Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Biyolojik Yaşı Ölçen İdrar Testi Neden Ehemmiyetli?

  • 16 Mayıs 2021
  • Biyolojik Yaşı Ölçen İdrar Testi Neden Ehemmiyetli? için yorumlar kapalı
  • 5 kez görüntülendi.
Biyolojik Yaşı Ölçen İdrar Testi Neden Ehemmiyetli?

Doğduğunuzdan bu yana geçen vakti hesaplamak, başka bir deyişle kronolojik yaşınızı bulmak, şayet doğum tarihinizi öğreniyorsanız, kolaydır. Ancak, genetik yapı, yaşama şekli ve etraf şartları gibi sebeplerle şahıstan bireye değişen, doğduğunuz günden itibaren bedeninizin fiziksel olarak ihtiyarladığı ölçüyü, başka bir deyişle fizyolojik yaşınızı, öbür ismiyle biyolojik yaşınızı bulmak, değişik bir harekât yapılmasını gerektiriyor. Daha doğrusu, bir hesaplama yapmak gerekmiyor, […]

Biyolojik Yaşı Ölçen İdrar Testi Neden Önemli?Doğduğunuzdan bu yana geçen vakti hesaplamak, başka bir deyişle kronolojik yaşınızı bulmak, şayet doğum tarihinizi öğreniyorsanız, kolaydır. Ancak, genetik yapı, yaşama şekli ve etraf şartları gibi sebeplerle şahıstan bireye değişen, doğduğunuz günden itibaren bedeninizin fiziksel olarak ihtiyarladığı ölçüyü, başka bir deyişle fizyolojik yaşınızı, öbür ismiyle biyolojik yaşınızı bulmak, değişik bir harekât yapılmasını gerektiriyor. Daha doğrusu, bir hesaplama yapmak gerekmiyor, zira günümüzde kolay bir idrar testi şahsın fizyolojik yaşını tespit etebiliyor.

Bir şahsın fizyolojik yaşının öğrenilmesi, yaşa bağlı muhtelif hastalıkları geliştirme tehlikesini veya vefat tehlikesini tanımlamak emeliyle kullanılabileceği için, fizyolojik yaşını öğrenmek oldukça ehemmiyetlidir. Misalin, kronolojik yaşınız 65 olabilir, ancak itinayla sürdürdüğünüz sıhhatli ve etkin bir yaşam stilinden dolayı tütün ve obezite gibi ömür kısaltıcılardan uzak durmuş olmanız, spor yapmanız ve doğru beslenmeniz sebebiyle beden yapınız fizyolojik olarak kronolojik yaşı 55 olan birine benzeyebilir. Biyolojik yaşınız bu sebeple 55 olmaktadır. Ayrıca, ihtiyarlama önleyici ilaçların geliştirilme çalışmalarında öncelikle test kobaylarının biyolojik yaşını öğrenmek gerekmektedir.

Biyolojik Yaşı Ölçen İdrar Testi Neden Önemli?Uzmanlar, biyolojik yaşı tanımlarken telomerleri – başka bir deyişle kromozomların gözetici uçlarını – araştırmaktadır. Telomerler, kromozom bitimlerinin komşu bir kromozom ile bozulmasını veya kaynaşmasını önleyerek hücrelerin yaşlarını ve vefat süratini etkilemektedir. Her hücre ayrılınışında, kromozomun sonundan bir telomer düşmektedir. Telomer uzunluğu ile biyolojik yaş arasında doğrudan bir bağıntı bulunduğu görülmektedir. Ne kadar uzun yaşarsanız, öbür bir deyişle, kronolojik yaşınız ne kadar uzun olursa, telomerlerinizin toplam uzunluğu o kadar kısalmaktadır. Daha kısa telomerleri veya telomeraz değişinimleri olanların, erken bir vefatla karşılaşma ya da muhtelif hastalıklar ve nörodejeneratif bozukluklar geliştirme ihtimalleri daha yüksektir. Ancak, sıhhatli bir perhiz ve kumpaslı egzersiz de dahil olmak üzere sıhhatli bir yaşam stilinin muhafaza edilmesi, telomerlerin uzunluğunu da gözetebilmektedir.

Biyolojik Yaşı Ölçen İdrar Testi Neden Önemli?Ancak, fizyolojik ihtiyarlamanın çok daha kolay ve süratli tespit etilebilmesi emeliyle, farelerin, sıçanların ve maymunların üzerinde uzun senelerdir yapılan çok rakamdaki araştırmada, bilim insanları, 8-dihidroguanozin veya kısaca 8-oksoGsn olarak öğrenilen bir biyobelirtecin, hayvanların ihtiyarlamalarına bağlı olarak idrar misallerindeki seviyelerinin çoğaldığını tespit ettiler. Bu biyolojik işaret, RNA’nın ribonükleik asit oksidasyonu ile üretilmektedir ve bu süreç fizyolojik ihtiyarlamayla ilişkilidir. Pekin merkezli Gerontoloji Milli Merkezi’nden Jian-Ping Cai’ye göre, sıradan metabolizma harekâtlarının ürettiği yan mahsullerin oksijeni, Deoksirübo Nükleik Asit ve RNA gibi hücrelerin biyomoleküllerine oksidatif zarar verebilmekte. İhtiyarladıkça, mevzubahisi oksidatif zarar çoğalmakta, dolayısıyla bedenimizdeki oksidatif göstergeçlerin seviyesi de çoğalmaktadır.

Biyolojik Yaşı Ölçen İdrar Testi Neden Önemli?İlk kere 1956 senesinde literatüre giren “ihtiyarlamanın özgür radikal / oksidatif stres kuramı”, günümüzde ihtiyarlamanın biyokimyasal / moleküler seviyede nasıl alana geldiği ile alakalı en popüler açıklamalarından biri. Ancak, bu kuramı destekleyen ispatların çoğu korelatiftir. Misalin, muhtelif biyomoleküllerdeki oksidatif zarar yaşla beraber çoğalmakta, ancak yaşam zamanını uzatan ve ihtiyarlamayı geciktiren kalorik kısıtlama, biyomoleküllerdeki oksidatif zararın yaşla ilişkili çoğalışını eksiltmektedir. Bu ihtiyarlama kuramının doğrudan test edilmesi için, yaşla ilişkili oksidatif zarar çoğalışını spesifik olarak değiştirmek ve bu metamorfozun ömrü nasıl etkilediğini tanımlamak lüzumludur.

Analistler, hayvanlar üzerinde sürdürmüş oldukları deneylerin belirtilerinden hareketle, insan idrarına test uygulayıp, ultra yüksek performanslı akışkan kromatografi isimli süratli bir inceleme tekniğini kullanarak, 2 ila 90 yaşlarındaki, sıhhatli 613’ü erkek ve 615’i kadın toplam 1.228 şahıstan alınan misalleri çözümleydiler. 21 yaş ve üzerindeki fertlerde, üriner 8-oksoGsn’de, yaşa bağlı anlamlı bir çoğalış olduğunu buldular. Bu belirti, biyobelirtecin, fizyolojik yaşın hesaplanmasında emin bir gösterge olarak kullanılabilirliğini ispatladı. Ayrıca, ihtiyarlamayı durdurulabilen ve “durdurulması gereken bir hastalık” olarak gören bilim insanları açısından bu gösterge, ihtiyarlamayı önleyici “rehabilitasyonların” geliştirilme çalışmaları için de emin bir takviyeci vasıta sunmakta.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ