Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Biyoyapay Kalp Nedir?

  • 17 Nisan 2021
  • Biyoyapay Kalp Nedir? için yorumlar kapalı
  • 198 kez görüntülendi.

Günümüzde, kalp yetmezliği, vefatların en ehemmiyetli nedenlerinden biridir. Kalp yetmezliğinin son safhasının geçerli tek rehabilitasyonu uzuv naklidir. Lüzuma yanıt verme mevzusunda uzuv tedariki eksiktir. Teorik olarak uzuv nakline seçenek bir usul şahsi biyoyapay kalp üretilmesidir. Biyoyapay kalp, hücrelerinden temizletilmiş bir kalbin hücreler arasındaki yapı ve değişik bir kaynaktan alınan hücresel içerikten oluşan biyomühendislik mahsulü bir […]

Biyoyapay Kalp Nedir?Günümüzde, kalp yetmezliği, vefatların en ehemmiyetli nedenlerinden biridir. Kalp yetmezliğinin son safhasının geçerli tek rehabilitasyonu uzuv naklidir. Lüzuma yanıt verme mevzusunda uzuv tedariki eksiktir. Teorik olarak uzuv nakline seçenek bir usul şahsi biyoyapay kalp üretilmesidir. Biyoyapay kalp, hücrelerinden temizletilmiş bir kalbin hücreler arasındaki yapı ve değişik bir kaynaktan alınan hücresel içerikten oluşan biyomühendislik mahsulü bir kalptir. Bu biçimde üretilen kalpler şu ana kadar kalp hastalıkları bulunan insanların güvenle kullanabileceği kadar gelişmiş değildir. Ancak kalp rahatsızlıklarının incelenmesi ve rehabilitasyonu için kullanılır.

Analistler kardiyovasküler kalp ve damarları kapsayan yapı doku yapımında büyük büyümelere imzalaydılar ve fonksiyonel bir uzuv üretebilmek için kadavralardan alınan kalplerin hücrelerinden temizletilmesi deselülerizasyon ve yine hücrelendirilmesi reselülerizasyon usullerini geliştirdiler.

Biyoyapay Kalp Nedir?Bu usuller sayesinde ilk evvel muhtelif kimyeviler dayanağıyla kalbin hücresel içeriği uzaklaştırılır. Geriye kollajen, lamin, elastin ve fibronektin gibi yapısal elementlerin karışımından oluşan hücreler arası matris extracellular matrix, “ECM” kalır. ECM iskeleti hücresel gelişmeye mekanik dayanak sağlamasının yanında hücrelerin artma ve değişikleşmesini ve damar yapısının oluşmasını sağlar. Deselülerizasyon harekâtıyla dokuda çok az ölçüde Deoksirübo Nükleik Asit materyali kaldığı için üretilen uzuv cinse bağlı olmaksızın akdikeni hastaya biyolojik olarak geçimlidir. Bu yolla üretilen kalbin akdikeni beden tarafından yalanlanma ihtimali günümüzde yapılan uzuv nakillerine göre çok daha azdır. Sonra kalan doku iskeleti dezenfekte edilir ve reselülerizasyon harekâtı için hücrelerle beraber dışarıdan sihrime etmenleri ilave edilir. Bu sihrime etmenleri hücrelerin kalp adaleyi, düz adale ve endotel hücrelerine değişikleşmesini sağlar.

Biyoyapay kalplerin ilki 2008 senesinde fare kadavrasından alınan kalpten üretildi. 2014 senesinde ise domuz kalbinden insan kalbi ebadında biyoyapay kalp yapıldı. Biyoyapay kalpler henüz muayenehane kullanım için geliştirilememiş olsa da domuz kalbine insan kalp hücrelerinin yerleştirilebilmesi “ksenotransplantasyon cinsler arasında yapılan doku ve uzuv nakli harekâtı” ismine atılmış ehemmiyetli bir adımdır.

Biyoyapay Kalp Nedir?Kalp hastalıkları suratından her sene milyonlarca şahsın yaşamını kaybettiği, dünyada kalp yetmezliği bulunan 26 milyon insan olduğu ve ne yazık ki yeteri kadar donör bulmanın imkânsız olduğu düşünülürse biyoyapay kalp teknolojisinin gelecek ismine büyük umutlar taahhüt eden bir alan olduğu söylenebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ