Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Bunya Çamı Nedir?

  • 06 Temmuz 2021
  • Bunya Çamı Nedir? için yorumlar kapalı
  • 255 kez görüntülendi.
Bunya Çamı Nedir?

Bunya çamı, büyük kozalakları ve lezzetli tohumları ile namlıdır. Bunya çamının  alışılmadık bir dallanma deseni vardır. Eksantrik yapraklara sahip olmakla beraber yaprak dökmeyen kozalaklı bir ağaçtır. Bunya çam ağacı, Avustralya‘nın kuzeydoğusundaki Queensland’a hastır ve Araucariaceae ailesine aittir. Olağandışı Gövde ve Dallar Bir bunya çam ağacı, 45 metrelik bir yüksekliğe ve 1.5 metrelik bir çapa erişebilir. […]

Bunya çamı, büyük kozalakları ve lezzetli tohumları ile namlıdır. Bunya çamının  alışılmadık bir dallanma deseni vardır. Eksantrik yapraklara sahip olmakla beraber yaprak dökmeyen kozalaklı bir ağaçtır.
Bunya çam ağacı, Avustralya‘nın kuzeydoğusundaki Queensland’a hastır ve Araucariaceae ailesine aittir.

Olağandışı Gövde ve Dallar

Bir bunya çam ağacı, 45 metrelik bir yüksekliğe ve 1.5 metrelik bir çapa erişebilir. Kalın ve sağlam gövdesi, kahverengi-siyah renktedir. Yatay olarak açılmış bir kabuğu vardır. Yaşlı ağaçlarda, oluklar derin olabilir. Gövde, genellikle bir filin veya bir dinozorun görünümüne benzetilir.
Bunya çamının dalları eksantrik bir görünüme sahiptir.

Ağacın dikenli yaprakları ve minik dalları vardır. Olgunlaşmamış ağaç piramit biçimindedir. Olgunlaştıkça, alt kollarının bir kısmını kaybeder ve gövdenin üst kısmında kubbe biçiminde bir taç geliştirir.

Eksantrik Yapraklar

Gövde ve dallar gibi, bunya çamının yaprakları da gizeme dışıdır. Bir dalı çevreleyen biçimde ve üst üste gelebilecek çok rakamda gizeme haline tertip edilmişlerdir. Yapraklar, sert ve sivridir. Dikenli noktalar, cilde dokunduğunda çok acı verici olabilir.
Bunya çamı, yüksek nitelikli ve samani bir ağaç üretir. Ağaç, mobilya üretiminde ve yankı gitar gibi müzik aletleri üretiminde kullanılır.

Etkileyici KozalaklarBunya Çamı Nedir?

Erkek ve dişi kozalaklar, aynı ağaçta bir araya gelir. Olgun dişi kozalaklarını taşıyan bir ağaç potansiyel olarak çok risklidir. Kozalaklar, on ile on beş kilo ağırlığındadır hatta bazen daha da ağır olabilmektedir. Genellikle koyu yeşil ananaslara benzediği söylenir. Bunya çam kozalakları genellikle ananaslardan daha büyük ve daha ağırdır.
Dişi ya da tohum kozalaklarının aksine, erkek olanlar uzun ve narindir. Dişi kozalaklardan daha minik bir kütleye sahiptir. Polen taneleri, rüzgarla tohum kozalaklarına taşınır. Tozlaşma, Eylül ve eEim aylarına reelleşir. Tohum kozalakları Aralık-Mart aylarında toprağa düşer.

Kuruyemiş ve TohumlarBunya Çamı Nedir?

Bunya çamı kozalağı, elli ile surat elli kadar kuruyemiş kapsar. Her bir somun, basitçe çıkarılabilen ince bir doku veya kabuk ile kaplıdır. Tohum kabuğu, içindeki büyük ve lezzetli tohumu ortaya çıkarmak için bir fındıkkıran veya çekiçle açılmalıdır.
Tohumlar ham olarak yenebilir. Ancak, çoğu zaman tuzlu suyla kaynatılır veya kızartılır. Kavrulmuş tohumların tadı kestane gibidir. Tohumlar karbonhidrat bakımından yüksek ve yağ bakımından düşüktür. Bir ağaç on dört ile yirmi yaşına kadar tohum üretmez.

Ağacın Yerli Uluslara Ehemmiyeti

Avustralya’nın yerli milleti, bir zamanlar bunya çamlarını kutsal nebat olarak görüyordu. Ağaçlar kültürleri için o kadar ehemmiyetliydi ki bir tanesini kesmek dahi kanunlarına göre yasa dışıydı.
Her üç senede bir, fındık faydasının doruğa çıkması gidişatında, çok rakamda yerli millet, hasatı kutlamak ve fındıkta bayram yapmak için bir araya gelirdi. Faallik ananesel olarak Queensland Bunya Dağları’nda yapılırdı. İnsanlar fındık toplar, fındıkları ya hemen pişirirler ya da lezzetlerini çoğaldırmak için yer altında gizlerlerdi.
Toplama, değişik gruplar arasında sosyalleşme ve ticaret ve konutlulukların tertip edilmesi gibi ehemmiyetli vakalar için de kullanılırdı. Kutlama sırasında kabile değişiklikleri geçici olarak parçalardı. Queensland Müzesi’ne göre, ananesel Bunya Buluşmaları’nın sonuncusunun 1902’de yapıldığı düşünülüyor.

Bunya RüyasıBunya Çamı Nedir?

Son senelerde, Avustralya’da Bunya Rüyası olarak öğrenilen bir şenlik tertip edilmektedir. Bu faallik 2007’de başladı. Bunyaların kutlanması ve daha önceki şenliklerin hatırasına tertip edilmektedir. Bunya tohumlarından yapılan bir hayli değişik besinler sergilenmektedir. Şenlikte, ayrıca kozalak toplama faallikleri, ağırlık hipotezi faallikleri, müzik performansları, öykü anlatma faallikleri ve kozalaklardan yapılmış sanat şovları da yer almaktadır.
Son Bunya Rüya şenliği Ocak 2015’te tertip edildi. Aktifliğin Facebook sayfasına göre, fındık nebatı 2016’da pek iyi değildi, bu sebeple o sene hiçbir şenlik tertip edilmedi. Şenlik 2017’de de yoktu.

Bir Ziynet Nebatı

Bunya çamı, ziynet nebatı ve gıda kaynağı olarak yetişen tuhaf bir ağaçtır. Ağaç yavaş gelişir, bu surattan bazen iç mekan nebatı olarak kullanılır. Ancak, ağaç geliştiği zaman dışarıya ekilmesi gerekmektedir.
Çimlenme çok uzun sürdüğü için, bazı insanlar bunya çamını, bir tohumdan ziyade bir fide olarak almayı seçim ediyorlar.
Ağaç bütün güneşi beğenir, ancak azıcık soğuğu tolere eder. Kumpaslı olarak sulanması gerekir. Ağacın bulunduğu yer çok dikkatli bir biçimde seçilmelidir, zira çok uzayacak ve sonunda potansiyel olarak riskli kozalaklar oluşturacaktır. Kuruluşun çevresindeki alanın, dişi kozalakların mala hasar vermemesi veya düşerken insanlara hasar vermemesi için korunması gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ