Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Bronşit Nedir, Bulguları ve Rehabilitasyonu Nasıldır ?

  • 21 Kasım 2021
  • Bronşit Nedir, Bulguları ve Rehabilitasyonu Nasıldır ? için yorumlar kapalı
  • 98 kez görüntülendi.
Bronşit Nedir, Bulguları ve Rehabilitasyonu Nasıldır ?

Solukla beraber hava, burundan soluk borusuna doğru ilerler. Soluk borusundan bronşlar yolu ile akciğerlere erişir. Bronşlar, soluk borusunun ikiye böldüğü yerden başlayan, dallanarak akciğere devam eden hava borularıdır. Sağ ve sol olmak üzere iki ana bronş vardır. Bronşların iltihaplanmasına bronşit denir. Bronşit, akut ve kronik müzmin, süreğen olmak üzere ikiye ufalar. Akut bronşit: Kış aylarında […]

Bronşit Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır ?Solukla beraber hava, burundan soluk borusuna doğru ilerler. Soluk borusundan bronşlar yolu ile akciğerlere erişir. Bronşlar, soluk borusunun ikiye böldüğü yerden başlayan, dallanarak akciğere devam eden hava borularıdır. Sağ ve sol olmak üzere iki ana bronş vardır. Bronşların iltihaplanmasına bronşit denir. Bronşit, akut ve kronik müzmin, süreğen olmak üzere ikiye ufalar.

Akut bronşit: Kış aylarında daha sık görülür. Zira kış aylarında bulaşıcı viral üst solunum yolu cerahatleri daha sıktır. Dolayısıyla akut bronşite en fazla virüsler neden olmaktadır. Grip ve nezle gibi üst solunum yolu irinlerinde bireyin beden mukavemeti düşükse bronşite neden olabilir. Çocuk ve yaşlılarda daha fazla görülür. Lekeli hava, kuru hava, iş yerlerinde kimyevi madde dumanı ya da buğusuna maruz kalmak, sigara kullanımı bronşit yaradılışını basitleştirir.

Bronşit Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır ?Belirti ve Bulgular
Bulgular, genellikle virüslere bağlı büyüyen üst solunum yolu cerahati sonrası ortaya çıkar. Burun akıntısı, aksırma, gözlerde kızarma ve yanma, öksürük ilave edilir. Öksürük, genellikle kuru öksürük biçiminde başlar. Ateş 38-39 derece olabileceği gibi ateş şikayeti olmayabilir. Öksürme esnasında göğüs kemiği hizasında yanıcı ve batıcı bir ağrı vardır. 2-3 gün sonra öksürük yumuşamaya başlar. Sarı, yeşil renkte ve yapışık bir balgam çıkışı olur. Şiddetli öksürüklerde karın kaslarında ağrı ortaya çıkar. Çok şiddetli öksürüklerde ise karın ve kasık fıtığı oluşabilir. Hatta şiddetli öksürüğe bağlı beyne az oksijen gitmesi halinde bayılma ve kasılmalar görülebilir. Yaşlı hastalarda öksürükle birlikte soluk darlığı şikayeti olabilir. Bronşit rehabilitasyon edilmesine karşın öksürük günlerce devam eder.

Bronşit Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır ?Hırıltılı solunum, halsizlik, bitkinlik, iştahsızlık şikayetleri vardır.

Bir Hayli hastada tetkik belirtisi basmakalıp olabilir. Akciğerleri dinlemekle ral, ronküs gibi anormal akciğer sesleri dinlenir. Ateş 38-39 derece olabilir. Bronşit tanısı koymak için hastanın şikayetleri ve tetkik belirtileri genellikle yeterlidir. Kan incelemesinde bakteri dediğimiz mikroorganizmalara bağlı bronşitlerde, beyaz kan hücreleri yüksek çıkar. Bronşitte akciğer filminde bir belirti yoktur.

Bronşit Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır ?Tıbbi Rehabilitasyon

Akut bronşitlerin çoğunluğu virüslerle oluştuğu için antibiyotik kullanılmaz. Fakat bakteriye bağlı bir bronşit düşünülürse antibiyotik verilir. Bol akışkan alımı sağlanmalıdır. Ateş için parasetamol gibi ateş düşürücüler verilir. İstirahat, hastalığın ivedi iyileşmesine katkıda bulunur. Etraf ıslatılmalıdır, gerekirse buğu rehabilitasyonu ile kuru öksürük hafifletilir.

Yazar: Fatih Bolelli

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ