Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

  • 21 Ağustos 2021
  • Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır? için yorumlar kapalı
  • 134 kez görüntülendi.
Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan, bir yarıyıl Osmanlı İmparatorluğu himayesinde kalmış bir Balkan devletidir. Ancak I. Balkan Savaşı ile beraber Bulgaristan, Osmanlı ile olan hukuki bağlarını koparmış ve bağımsızlığını ilan etmiştir. Bulgaristan, bağımsızlığını kazanmasıyla beraber ilk evvel uzun bir zaman Sovyetler Birliği etkisinde kalmıştır. Bu özellikle Soğuk Savaş’la beraber hat evreye erişmiştir. Ancak sonrasında Sovyetlerin çöküşü ile beraber Bulgaristan […]

Bulgaristan, bir yarıyıl Osmanlı İmparatorluğu himayesinde kalmış bir Balkan devletidir. Ancak I. Balkan Savaşı ile beraber Bulgaristan, Osmanlı ile olan hukuki bağlarını koparmış ve bağımsızlığını ilan etmiştir. Bulgaristan, bağımsızlığını kazanmasıyla beraber ilk evvel uzun bir zaman Sovyetler Birliği etkisinde kalmıştır. Bu özellikle Soğuk Savaş’la beraber hat evreye erişmiştir. Ancak sonrasında Sovyetlerin çöküşü ile beraber Bulgaristan rotasını Avrupa’ya çevirmiş ve Avrupa Birliği’ne abone olma fikri benimsenmeye başlanmıştır. 1990’lı senelerde Avrupa Birliği ile yakınlaşan Bulgaristan, Rusya Federasyonu ile bağlarını zayıflatmıştır. Bunu gören Avrupa Birliği, Bulgaristan’ı tekerrürden Rusya boyunduruğu altında görmemek için Avrupa Birliği’ne yangından mülk kaçırır gibi abone yapmıştır. 2007 senesinde Avrupa Birliği’ne münazaralı bir şekilde bütün abone olan Bulgaristan, Birlik içinde tıpkı hudut komşusu Romanya gibi daima ikinci sınıf bir ülke muamelesi görmüştür. Tez ile 2007’de bütün abone yapılan Bulgaristan’ın reelinde Avrupa Birliği’ne bütün üyelik koşullarını sağlamadığı tespit edilmiş ve Birlik tarafında bunun pişmanlığı çok acı bir şekilde yaşanmıştır.

BBulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?ulgaristan’ın bitirmesi gereken daha çok şeyi olduğunu düşünen Avrupa Birliği, Bulgaristan’ı Schengen Bölgesi’ne dahil etmemiştir. Bu Bulgaristan’ın Serbest Dolaşım’ın gereklerini yerine getirecek güvenlik kapasitesine sahip olmadığının bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Her ne kadar Bulgar yurttaşları Serbest Dolaşım kaidelerinden istifade edecek olsa da Birliğe abone olmayan ülke yurttaşları Bulgaristan için Schengen haricinde ayrıca vize almak zorunda kalacaktır. Bu gidişattan özellikle muzdarip olan Türk yurttaşları taşıtları ile Bulgaristan hududundan çıkış yapmaları halinde şayet Avrupa’ya gideceklerse transit şayet Bulgaristan’a gidecekler ise turist vizesi almakla mükelleftirler. Bu da Türk yurttaşlarına ek fiyat anlamına gelmektedir. Schengen’e ne zaman taraf olacağı henüz kestirilemeyen Bulgaristan, vize kapsamında üçüncü ülke yurttaşlarından vize arz etmektedir.

Türk yurttaşları da Bulgaristan’da vakit geçirecek iseler, sahip oldukları Schengen vizesi, onlara bu hakkı sağlamayacaktır ve ayrıca Bulgar vizesi almaları gerekecektir. Bulgaristan vizesi almak isteyenler iki adet biyometrik resim, banka hesap dökümü, ücret beyannamesi gibi çeşitli belgelere ihtiyaç dinlemektedir. Bunun dışında da Bulgaristan devleti hesabına da harç ödemesi yapılmalıdır. Bulgaristan turistik vizeleri 15 günlük olarak düzenlenir ve bu zaman ilk giriş ile beraber başlar. Ayrıca vize başvurusu da seyahat edilecek günden en az 15 gün öncesinden yapılmalıdır. Bunlar vizenin verilmesi bağlamında çok önemli kriterlerdir. İstanbul, Ankara ve İzmir, Edirne gibi önemli şehirlerden vize başvurusu yapılabilmektedir. Vize kimi zaman tek kimi zaman ise çok girişli olarak düzenlenebilmektedir. Burada isteğiniz dışında da tek veya çift olarak tertip edilme gidişatı da mevzubahisi olabilmektedir.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ