Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Böceklerin Dünyayı Şekillendirdiğinin 10 Delili

  • 22 Nisan 2021
  • Böceklerin Dünyayı Şekillendirdiğinin 10 Delili için yorumlar kapalı
  • 72 kez görüntülendi.

Hepimiz onlardan ne kadar nefret ettiğimizin ehemmiyeti yok, böcekler dünyadaki hayatın çok ehemmiyetli bir parçasıdır. Seyyarenin ekosistemini sıhhatli yakalamaya takviye ediyorlar ve onlarsız dünyamızdaki yaşam şimdi olduğundan çok daha değişik görünüyordu. Ancak hepsi bu kadar da değil: Böceklerin de uygarlığımızın şekillenmesinde oynadığı rol çok büyük.Tarihimiz süresince böcekler savaşın gelgitine dönüştü, siyasetleri etkiledi ve çağdaş dünyanın […]

Hepimiz onlardan ne kadar nefret ettiğimizin ehemmiyeti yok, böcekler dünyadaki hayatın çok ehemmiyetli bir parçasıdır. Seyyarenin ekosistemini sıhhatli yakalamaya takviye ediyorlar ve onlarsız dünyamızdaki yaşam şimdi olduğundan çok daha değişik görünüyordu. Ancak hepsi bu kadar da değil: Böceklerin de uygarlığımızın şekillenmesinde oynadığı rol çok büyük.Tarihimiz süresince böcekler savaşın gelgitine dönüştü, siyasetleri etkiledi ve çağdaş dünyanın şekillenmesinde genellikle ehemmiyetli bir rol oynadı.

10 Bit, Napolyon’un Rusya’ı İstilasını Durdurdu

Rusya’yı istila etmeye çalışmak ve bu süreçte devrilmek şimdiye dek devam et olan bir şakaya dönüştü. Rus bölgesi tek bir imparatorlukta toplandığından beri, çok az güç, büyüklüğü ve acı soğuk kışları göz önüne alındığında, onu ele geçirmeyi düşünmeye karar verdi.Ancak herkes bunu kendi başına kavrayacak kadar uslu olmamıştı. Hitler’in Almanya’sı gibi Napolyon’un Fransa’sının ordularda derslerini güç yoldan bilmek zorunda kaldılar. Naziler, savaşta her zaman cephelerine sayılabileceklerinden daha fazla para tükettiklerinden dolayı savaşı kaybetmeye mahkum olurken, reelinde Fransa’nın kazanma kısmeti çok yüksekti. Bir Hayli insan, Napolyon’un Hitler’le aynı etmenler suratından kaybettiğini düşünüyor, ancak bazı analistlere göre, onu yenen soğuk değil böceklerden biriydi. Bir Fransız çalışması, işgal sırasında Napolyon’un ordusunun takribî üçte birinin ölümcül bir biçimde öldürüldüğü neticesine vardı. Hastalıkların en makûssu – hendek ateşi ve tifüs – buna beden biti neden olur. Eksilmiş moral ve zayiat olmasaydı, istilanın neticeyi çok değişik olabilirdi.

9 Louisiana Alımları

Amerika Birleşik Devletleri, uzun zamandır dünya çapında bir efor olmuş, hepsini bir araya getirmenin oldukça sıkıcı bir misyon olduğunu unutuyoruz. Ülke bağımsızlık kazandıktan sonra dahi, Amerika Birleşik Devletleri toprakları olarak şu anda bildiklerimizin çoğu birden fazla gruba aitti. Amerika Birleşik Devletleri hükümeti için doğru zamanda toplanabilecek kesin etmenler olmasaydı, bugün Birleşik Devletler haritaları oldukça değişik görünebilirdi. Bu etmenlerden biri Louisiana’yı satın alma oldu. Gördüğünüz gibi, 1800’lerin başlarında, Louisiana bölgesi olarak öğrenilen dev bir Kuzey Amerika parçası Fransa tarafından Napolyon’un altında tutuluyordu.Vazgeçmek için hiçbir tasarıyı yoktu ve reelinde kıta da büyüyen bir Fransız kolonisi olmasını istedi. Fikrini değiştiren Böceklerin Dünyayı Şekillendirdiğinin 10 Kanıtışey Karayipler’de savaşan askerleri arasındaki sarıhumma krizi gibiydi. Hastalık sivrisinekler yoluyla dağıldı ve buna karşı natürel bir bağışıklığı olmayan Fransızlar için özellikle ölümcül oldu. Sarı humma günde takribî 100 ila 120 bireyi öldürdü. Napolyon’un Karayipler’de hastalığı bağlı olarak hakimiyet altına almaması, Louisiana bölgesi için tasarılarını tekerrür gözden geçirmesine neden oldu.Ve 1803’te Amerika Birleşik Devletleri hükümetine 15 milyon dolara sattı.

8 Hastalık, Britanya Hindistanındaki Japon Gelişimini Durdurdu

Japonya’nın II. Dünya Savaşı’ndaki rolü, çoğunlukla Pasifik ve Güneydoğu Asya’daki savaşlar bağlamında olmasına karşın, geniş çapta tartışılmış ve araştırılmıştır. Konuşmaların dışında kalan kısımlardan biride Japonya ‘nın İngiliz Hindistan’daki ilerlemesidir. Ve şayet oradaki kritik çatışmalar olmasaydı Japonya’nın savaşı kazanmaya ne kadar yakın olduğudur. 1944’te Japonya, kuzeydoğu Hindistan’da iki büyük şehri abluka etmeyi muvaffak olmuştu: Kohima ve Imphal.Onları ele geçirmişlerdi . Ve orman için olmasa da, İngilizlere karşı daha fazla saldırganlar için üsler kuracaklardı Bölgedeki sıtma ve dizanteri gibi hastalıklardan kaynaklanan zayiatlar sebebiyle, Japonya bu avantajlı pozisyonların her ikisinden de çekilmeye karar verdi.Burma yoluyla geri çekilirken eforlarının çoğunu hastalık sebebiyle kaybettiler, ve bu hezimet Doğu tiyatrosundaki savaşın dönüm noktası oldu. İngiliz güçlerinin de hastalıklarla başa çıkmak zorunda kaldığı için bunun yalnızca Japonları etkilediği söylenemez. Yeniden de stratejik avantajlarına gözettiler, bu da sonunda kazanmalarına destekçi oldu.

7 Çiçekler Dünyanın Üzerinden Alındığında

Çevrenizdeki tüm nebatlara bakarsanız, çoğunun tabiatta çiçekli olduğunu fark edersiniz. Besinlerimizin büyük bir kısmını oluşturuyorlar, bize en daha önceki ilaçlarımızdan kimilerini verdiler ve yapacak bir şey olmadığında bize sanatsal bir esin de verdiler. Çiçekli nebatlar olmasaydı, Dünyadaki hayat çok değişik olurdu. Yeniden de, bu vaziyet biyolojinin en büyük sırlarından biriydi. Çiçekli nebatlar takribî 130 milyon sene evvel dünyayı ele geçirmeden evvel, en bol bulunan nebat kozalaklı ağaçtı. Fakat sonra çiçekler bir yerden çıkıp bal arıları ve kelebekler gibi böcekler dayanağıyla dünyayı ele geçirdiler. Şayet tozlaşma olmasaydı, çiçekli nebatlar hiçbir zaman dünyanın dört bir yanına dağılmazdı, bu da çağdaş natürel peyzajı hazin şekilde değiştirirdi. Böceklerin insan uygarlığını olası kıldığı söylenemez, ya da en azından bizim bildiğimiz insan uygarlığını.

6 İspanyalı Gribi Britanya’nın Hindistan Hakimiyetini Elinde Yakalamasına Destekçi Oldu

I. Dünya Savaşı o sırada hakikatleşen denk derecede ehemmiyetli şeyleri unuttuğumuz abidesel bir vakaydı. Bunlardan biri, birkaç sene içinde birleştirilen her iki Dünya Savaşından daha fazla insanı öldürmüş olan İspanyalı gribiydi. Bu kadar süratli olmasının nedeni, banal virüslerden çok daha süratli dağılmasını sağlayan ve bundan mesul olan grip böcekleriydi. Dünya hadiseleri üzerinde pek çok ehemmiyetli tesiri olsa da, en ehemmiyetlilerinden biri İngilizlerin hakimiyetindeki Hindistan üzerindeki tesiri oldu.Hindistan’ın bağımsızlık çağrıları, savaş ve Hindistan’a katılımın ışığında daha da gelişiyordu. Mahatma Gandhi, İngiltere’nin en cılız olduğu yarıyıllarda bağımsızlık tasarılarına ve yaygın protesto şovlarına sahiplik etti. Bu, aynı zamanda İspanyalı gribi hamlesinin asıllaştığı ve yaygın bir kuraklık ile birleştiği zamandı. Gandhi de dahil olmak üzere Hint popülasyonunun büyük bir kısmını negatif doğrultuda etkiledi. Gandhi’nin buna karşı çıkması için çok cılız olması sebebiyle, İngilizler Ülke çapında sıkı sıkıya sıkı idareli bir uygulamaya ilk evvel savaş sırasında uygulamaya kondudevam ettiler. Bu, tehdit edici başkaldırıları bastırmalarına izin verdi ve otuz sene süresince ülkedeki tavırlarını yine onayladı. İngiltere’nin Hindistan’daki üsleri ve elde ettikleri kazançlar olmadan, İkinci Dünya Savaşı’nın neticeleri büyük miktarda değişik olabilirdi.

5 İnsan Bedeninin Yarısından Aşırısı Mikroplardan Oluşur

Çoğu insan, adaletli bir tahmin olan insan bedeninin yalnızca insan hücrelerinden oluştuğunu fikriye inanıyor. Kimileri bağırsaktaki bakterilerin varlığının farkındadır, ancak hasar verme meylinde olmadıkları için, onlara fazla düşünmüyoruz. Ama bakarsanız, bedeninizdeki mikrop rakamının sizden daha fazla olduğunu göreceksiniz. Hücrelerinden rakamca fazlalar. İnsan hücreleri, bedenin toplam hücre rakamının sadece yüzde 43’şöhreti oluşturur. Bu mevzuyla alakalı araştırmaların artırılması, bedenimizdeki mikrobiyal spektrumun düşündüğümüzden çok daha büyük olduğunu gösteriyor. Bakterilerden mantarlara kadar her şey içimizde yaşar. Bu, mide böcekleri gibi hasarlı organizmalara karşı pervasız olmaya başlayabileceğiniz anlamına gelmez. Bedendeki mikroplar, hasar vermeyi hedefleyen harici böceklerin aksine, bizimle bir cins simbiyotik ilişki içinde yaşarlar. Bilim adamları, evcil hayvan mikroplarımızın hepsinin bir biçimde bize destekçi olduğunu öğreniyorlar, ancak neden çoğu hala bir gizem olarak kalıyor.

4 Böcekler Bize Renk Verdi

Şimdi verdiğimiz için etrafımızdaki muhtelif renkleri alıyoruz, ancak tarihimizin büyük bir kısmı için onları arttırmanın yolu yoktu. Sentetik boyalar gün içinde geri gelmedi ve tabiatta basitçe bulunan renkler dışında, sanatçıların ve sanatkarların bu sınırlama sebebiyle tüm Böceklerin Dünyayı Şekillendirdiğinin 10 Kanıtırenk paletini kullanması güçtü. Çözüm? Böcekler, elbette Eşekarılarından parazitik böceklere, boyalarımızı yapmak için böcek kullanma mevzusunda uzun bir geçmişimiz var. Misal olarak kırmızı rengi al. Uzun zamandır, sahip olduğumuz kırmızı rengi, Yerli Meso-Amerikan uygarlıkları ile temasa geçtiğimizde değişen, sahip olduğumuz kırmızı bakamayacak kadar mattı. Tabiatta gördüğümüz kırmızının neredeyse harikulade bir versiyonunu üretmek için kokineal ismi verilen bir böcek kullanıyorlardı. Özellikle arttırılması güç olan başka bir renk mordu. Mor, Tire kentinden bugünkü Lübnan’da elde edilebilir ve bölgede bulunan bir cins yumuşakçadan üretilmiştir. Yalnızca bir gram Tyrian moru oluşturmak için bu yumuşakçaların 9 binden aşırısı gerekiyordu. Bu surattan mor, başka hiç kimsenin parası yetmeyeceği için çoğunlukla bir telif hakkı rengiydi.

3 Böcekler Nebatlarda Evrimi Artırıyor

Böcekler ve nebatlar arasındaki sevgi-nefret ilişkisinin, Dünya ekosistemini sıhhatli yakalamada büyük bir rol oynadığını ve öbür hayat şekillerinin de yaşamda kalmasını sağladığını öğreniyoruz. Bu ilişki rastgele bir biçimde kopacak olsaydı, bizim için facia olurdu. Böcekler ve nebatlar arasındaki karşılıklı etkileşim bilim tarafından yoğun bir biçimde araştırılmıştır, bununla beraber bunun ebadını bütün olarak kavramadık. Bazı araştırmalara göre, böcekler nebatlar arasındaki evrimin ana itici eforları olabilir. Science Daily’de yayınlanan bir çalışmada, analistler böcek ilacı ile rehabilitasyon edilmeyen nebatların hemen meyvelerinde daha fazla zehirli madde geliştirmeye başladığını tespit etti .Bazı vaziyetlerde, büyüyen özellikler, nebatların böcek tutumuna bir yanıt olarak büyümediğini düşündüren sadece bir jenerasyonda görülebiliyordu, ancak bunu çok süratli yapıyorlar. Evrim, genellikle şekillenmesi için bin sene alır, ancak böcekler suratından, nebatlar birkaç sene içinde büyüyebilirler. Bilim adamlarının uzun vakittir şüphelendikleri için eforlu bir delil sunar: Böcekler, dünyadaki ezici spektrumun arttaki ana nedendir.

2 Sıtma Bugün Bildiğimiz Gibi İngiltere’ye Yol Verdi

İskoçya şimdi İngiltere’nin bir parçası olabilir, ancak bu her zaman böyle değildi. 17. asırda İskoçya, Yeni Dünya’yı kolonileştirme tasarıları olan bağımsız bir kraliyetti. 1690’larda Amerika’ya 4.000 İskoç kendi koloni imparatorluğunun hayalleriyle beraber inmeyi tasarlıyordu. Ama sonunda dünyanın en ölümcül ormanlarından biri olarak öğrenilen bir yere girmişlerdi: günümüz Panama’sının bir parçası olan Darien Gap .Özellikle de sıtmalı bir bataklık olan Darien Gap, sert arazisi ile namlıdır. İskoçlar doğru bir fikre sahipti, zira o zaman Pasifik ve Atlantik ummanları arasında bir geçit olduğuna inanılıyordu, ancak misyona başlamadan evvel bulgu mevzusunda azıcık kısaldılar, ancak iki sene içinde bu meskencilerin yarısı sıtma ve sarı humma gibi ölümcül sivrisinek kaynaklı hastalıklar nedenine can verdi. İskoçya, 1707’de doğrudan Birleşik Kraliyet’a katılmasına yol açan koloniyi sürdürmeye çalışırken iflas etti. İskoçların kolonileştirme teşebbüsünün sivrisineklerin hiddetiyle toplanmaması gidişatında, işler değişik olabilirdi.

1 Böcek Uçan İlk Mahlukat Oldu

Uçabilme mahareti, natürel dünyadaki en eşsiz uyarlamalardan biridir. Olması gerektiği kadar düşünmüyoruz zira pek çok mahlukatın evrimsel bir perspektiften sırlı kalmasına karşın. Bazı hayvanların ilk defa kendi kanatlarını geliştirmeyi ne zaman başarabildiklerini öğrenmiyoruz ve bir hayli evrimsel biyolog şu anda onu kavramakta zorlanıyor. Bazı yeni araştırmalara göre, böcekler becerilerini geliştiren ilk canlılardı. uçmak. Takribî 400 milyon sene evvel daha uzun boylu gelişen nebatlara verilen natürel bir yanıttı. Kara nebatları vaka yerine, böceklerin en daha önceki ataları ile aynı zamanda jeolojik olarak geldi. Daha da ehemmiyetlisi, böcekler yalnızca bir defa uçma hünerini geliştirdi ve ardından gelen tüm uçan böcekler o tek prototipten büyüdü.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ