Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Çağdaş Teknolojinin Afallatıcı 10 Özelliği

  • 23 Temmuz 2021
  • Çağdaş Teknolojinin Afallatıcı 10 Özelliği için yorumlar kapalı
  • 128 kez görüntülendi.

Teknoloji son senelerde o kadar süratli büyüdü ki, onsuz yaşamımızı hayal dahi edemiyoruz. Şimdi, bazı yenilikçi ve yaratıcı beyinler sayesinde, teknoloji endüstrisi geleceğimizin vaziyetini değiştirme potansiyeline sahip. İşleri nasıl yaptığımız ya da belli hastalıklara nasıl davrandığımız konusunda devrim yaratacaksa, teknoloji dünyayı bildiğimiz biçimde değiştirmeye ayarlanmıştır. Tahlilciler yakın zamanda, daha iyi biyometrik güvenlik için tasarlanan minik […]

Teknoloji son senelerde o kadar süratli büyüdü ki, onsuz yaşamımızı hayal dahi edemiyoruz. Şimdi, bazı yenilikçi ve yaratıcı beyinler sayesinde, teknoloji endüstrisi geleceğimizin vaziyetini değiştirme potansiyeline sahip. İşleri nasıl yaptığımız ya da belli hastalıklara nasıl davrandığımız konusunda devrim yaratacaksa, teknoloji dünyayı bildiğimiz biçimde değiştirmeye ayarlanmıştır.

Tahlilciler yakın zamanda, daha iyi biyometrik güvenlik için tasarlanan minik bir mikroçipten, havadan doğrudan galon su içebilen bir cihaza kadar çığır açan büyümeler reelleştirdiler. Bu yenilikler etkileyicidir ve bize hayatlarımızı nasıl geliştirebileceğimize ve daha sürdürülebilir bir Dünya yaratabileceğimize dair bir bakış sunar.

İşte son zamanlarda çağdaş teknolojinin en afallatıcı özelliklerinden on tanesi.

10. Çok Emelli İmplant

İsveç milleti, pirinç tanesi büyüklüğünde mikroçipleri ellerine yerleştirmek için sıraya giriyorlar. Biohax International, yongaların arkasındaki firma ve İsveç’teki teknolojinin en önde gelen sağlayıcılarından biri. Bu mikroçipler, bir elin basit bir değişiyle konutlarına, ofislerine ve spor salonlarına ulaşma konusunda kullanıcılarının günlük hayatlarını iyileştirir. Mikroçipler ayrıca acil vaziyet irtibat bilgilerini, sosyal medya profil bilgilerini ve hatta faallikler ve tren seyahatleri için e-biletleri kapsayacak biçimde tasarlanmıştır.

Mikroçipler, aşılama için kullanılana eş bir enjektör kullanarak bir kullanıcının parmağının hemen üstüne yerleştirilir. Prosedürün 180 dolara mülk olduğu söyleniyor ve 4.000’den fazla İsveçli bu teknolojiyi çoktan benimsemiştir. İsveç’in en büyük tren işletmeyi dahi, yeni yongalama trendine, araçlarının bilet yerine makbuzlarını kullanmalarına izin vererek sıçradı ve hatta bu teknolojinin yakında mağazalarda ve restoranlarda ödeme yapmak için kullanılabileceğini dahi konuştuk.

9. 3 Ebatlı Metal Baskı

3 ebatlı baskı, işleri yapmak için muhtelif plastik cinsleri kullanan nispeten yeni bir yapım usulüdür. Şimdi, HP ve GE gibi işletmeler, 3 ebatlı metal baskı mahsullerini piyasaya sürerek Modern Teknolojinin Şaşırtıcı 10 Özelliğiyeni bir cins ek yapım yapmak için ilk adımları attılar. HP’nin 3 Ebatlı Basım İşletmesi kısa süre evvel, özel olarak üretilmiş, yüksek nitelikte yapım sınıfı metal parça imali için üretilmiş olan HP Metal Jet’i süratli ve düşük bir maliyetle tanıttı. Parmatech gibi üreticiler, fabrika için HP Metal Jet’i çoktan kullandılar. Sipariş veren bazı ehemmiyetli alıcılar arasında Volkswagen ve Wilo ile Primo Medical Group ve OKAY Industries gibi dikey pazar üreticileri bulunmaktadır.

GE Additive ayrıca, yüksek sıcaklığa sahip, 3 ebatlı bir yazıcı olan Arcam EBM Spectra H olarak adlandırılan, çatlamaya meyilli metallerle baskı yapmak isteyen kendi büyük metal yazıcısını da duyurdu. 1000 santigrat derece 1.832 ° F üzerindeki sıcaklıklarda çalışan, titanyum alüminid ve Alaşımlı 718 gibi metallerle baskı yapabilir. 2019’da başlayan nikel süper alaşımlarının basımını da destekleyebilir. Bu iki yazıcı belirleyecek biçimde ayarlanmıştır. Yeni nesil katkı maddesi imali ve gelecekte öne çıkacak olan olasılıklara bir bakış açısı sunar.

8. Sentetik Ceninler

Hollandalı bilim adamları, sperm ya da yumurtaya lüzum dinlemeden sentetik fare ceninleri oluşturarak embriyonik bilimde devrim kalitesinde bir atılım yaptılar. Bu galibiyet, insan kısırlığı için ümit verici sonuçlara yol açabilir. Hollanda‘daki MERLN Teknoloji Esneden Rejeneratif Tıp Enstitüsü’nden tahlilciler, “blastosist eşi yapılar” oluşturmak için geleneksel seks hücreleri olmayan fare hücrelerini kullandılar. İki değişik tipte fare kök hücresi kullanarak, elde edilen hücre kütlesi daha geleneksel bir bebek oluşturma operasyonuna benziyordu.Bu yapılar dişi farelerin rahimlerine yerleştirildiğinde, tıbbi bir ilk olarak birkaç gün geliştiler.

Bu cins biyomedikal teknoloji, gelişimin implantasyon aşamasında alana gelen düşüklükler söz konusu olduğunda kısırlık araştırmalarına takviyeci olabilir. Baş tahlilci, Dr. Nicolas Rivron, takımının şimdi bunları ayrıntılı bir biçimde araştırmak için çok sayıda bu Modern Teknolojinin Şaşırtıcı 10 Özelliğiceninlerin üretebileceğini söyledi. Bu, bazı ceninlerin neden implante etmediklerini ve doğurganlığa takviyeci olan ilaçları taradıklarını kavramalarına takviyeci olabilir. Öte yandan, genetik mühendisliği ile alakalı bir şeyler biyoetik münazaralara yol açma meylinde olduğundan, gayretler yasaklanabilir.

7. Suni Akıl Resimi 432.000 Dolara Satıldı

Paris merkezli sanat topluluğu Obvious tarafından geliştirilen bir suni akıl programı, sarih artırmada 432.000 $ ‘a satılan bir tablo hazırladı. Satıştan evvel, Christie’s New York’ta, resmin sadece 7.000 ila 10.000 dolar arasında olacağını varsayım ediyordu. Tabloya Edmond Belamy’nin Portresi ismi verildi ve 14. asırdan 20 seneye kadar boyanmış 15.000 portreden oluşan bir bilgi seti ve bir algoritma kullanılarak üretildi. Algoritma, görüntüyü kendi çalışmasını bilgi setindeki çalışmalarla karşılaştırarak, iki çalışmayı ayrı ayrı söyleyemeyene kadar oluşturdu.

Christie’nin uzmanı Richard Lloyd tarafından tertip edilen satış, medyanın büyük bir ilgisini çekti. Lloyd’a göre, suni akıl gelecekte sanat piyasası üzerinde büyük bir etkisi olacak birkaç teknolojiden biri olmasına karşın, bu tesirin ne olacağını varsayım etmek için henüz çok erken olabilir.

6. Kendi Ağırlığının 40 Kere Kaldırabilen Dronlar

İsviçre ve Stanford Üniversitesi’ndeki Ecole Polytechnique Federale de Lozan’daki EPFL analistleri, nesneleri kendi ağırlıklarının 40 katı kadar hareket ettirebilen yeni bir minik uçan robot serisi geliştirebildiler. Bu uçağa FlyCroTugs “uçan, mikro çekiştirici robotlar” anlamına kazanç denir ve hemen hemen her şeyi yakalatmalarını sağlayan bir vinç, yapıştırıcı ve mikrospin sistemi bulunur. Uçağın vinç gibi bazı değiştirilemeyen parçaları olmasına karşın, rastgele bir vaziyete uyacak biçimde özelleştirilebilirler. Misalin, yakalayıcılar iniş yüzeyine bağlı olarak hareket ettirilebilir ve bir görev gerektirdiğinde tekerlekler gibi ek aksesuarlar da takılabilir.

Uçağın bir şeyi kaldırması gerektiğinde, kıskaçlar nesneye bağlanmak için açılır. Bunlar, kertenkelelerin ayak parmaklarından esin alan tahlilciler tarafından tasarlanan yapışık olmayan bir yapıştırıcıdır. Uçağın kıskaçları, pedleri ve bir cismin yüzeyi arasında moleküller arası güçler oluşturur. Bu yeterli değilse, mikrospinler bir olta kancasını hatırlayan bir dizi metal çivili olan kullanılabilir. Bu dronlar kurtarma operasyonları gibi hassas vaziyetlerde kullanılabilir. Tahlilciler, kolunu kementleyerek, çevirerek ve kapı açılana kadar sürükleyerek bir kapı açabildiler. Başka bir test çalışmasında, tahlilciler dronun üzerine bir kamera bağladılar ve onu çökmekte olan bir yapıyı keşfetmek için kullandılar.

5. Robot Çiftliği

San Carlos, Kaliforniya’da, Iron Ox isminde bir başlangıç işletmeyi tamamen özerk bir çiftlik kurdu. Mahsulün ekilmesi, bakımı ve hasatı için iki cihaza direnen topraksız bir iç mekan çiftliğidir. İlk makine bir araba kadar büyük bir robot ve takribî 450 kg 1.000 lb Modern Teknolojinin Şaşırtıcı 10 Özelliğiağırlığında. Sorumlulukları arasında nebat kasetlerinin alınması ve seranın çevresine taşınması yer alıyor. İkinci makine, tohumlama ve nakli gibi daha arıtılmış manipülasyon işlerinden sorumlu olan bir robot koldur.

Bir nebat tepsisi yeterince geliştiğinde, mobil robot onu operasyona alanına taşır. Bir kere orada, robot kol bebek nebatlarını yoğun ambalajlanmış tepsiden daha fazla alana sahip kaplara taşır. Iron Ox’un kurucu ortağı ve CEO’su Brandon Alexander, firmanın eşdeğer 30 dönümlük sarih alan çiftçiliğini robot çiftliğinde sadece bir dönümlük alanda yapabildiğini iddia ediyor. Firma, varışta daha taze olan mahsuller üretmek için şehir merkezlerine yakın bu robotik çiftliklerin çoğunu inşa ederek gelişmek istiyor. Hali Hazırda, Iron Ox yapraklı yeşillik ve nebat yetiştiriyor, ancak gelecekte domates gibi öbür mahsulleri üretmeye başlamayı tasarlıyorlar.

4. Elektrikli Taşıtları Şarj Eden Yol

İsveç, 2030 senesine kadar fosilsiz yakıt taşımacılığı asıllaştırmayı tasarlıyor ve İsveç hükümeti, bu tasarıyı hakikate dönüştürmek için kritik bir adım atılabilecek şeyleri yaşama geçirdi. Stockholm yakınlarındaki bir yolun bir kısmı, elektrikli taşıtları sürerken kullanmaları için donatıldı. e-Road Arlanda ismi verilen proje, elektrikli otomobilleri ve otobüsleri dolduran havai kablolara eş teknolojiyi kullanıyor. Yeniden de, kablolar yolun içine yerleştirilmiştir. Kuvvetlendirilmiş bir vasıta elektrik yolunda olduğunu idrak ettiğinde, bir kol yola indirilir ve taşıtın aküsünü şarj eder. Pist, her türlü hava şartından bağımsız olarak çalışır.

Sistem ağır kamyon yüklerini beslemek için tasarlanmış olmasına karşın, aynı zamanda araba ve otobüsleri de şarj edebilecek. Her bir taşıtın sürücüsüne, yoldayken kullandıkları Modern Teknolojinin Şaşırtıcı 10 Özelliğielektrik ölçüsünü fatura ederek yol için ödeme yapılacaktır. e-Road Arlanda, testin bir parçası olarak ulusa sarih bir karayolu üzerinde 2,01 km 1,25 mil elektrikli yolun bitirildiğini ve bu teknolojiyi ülkenin öbür bölgelerine genişletmeyi tasarlıyor.

3. Boston Dynamics’in İlk Ticari Robotu

Boston Dynamics, çevik robotlarıyla şöhretlidir. Şimdi, firma piyasaya ilk ticari mahsulünü Spot Mini isminde köpek gibi bir robot vazgeçecek. Ticari sürüm Mayıs 2018’de bülten edildi ve Temmuz 2019’da Spot Mini robotlarını senede 1.000 birim süratle yollamaya başlamak için tasarılar hazırlandı. Son hedef, inşaat, teslimat, güvenlik ve konut dayanağı gibi muhtelif uygulamalar için esnek bir platform sağlamaktır. Mini’nin en yakın “akrabası” robotu Spot, 1,2 metre 4 ft yükseklikte ve takribî 73 kg 160 lb ağırlığında duruyor. Videolar, zorlu arazilerde dolaşmaktan tekme sırasında ayaklarının üstünde durmaya kadar olağanüstü hünerlerini sergileyen YouTube’a yüklendi.

Spot Mini şık bir tasarıma sahiptir, takribî 0,9 metre 3 ft yükseklikte durmakta ve 25 kg 55 lb ağırlığındadır. Daha büyük robotların yapamayacağı her yere gidebilir ve isteğe bağlı yılan eşi bir kolla sarih kapılar gibi şeyler yapabilir. Üçüncü taraflar, evrensel bir genişletme iletişim noktası sayesinde ek vasıtalar tasarlayabilecektir. Yakında, bir robotun günlük işleri olan insanlara destek ettiğini görmek bayağı bir vaziyet olacak.

2. Kanser Araştırmalarını Süratlendirmeye Takviyeci Olan Uygulama

Dream Lab uygulaması, araştırma emeliyle karışık bilimsel hesaplamalar yapmak için boşa tüketilen harekât eforunu kullanan boşta telefonun arka tasarısında çalışan bir uygulamadır. Vodafone Vakfı, son zamanlarda, Dream Lab uygulaması kullanıcılarının, beyin, akciğer, melanom ve sarkom kanserleri arasındaki genetik eşliklerin hesaplanmasına odaklanan bir proje olan Project Genetic Profile’in bitmesine takviyeci olan kanser tahlilcilerine takviyeci olduklarını açıkladı. Uygulama artık sonuçta insan fiziksel özellikleri ile genetik esasları arasındaki noktaları birleştirmeye takviyeci olacak olan Proje Demystify’a takviyeci olmak için kullanılacak. Garvan Enstitüsü’ndeki Enformatik Şefi Dr. Warren Kaplan, Dream Lab uygulamasının, topluluk azalarının araştırma ilerlemesini etkileme konusunda ortak mücadele gösterdiği “yurttaşlık biliminin” eforunu gösterdiğini söyledi.

Kanser, Deoksirübo Nükleik Asit’nın bir hastalığıdır ve daha iyi anlaşılması için tahlilciler, kanser hastalarının Deoksirübo Nükleik Asit’sının dizilimini veya “kodunu çözme” bilgilerini tahlil etmek zorundadır. Bu, Dream Modern Teknolojinin Şaşırtıcı 10 ÖzelliğiLab’ın topluca 20 milyon araştırma hesaplamasına katkıda bulunan kullanıcılarıyla destek etmeye çalıştığı yerdir. Yeni Zelandalılar, bilgileri başlangıçta alacağından üç kat daha süratli hesaplamaya takviyeci olan 220.000’in üzerinde “hayal kurma seansına” katkıda bulundular.

1. İnce Havadan Su Yapabilen Makine

Kaliforniya merkezli bir takım, havadan günde suratlarca galon taze içme syat üretebilecek ve bu da onlara 1,5 milyon dolar kazandıran makineler üretmeyi muvaffak oldu. Aygıtlara “Skywater” ismi verildi ve Venedik, California’dan bir sürdürülebilirlik uzmanı takımı olan Skysource/Skywater Alliance tarafından yaratıldı. Dev metal paketlere yerleştirilen makineler, havadan gelen su buğusunu yoğunlaştıran ve içme syatıla çeviren atmosferik su jeneratörleridir. Bu makineler güneş enerjisi veya biyoyakıtların yakılması ile desteklenebilir. Hane milletleri, çiftçilik ve hatta acil destek çalışmaları için harikuladedirler.

Skysource/Skywater Alliance takımı, Kaliforniya’nın kar emeli gütmeyen, bazen de dünyanın sorunlarına çözüm üretmeye müteveccih milyonlarca dolarlık müsabakalar tertip eden, kar emeli gütmeyen bir kuruluş olan Water Abundance XPRIZE’ı aldı. Yeni teknolojilerin geliştirilmesini basitleştirerek küresel su krizlerine yanıt bulmak isteyen iki senelik bir müsabaka oldu.

Skysource/Skywater Alliance’ın liderlerinden David Hertz, aygıtlarının syatıl kıt olduğu dünyanın bazı bölgelerinde yaşayan insanlar için neler yapabileceğini görmekten coşku dinlediğini söyledi. Ona göre, cihazların çıkarması için havada yeterince su buğuyu var. Aslında, atmosferde rastgele bir zamanda “37,5 milyon milyar galon su” olduğunu ve dünyadaki tüm akarsulardan daha tatlı su olduğunu söylüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ