızca 1 ila 2 saatlik bir mesafe mevzubahisidir. Calgary, Kanada şehirleri arasında en ehemmiyetlilerinden biri konumunda olup, ülkenin refah seviyesi azami noktalarından biri haline gelmiştir. Şehir son derece bereketli topraklara sahip olmasıyla da dikkat toplar. Bunun en ehemmiyetli sebebi kuşkusuz şehrin Bow ve Elbow Akarsuları tarafından besleniyor olmasıdır. Kanada, son derece değişik yapıda bir ülkedir. Bu ülke bir hayli coğrafi spektruma sahiptir. Kuzeyinden güneyine kadar değişik cinste yapıya sahip olan Kanada şehirleri, çok az rakamda insana konut sahipliği yapar. Milyonu aşan çok az rakamda şehir bulunur. Ayrıca şehir merkezleri nazara alındığı süre, yalnızca 2 şehir metropol olarak kabul edilebilecek seviyededir.

Calgary, en ehemmiyetli Kanada şehirlerinin başında kazanç. Her ne kadar Toronto, Montreal ve de Ottowa’ya nazara daha arka tasarıda kalmış olsa da buranın da hatırı sayılır bir şana sahip olduğunu söyleyebiliriz. Calgary, konum olarak Kanada’nın batı yakasına daha yakındır. Bütün olarak batı sahilinde yer almasa da bu bölge yalnızca 6 saatlik bir mesafededir. Bu mesafe vasıta ile gidilmesi vaziyetinde böyledir. Ülkenin Alberta eyaletine bağlı olan Calgary, en daha önceki şehirler arasında sayılır. Kendi içinde 6 adet ilçeye sahip olan bu şehir, resmi olarak İngiliz dominantlığı sırasında kurulmuştur. Kuruluş tarihi 1875 senesine uzanan Calgary, 7 Kasım 1884’te kasaba, 1 Ocak 1894 tarihinde ise şehir statüsüne kavuşarak, Kanada’nın en gözde mesken yerlerinden biri haline gelmiştir. Kanada’nın dağlık ve de kayalık coğrafyası üzerinde heyeti olan Calgary, ülkenin en kalabalık mesken yerlerinden biri konumundadır. Şehrin popülasyonu son yapılan sayıma göre 1,4 milyon etrafındadır ve bu da şehri Montreal, Toronto, Vancouver’dan sonra en kalabalık şehir yapmaktadır. Ülkenin en gelişmiş mesken yerlerinden olan Calgary, ülke ekonomisine son derece yüksek bir girdi sunmaktadır.

Calgary Nasıl Bir Şehirdir?Ekonomik bilgiler nazara alındığı süre, 100 milyar Amerikan doları ortamında bir ekonomiye sahip olan Calgary, bu anlamda bir hayli Amerikan şehrinden dahi çok daha yüksek bir ekonomik bedele sahiptir. Bu topraklarda yaşayanların şahıs başına düşen ulusal kazancı ise, 70 bin dolar seviyelerindedir ki, bu Kanada ortalamasının da üzerindedir. Alberta eyaletinin en büyük şehri olan Calgary’ye erişmek Türkiye üzerinden aktarmasız olarak olası değildir. Bu anlamda Kanada’nın Vancouver şehri üzerinden bölgeye erişmek daha kolay gözükmekte ve de Türkler genellikle bu rotayı seçim etmektedirler.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ