Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Bursalı İsmail Hakkı Kimdir?

  • 13 Ekim 2021
  • Bursalı İsmail Hakkı Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 8 kez görüntülendi.
Bursalı İsmail Hakkı Kimdir?

1652 senesinde Aydos’ta doğduğu öğrenilen İsmail Hakkı, Bursevi ismiyle de öğrenilmektedir. Tasavvuf eserleriyle ön tasarıya çıkmıştır. Celvetiye tarikatına üye olduğu öğrenilmektedir. 7 yaşındayken annesini kaybetmiştir. İsmail Hakkı, âlim, şair, mutasavvıf, hafız, hattat, bestekâr gibi bir hayli nitelikle anılmaktadır. Bursalı İsmail Hakkı’nın Yaşamı Şeyh İsmail Hakkı olarak da anılan mutasavvıf, bir hayli keramette bulunmuştur. Misalin kendileri yazı yazdığı […]

1652 senesinde Aydos’ta doğduğu öğrenilen İsmail Hakkı, Bursevi ismiyle de öğrenilmektedir. Tasavvuf eserleriyle ön tasarıya çıkmıştır. Celvetiye tarikatına üye olduğu öğrenilmektedir. 7 yaşındayken annesini kaybetmiştir. İsmail Hakkı, âlim, şair, mutasavvıf, hafız, hattat, bestekâr gibi bir hayli nitelikle anılmaktadır.

Bursalı İsmail Hakkı’nın Yaşamı

1Şeyh İsmail Hakkı olarak da anılan mutasavvıf, bir hayli keramette bulunmuştur. Misalin kendileri yazı yazdığı sırada hanımı içeri girmiş ve 40 tane İsmail Hakkı’nın yazı yazdığını görmüştür. Bunun gibi bir hayli kerameti de bulunan İsmail Hakkı, yazdığı eserlerde Allah’a olan bağlılığını ve sevgisini dile getirmiş ve genellikle insanları bilgilendirme emelli yazılar yazmıştır. İstanbul’da oturdukları sırada, çıkan büyük bir yangın neticesinde konutları yanmıştır. Bu elim hadisenin ardından Aydos’a yerleşmiştir. Babası, onu iyi bir eğitim alabilmesi için, Şumnu Osman Efendi’nin yanına vermiştir. Burada oldukça iyi bir eğitim almış, aynı zamanda 1681 senesinde milleti irşad etmek, camilerde vaazda bulunmak, toplum nezaketini sağlamak, eğitimle meşgul olmak için Köprülü’ye gitmiştir. 1682 senesinde ise Üsküp’e gitmiştir. Osmanlı yarıyılında iki kez sefere çıkmıştır. 1685 senesinde Bursa’ya gelmiştir. 1691 senesinde üstadının ölümüne çok üzülmüş, bu zamandan sonra Bursa’da vaaz, öğüt gibi tarikat eğitimleriyle meşgul olmuştur. Hacca gitmiş, Şam’da bulunmuş, bu sırada da bir hayli eser bedene getirmiştir. İsmail Hakkı hazretleri hicri takvime göre 1137 senesinde ölüm etmiş, Bursa’nın Tuz Pazarı beldesine defnedilmiştir ve burada türbesi bulunmaktadır. Hakkında bir hayli eser yazılmıştır.

Ahlakı Karakteri

ismail-hakkı-bursevi136 kadar eser yazdığı öğrenilen İsmail Hakkı, halvetiye tarikatına bağlı bir şeyh idi. Tasavvufi alanda bir hayli eseri bulunmaktadır. İsmine cami yaptırılmıştır. Yazdığı bir metin kabir taşı yazıtı olarak türbesinde bulunmaktadır. Ruhul Beyan isimli tefsiri yazabilmek için 23 sene süresince çalışmalarını sürdürmüştür. Yaşamının hiçbir anını boş geçirmeme gayretinden dolayı zamanını çoğunlukla tasavvufi alanda ahlakı eserler yazmakla geçirmiştir. Kendisi, aldığı eğitim ve edindiği bilgiler neticesinde hem tasavvuf şeyhi olmuş, hem de bir hayli âlim yetiştirmiştir.

Eserleri

Ruhul Beyan Ku’ran-ı Kerim tefsiri
Esrar-ı Hac
Kitab-ül Hitab
Kitab-nam Necat
Hamme Tefsiri

Yazar:Ensar Türkoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ