Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Boris Vian Kimdir?

  • 21 Kasım 2021
  • Boris Vian Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 70 kez görüntülendi.
Boris Vian Kimdir?

5350_images_110 mart 1920 de, Paris etraflarında ki Ville d’Avray adlı ufak bir Fransız kasabasında doğdu. Çocukluğunu geçirdiği bu kasabanın suskun ve bir o kadar mimari açıdan şaşaalı yapısı, Boris Vian’ın kitaplarında ki betimlemelerinde derin izler taşır. 5 yaşındayken okumayı ve yazmayı bilen Boris, değişik çocukların aksine kağıt ve kalemler ile oynar usuna gelen hemen hemen her şeyi kağıda dökerdi. bu kağıtlardan kimileri ismine müzeye çevrilmiş mütevazı bir yerde yakalanmakta. Boris henüz 12 yaşındayken, başlayan ve vefatına kadar yakasını vazgeçmeyen kalp rahatsızlığını tutuldu; fakat bu vaziyet onun ufak vücudunu etkilediği kadar büyük ruhunu ve muhteşem terbiyeyi zihnini etkilemedi.

Lise senelerini Versailles lisesinin tozlu hollerinde geçiren genç Boris, 17 yaşındayken trompet çalmaya başladı. Felsefe ve Matematik dallarında üstün zafer ile liseden mezun oldu. Henüz liseyi yeni tamamladığı yarıyıllarda ilk romanını yazdı. Bu romanında Fransız bürokratları deliye çevirir türden yazılar yazan genç Boris, o senelerde pek dikkat kıskansa da daha sonra bu romanı büyük alaka uyandırdı.

1940 senesinde tanıştığı Michelle Leglise ile büyük bir aşkla 1 sene sonra evlenen Boris Vian, 1942 senesinde Maden Mühendisliği Diplomasını aldı. Yeni mezun olmuş her genç gibi kendisini bir anda kapitalizmin içinde bulan Boris “Office Professionel des Industries et des Commerces du Papier et du Carton” isimli Fransız orijinli bir şirkette çalışmaya başladı. 1947 senesinde ters duruşu ve sert çıkışlarından dolayı işine son verilesiye kadar burada çalışmış ve bu vakit içinde 2 kitap daha yazmıştır. 1946 senesinde işine son verilmeden 1 sene evvel, eskiki yazılarından da derlediği ve aynı zamanda en ünlü romanlarından olan Günlerin KöpüğüL’Écume des jours, Kabirlerinize TüküreceğimJ’irai cracher sur vos tombes ve Pekinde Güz’ıL’Automne à Pékin yazmıştır. Henüz 26 yaşındayken yazdığı bu kitaplar sayesinde kısa vakitte nama kavuşmuş, aynı zamanda sivri dilinden ve patafizik felsefeye bağlı yazılarından dolayı olsa gerek tenkit oklarını üzerine çevirmiştir.

Boris Vian, 23 Haziran 1959 günü Parisin ünlü gösteri merkezlerinden olan Cinéma Marbeufte Kabirlerinize Tüküreceğim adlı romanından uyarlanan filmin galasında kalp krizi geçirerek yaşamını kaybettiğinde henüz 39 yaşındaydı. 39 senelik hayatına hatırı sayılır rakamda roman ve yazı sığdıran Boris Vian günümüzde hala patafizik felsefeye bağlı stilde yazılarda ilk akla gelen bireydir.

Yazar:Semih Arık

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ