Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Borik Asidin Olağanüstü Kullanım Alanları!

  • 16 Temmuz 2021
  • Borik Asidin Olağanüstü Kullanım Alanları! için yorumlar kapalı
  • 163 kez görüntülendi.
Borik Asidin Olağanüstü Kullanım Alanları!

Borik asit konutlarda ve öbür yerlerde yaygın olarak kullanılan bir bileşik olmasına karşın, bir çok şahıs kullanım alanlarının neler olduğunu bilmemektedir. Borik asidin bu kullanım alanlarını bilen şahıslar bu molekülü “mucize kimyevi” olarak adlandırıyor. Borik asidin kimyevi yöntemi “H3BO3” cins, bu sebeple aynı zamanda hidrojen borat olarak da adlandırılmaktadır. Borun kendisi atom numarası 5 olan […]

Borik asit konutlarda ve öbür yerlerde yaygın olarak kullanılan bir bileşik olmasına karşın, bir çok şahıs kullanım alanlarının neler olduğunu bilmemektedir. Borik asidin bu kullanım alanlarını bilen şahıslar bu molekülü “mucize kimyevi” olarak adlandırıyor.

8826_boric-acid-98-250x250Borik asidin kimyevi yöntemi “H3BO3” cins, bu sebeple aynı zamanda hidrojen borat olarak da adlandırılmaktadır. Borun kendisi atom numarası 5 olan periyodik tablonun 2.sıra 3A grubunda yer alan bir elementtir. Bor her zaman öbür elementler ile bir arada bulunan, natürel olarak alana gelen bir bileşiktir. Sodyum ile boraks oluştururken, oksijen ile borik asit alana getirmektedir.

Bor asırlardan beri Çin ve pek çok orta doğu ülkesinde kullanılmaktadır. Çoğu şahıs bu kimyevinin pek çok yararını bilmektedir. Borik kristaller ilk olarak 1702 senesinde Wilhelm Homberg tarafından bir laboratuvarda yapılmıştır. Bu kimyeviye “Homberg tuzu” da denilmesinin sebebi budur. Altta borik asidin bazı kullanım alanlarından bahsedeceğiz.

Tıbbi Kullanımları:

Borik asit; antiseptik, antifungal, antibakteriyel ve sıkılaştırıcı özelliklere sahiptir. Bu sebeple pek çok konut ilaçları ve tıbbi reçetelerde yer almaktadır.

-Gözler İçin Rehabilitasyon:

İnsan gözleri için hasarlı olmaktan çok faydalı olan tek asittir. Reelinde, dünyanın önde gelen optik ürün üreticilerinden bazıları borik asidi antiseptik göz devireme ilaçlarında kullanmaktadır. Bu kimyevi göz rehabilitasyonları için satılmamaktadır ancak bu kimyeviyi kapsayan solüsyonlar basitlikle bulunabilir. Bu solüsyonlar genellikle pembe göz konjonktivit, göz enfeksiyonları ve göz akıntılarında kullanılmaktadır.

-Kulaklar İçin Rehabilitasyon:

Yüzücüler yüzme sırasında sudan kulaklarına girmiş olabilen mantarı kulaklarından arınmak için borik asit solüsyonları kullanmaktadır. Bir çok sebebe bağlı olarak oluşabilen insanlardaki ve hayvanlardaki kulak enfeksiyonlarının rehabilitasyonunda kullanılmaktadır.

-Cilt İçin Rehabilitasyon:

8826_pansuman-n6g60i79Ayaklar gibi belirli alanlarda bölgesel olarak kullanıldığında ayak kokusuna neden olan fazla terlemeyi azaltabilir. Vajinadaki bir maya enfeksiyonu olan candidiyazisin rehabilitasyonunda kullanılabilir. Borik asidin savaşabileceği öbür cilt problemleri ise atlet ayağı gibi cildin pek çok maya ve mantar enfeksiyonlarıdır. Ayrıca antiseptik özellikleri sebebi ile, ten üzerindeki yaraların rehabilitasyon edilmesi için de yararlıdır. Kesikler ve yanıklar gibi ufak yaraların pansumanlarına dahil edilebilir.

Konut İçi Kullanımları:

Borik asidin evin içinde kullanılabilecek pek çok kullanım alanı vardır. Ehemmiyetli bir kullanım alanı konuttaki böcekler ve ufak böceklerin hakimiyet edilmesidir. Saklandıkları yerlerin yakınlarına konulduklarında borik tozu karıncalar, hamamböcekleri, gümüşçün, pire ve öbür böcekleri öldürebilir ya da en azından uzaklaştırabilir. Suyun içine bir ölçek borik asit ve on ölçek şeker karıştırarak yapacağınız bir solüsyonu konuttaki gediklere püskürtmek böceklerin hakimiyetinde oldukça iyi bir metottur. Pire ve toz akarları hakimiyet etmek için, borik tozu doğrudan dolapların ve kitaplıkların arkalarına, döşeme ve halıların altına ve mobilya altlarına doğrudan serpilebilir.

Evin etrafına borik tozu hakimiyetinde de oldukça tesirlidir bir usuldür. Bu faaliyet Asya konutlarında yağışlı sezon başlangıcında oldukça yaygın bir faaliyettir. Yağmurdan bahsetmişken bu nemli yarıyıl küf yaradılışı için oldukça ergonomik olup borik asit küfleri de uzaklaştırmaya dayanakçı olmaktadır.

Endüstriyel Kullanım Alanları:

8826_boric-acid-727721-700x450Borik asit muhtemelen bir çok tıbbi kullanımının yanında bir çok endüstriyel kullanım alanı olan tek bileşiktir. Borik asidin birincil kullanım alanı “Pyrex sırça” ve “fiberglas” hazırlanmasıdır. Borik asit ayrıca LCD düz oturum ekran sırça imalinde kullanılmaktadır. Kevlar gibi malzemelerin gölgesinde kalsa da, yanmaz giysilerin imalinde kullanılabilmektedir. Kuyumculuk sanayisinde de kullanımı bulunmaktadır.

Koruma İçin Kullanımları:

Borik asidin böcek öldürücü özellikleri sebebiyle kullandığı bir çok koruma alanı mevcuttur. Kerestenin korunmasında dayanakçı olur. Mantar ve böceklerin ahşap üzerine saldırmasını da önlemektedir. Bir çok böcek ilacı ve tarımda kullanılan gübreler içeriğinde borik asit kapsar böylece bitkileri istila etmeye gelen kemirgenleri, böcekleri ve hasarlıları yasaklamak için kullanılmaktadır. Borik tozu havai fişeklerin alevlerine yeşilimsi bir ışıltı vermek için kullanılmaktadır.

Bunlar borik asidin kullanım alanlarından bazılarıdır. Bu tozun kullanım alanları görünenden oldukça fazladır, konutta kullanım alanları ve sanayide kullanım alanları da gitgide çoğalmaktadır.
Bibliyografi:
buzzle.com/articles/boric-acid.html

Yazar:Tülay Arsoy

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ