Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Boyun Fıtığı Bulguları ve Rehabilitasyonu

  • 07 Ağustos 2021
  • Boyun Fıtığı Bulguları ve Rehabilitasyonu için yorumlar kapalı
  • 170 kez görüntülendi.
Boyun Fıtığı Bulguları ve Rehabilitasyonu

Boyun fıtığı, omurgayı oluşturan kemiklerin en üstünde bulunan kemiklerin içinde ki diskin zayıflaması ve diskin içerisinin dışarı doğru yer değiştirmesi neticeyi oluşan hastalığın ismidir. Disklerin bir kısmında yer alan akışkanın omurların arasından çıktığı zaman, etrafta bulunan adalelere ve asaplara baskı yapmaktadır. Bu baskı sırasında ağrılar oluşmakta olup, hafifçe hafif boyun yakalanması hissi yaşatmaktadır. Fakat azıcık […]

Boyun fıtığı, omurgayı oluşturan kemiklerin en üstünde bulunan kemiklerin içinde ki diskin zayıflaması ve diskin içerisinin dışarı doğru yer değiştirmesi neticeyi oluşan hastalığın ismidir. Disklerin bir kısmında yer alan akışkanın omurların arasından çıktığı zaman, etrafta bulunan adalelere ve asaplara baskı yapmaktadır.

Bu baskı sırasında ağrılar oluşmakta olup, hafifçe hafif boyun yakalanması hissi yaşatmaktadır. Fakat azıcık ilerlemiş olursa boyun fıtığı daha şiddetli ağrılara neden olma olasılığı vardır. Ağrıların nedeni buna bağlıdır. Boyun hareketlerinde kısıtlanma laf konusudur. Bu bulgu boyun fıtığının ilk bulgusu olarak öğrenilmektedir.

Fıtık ilerledikçe daha çok negatiflikler yaşanmaktadır. Asapların üzerine tazyik yaptıkça, kollarda ve ellerde anlaşma, karıncalanma ve efor kaybı alana gelmektedir.

Boyun Fıtığı Emareleri

Boyun Fıtığı Belirtileri ve TedavisiBoyun fıtığı evvel kendini evrede kendini göstermeden etmeden de ilerleyebilir, özellikle masa başı işlerde çalışan şahıslarda alana gelen bir rahatsızlık olup, başlangıç safhasında fıtık yada fıtık etrafına az azca baskı yaparak ilerler. Daha sonra ki düzeyinde bu tazyiklar çoğalmaktadır. Bu tazyiklar sonrasında masa başlangıcında çalışmak özellikle uzun müddet bilgisayar karşısında oturmak, boynu sağa sola rahat çevirmek çok güçleşecektir. Rastgele bir yük taşımak için eğilmek, boyun kısmını ise hareket ettirmek, kollara baskı yüklememek gerekir yoksa çok yoğun ağrılar oluşacaktır.

Boyun fıtığı gerçek sebepleri ise altta ki biçiminde yer almaktadır. Bunlar en eş bulguların oluşması vaziyetinde hekime gitmenizi nasihat ederiz.

Ense de oluşan ağrı, adale kasılması, adale ağrıları, boyun hareketlerinde eksilme, Enseden kollar ve ellere kadar, göğüs de ve sırtta ağrılar, Kollar ve ellerde anlaşma hissi, Baş dönmesi, kulak çınlaması, beyaz beyaz noktalar görmek ve mide bulantıları, Kollar ve ellerde adale eforu eksilmesi, Ağrı özellikle uyku sürelerinde ve bitkinliğin en üst seviyeye geldiği zamanlarda çoğalmaktadır. Sol tarafta düzgüsel omurilik ve sağ tarafta ki hasta omurilik

Boyun Fıtığı Teşhisi Nasıl Yapılır?

Boyun fıtığı bulgusu için kesinlikle bir uzmana görünmekte fayda vardır. Hekim fiziksel olarak gidip hastalığınızı belirtin bu operasyonunu yaptıktan sonrasında, ağrıların hangi bölgelerde olduğunu araştırdıktan sonrasında hastalıktan da kendi kanıyı ile şüphelenirse MR isteyecektir.

Boyun MR’ı ile boyun ve etrafında ki omur ve omurlar arasında ki diskler, disklerin içinde ki asaplar çok rahat görülebilmekte olup, şayet bir kayma veya asaplarda yer farklılık yapma var ise net bir halde görünecektir.

Boyun Fıtığı Rehabilitasyonu

Rehabilitasyon de ilk başlarda müracaat etilen yöntem, boyun adalelerini kuvvetlendirmek ve omurgaya binen yükü gevşetmektir. Bunun için ise hekim hastalığınızın vaziyetine kıyasla egzersizler vermektedir. Bu egzersizler sayesinde boyun fıtığının ilerlemesi durdurulabilir. Fıtık sebebi ile oluşan ağrıların geçmesi için hekim azami oranla ağrı kesici önerecektir. Bunun yanı gizeme adale rahatlatıcı krem verecek olup, bu krem nezdinde hastalığınız daha rahat olacaktır.

Şayet ilaç ve krem tesir etmiyor ise fizik rehabilitasyon ile ağrıların görüldüğü bölgeler kuvvetlendirilecektir. Bu yapılacak rehabilitasyon ile fıtığın asaplara yaptığı tazyikin eksilmesi amaçlanır. Hekimler boyun fıtığı hastalığında operasyonu son olarak olarak görmektedir.

Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Boyun hastalığı emareleri genellikle yaşam stilimiz de oluşan faktörlerden dolayı çoğalmaktadır. Bu neden ile yaşam stili ve yaşam niteliğimize dikkat etmek gerekir. Bu fıtık hastalığından korunmak için yapmanız gerekenler alttaki gibidir.

Masa başında otururken duruşunuzu düzenleyin, masaya ya da bilgisayara çok yakın oturmayın. Yürürken dik yürüyerek, başınızı öne eğmeden ve boynunuza yük bindirmeden yürümeye çalışın. Boyun ve bölgesini zorlayan spor ve spor çeşitlerinden uzak durun. Ama egzersizleri yapın. Kumpaslı spor yapmakta bereket var. En tesirli spor ise yüzmektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ