Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Büyüklüğüne ve Parlaklığına Göre Yıldızlar

  • 14 Temmuz 2021
  • Büyüklüğüne ve Parlaklığına Göre Yıldızlar için yorumlar kapalı
  • 69 kez görüntülendi.
Büyüklüğüne ve Parlaklığına Göre Yıldızlar

İçinde Güneşimizin de bulunduğu ısı ve ışık yayan cisimlere “yıldız” denir. Tabi ki her yıldız aynı ebada ve parlaklığa sahip değildir. Misalin, Güneşimiz orta ebatlı bir yıldızdır. Fakat bazı yıldızlarla karşılaştırıldığında ebat ve parlaklık olarak gerçekten sönük kalır.

İçinde Güneşimizin de bulunduğu ısı ve ışık yayan cisimlere “yıldız” denir. Tabi ki her yıldız aynı ebada ve parlaklığa sahip değildir. Misalin, Güneşimiz orta ebatlı bir yıldızdır. Fakat bazı yıldızlarla karşılaştırıldığında ebat ve parlaklık olarak gerçekten sönük kalır.Şöyle ki, Güneşimiz öğrenilen en büyük yıldız olan ‘ NML CYGNİ ”e göre takribî olarak 1650 kat daha miniktir.

4472_1

Bu yıldız o kadar büyüktür ki; güneşimiz yerine o olsaydı, büyüklüğüyle Güneşin yörüngesini çevreleyebilirdi. Güneşderi büyük olan bir hayli yıldız vardır. Bunlardan öğrenilenlerini paylaşalım. Öncelikle, Güneşderi büyük olan Sirius ile başlayalım. Bu yıldız aynı zamanda Güneşderi sonraki en parlak yıldızdır. Güneşin parlak olmasının nedeni tamamen yakın olmasıyla ilgilidir. Aynı zamanda Sirius’un parlak görünme nedeni de budur. Sirius, Güneş sistemine yakınlık olarak 7. sıradadır ve 1,46 Kadir’e sahiptir Kadir; cisimlerin parlaklık dereceleri için kullanılan bir birimdir ve kadiri düşük olan cismin parlaklığı çoğalır. Güneş ise -26,74 Kadir parlaklıktadır. Siriustan sonra büyüklük olarak Pollux kazanç. 34 ışık seneyi 1 ışık seneyi: 9,5 trilyon kilometre uzaklıkta olan Pollux, İkizler Takımyıldızı arasında bulunan bir yıldızdır ve parlaklığı + 1,15 kadirdir. Pollux aynı zamanda takımyıldızı içerisindeki en parlak yıldızdır. Polluxtan daha büyük olan Arcturus , 37 ışık seneyi uzaklıkta bulunmaktadır ve çapı takribî 20 Güneş çapına denktir. -0,04 Görünür Kadiri ile parlaklık olarak 3. sırayı almaktadır.

4472_3

Arcturustan sonra büyüklük olarak Aldebaran kazanç ve takribî olarak 44 Güneş çapındadır. 65 ışık yıldızı uzaklıkta bulunan bu yıldız yakıtını harcamış bir kızıl devdir. 0,87 Kadirlik parlaklığa sahip olan oldukça parlak bir yıldızdır.Sonraki yıldızımız ise Rigel’dır. Takribî 50 Güneş çapında olan bu yıldız, Güneşderi 57.000 kat daha parlaktır. Takribî olarak 1000 ışık seneyi uzaklıkta bulunan bu yıldız mavi-beyaz ışık yayan bir devdir ve + 0,18 Kadirlik parlaklığa sahiptir. Antares, bu kızıl dev Dünyamızdan 600 ışık seneyi uzaklıkta bulunmaktadır ve + 1,06 Kadirlik parlaklığıyla en parlak 17. yıldızdır. Bu yıldız o kadar büyüktür ki, çapı takribî olarak 530 Güneş çapına denktir.

Bilim adamları bu yıldızın çapını 3 astronomik birimden fazla olarak hesaplamışlardır 1 astronomik birim: Güneş ile Dünya arasındaki mesafedir ki bu da 150 milyon kilometre’dir. Bu yıldızdan sonra ise, “Betelgeuse” kazanç. Dünyadan 600 ışık seneyi uzaklıkta bulunan bu yıldız, kırmızı bir devdir.+0,45 Kadirlik parlaklığı ile öğrenilen en parlak 11. yıldızdır. Takribî olarak 800 Güneş çapı genişliğinde bir çapa sahiptir.

4472_2

Mu Cephei, bu yıldız bütün anlamıyla reel bir devdir. Çapı 1200 Güneş çapına denktir. Böyle bir yıldıza sıklıkla tesadüfemezsiniz. VV Cephei öğrenilen en büyük yıldızdır ve takribî 1900 Güneş çapı genişliğinde çapı vardır. Hiperdev olan bu yıldız 2400 ışık seneyi uzaklıkta bulunmaktadır. Öğrenilen en büyük 3. yıldızdır. VY Canis Majoris, takribî 2100 Güneş çapı genişliğindeki çağı ile öğrenilen en büyük 2. Yıldızdır. Takribî olarak 3800 ışık seneyi uzaklıkta olan bu yıldız. Kırmızı hiperdev’dir. Aynı zamanda semandaki en parlak yıldızlardandır.

Anekdot: Yazımızın başında en parlak yıldız olarak Siriusu söylemiştik. Fakat Siriusu en parlak yapan en büyük faktör yakın olmasıdır. Hakikatinde öğrenilen en parlak yıldız Pistol silah yıldızıdır. Bu yıldız takribî olarak 25.000 ışık seneyi uzaktadır ve galaksimizin merkezine oldukça yakındır. Aynı zamanda bir nebula’nın içerisinde bulunmaktadır. Bu surattan görüntüleme makineleriyle bile görüntülenememekte’dir. Kızıl ötesi ışınları idrak edebilen bir aygıt sayesinde bu yıldızın en parlak yıldız olduğunu kavrayabiliyoruz.

Ebatlarına Göre Yıldız Sıralaması:
1- NML CYGNİ 2-VY Canis Majoris 3- VV Cephei 4- Mu Cephei
5- Betelgeuse 6- Antares 7- Antares 8-Rigel
9- Aldebaran 10- Arcturus

Parlaklıklarına Göre Yıldız Sıralaması:
1- Pistol Silah 2- Sirius 3- Canopus 4- Rigil Kentaurus
5- Arcturus 6- Vega 7- Capella 8- Rigel
9- Procyon 10- Archernar

Yazar:Hasan Can Bozkurt

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ