Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Büyümede Değişikleşme ve Yenilenme

  • 01 Kasım 2021
  • Büyümede Değişikleşme ve Yenilenme için yorumlar kapalı
  • 101 kez görüntülendi.
Büyümede Değişikleşme ve Yenilenme

Değişikleşme ve Yenilenme Büyüme bir hücrenin gen ifade biçimini değiştiren, uyarıcı olarak iş gören morfogen ya da başka bir kimyevi çoğunlukla bir komşu hücreden ile asıllaşır. Bu hücre artık bir dereceye kadar belirlenmiş olur. Başka Bir Deyişle onun potansiyel özelleşmesinin hudutları kısıtlanmıştır. İlave morfogenler ya da değişik hakimiyet maddeleriyle sonraki deneyler hücrenin akibeti tamamen kararlı hale gelene […]

Değişikleşme ve Yenilenme

Büyüme bir hücrenin gen ifade biçimini değiştiren, uyarıcı olarak iş gören morfogen ya da başka bir kimyevi çoğunlukla bir komşu hücreden ile asıllaşır. Bu hücre artık bir dereceye kadar belirlenmiş olur. Başka Bir Deyişle onun potansiyel özelleşmesinin hudutları kısıtlanmıştır. İlave morfogenler ya da değişik hakimiyet maddeleriyle sonraki deneyler hücrenin akibeti tamamen kararlı hale gelene kadar hücrenin akibeti üzerinde daha fazla odaklanır. Aynı zamanda bir hücrenin morfolojisi ve kimyası, çekirdeğindeki genlerin etkinliğine cevap verir ve neticede hücre değişikleşir ehemmiyetli bir gecikme olmasına karşın. Böylece belirlenme ve değişikleşme genellikle derecelidir ve bu kumpasta ilerler.
Her ne kadar değişikleşme genellikle belirlenmeyi izliyorsa da belirli hücreler, akibetleri tamamen belirlenmeden evvel değişikleşerek tertip edilirler. Böyle hücreler yeni bir bölgeye nakledildiği zaman değişikleşmiş görünüşlerini kaybedebilirler ve yeni bölgelerine uygun bir morfoloji kazanırlar. Memelilerde ve kuşlarda hücrelerin tamamen değişikleşmesi embriyoyu hudutlandırır. Bununla birlikte amfibilerde, en azından bazı hücrelerde bitirilmemiş belirlenmeyi sürdürme beceriyi, rejenerasyonun dikkate değer eforunu oluşturur.
Örnegin, bir semenderin bacağı koparılırsa yaralanan bölgenin yakınındaki hücreler geri kalan parçanın ucundaki epidermisin altından değişikleşmeye başlar. Dereceli olarak mitotik etkinlik ve yine hücresel değişikleşme redifferantation bu alanda yer alırken, hücre istifi giderek daha fazla embriyonik semenderin basmakalıp abone tomurcuğuna benzer. Sonra yavaş yavaş uzar ve bir kaç hafta sonra adaleyi, tendonu, kemiği ve bağ dokusu vb. dokularla birlikte belirgin bir dirsek ve parmaklar görünür.
Değişikleşmeme ya da bitirilmemiş belirlenme yaşam döngüleri boyunca büyüyen Gelişmede Farklılaşma ve Yenilenmehayvanlarda tipik bir yetişkin boyutu olmayan, fakat bunun yerine can verene kadar yavaş yavaş büyüyen balık, sürüngen ve amfibi gibi cinsler çok yaygındır. Belirsiz bir biçimde büyüyebilmek lüzumuyla en azından bazı hücrelerin büyüme seçimlerini aralıksız sarih yakalamayı sağlamak aynı derecede zorunlu olabilir.
Bazı cinslerde bazı hücreler için değişikleşmemenin muhtemel olmasına rağmen, belirlenmenin kendisi tersine çevrilebilir mi? Kanserli hücreler, belirleyici sınırlayıcıların bazılarını ortadan kaldıran değişinimleri geçirirler ve bir hücreyi daha az değişikleşmiş ve daha süratli büyüme özelliğindeki ilk hücre tipine dönüştürür. Kuramda değişinimle neyin mümkün olduğu, seçici yok etme ya da Deoksirübo Nükleik Asit bağlı hakimiyet maddelerinin ve ilk yerde bulunan bir hücrenin belirlenmiş gidişatından mesul transkripsiyon etmenlerinin değişmesi ile de olasıdır. Bununla birlikte belirlenmiş gidişatın değiştirilebileceğini ileri süren bir kaç vaka da vardır.
Gelişmede Farklılaşma ve YenilenmeOxford Üniversitesinden J.B. Gurdon, en ümit verici deneylerin bcerahatte yüzen bir iribaşın ince bağırsak hücrelerinden alınan çekirdeklerin takribî yüzde 2’si orijinal çekirdeğin atıldığı yumurtalara enjekte edildiğinde hücrelerin oransal olarak belirlenmiş gidişatları yerine basmakalıp bir kurbağanın büyüdüğünü gördü. Belki de bu birkaç çekirdek kendilerini belirlememiş olan değişinimlere sahipti ya da basmakalıp büyüme vakaları sırasında doğru belirlenmiş hücrelerle çevrili bir hücre ile belirlenmenin minik bir ihtimalle kendiliğinden kaybı, kendiliğindene olan bir düzelmeydi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ