Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Biyolojide Mendel Genetiği Nedir? Tarihi ve Kapsadığı Yasalar Nelerdir?

  • 21 Kasım 2021
  • Biyolojide Mendel Genetiği Nedir? Tarihi ve Kapsadığı Yasalar Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 95 kez görüntülendi.
Biyolojide Mendel Genetiği Nedir? Tarihi ve Kapsadığı Yasalar Nelerdir?

Mendel genetiği veya Mendel irsiyet veya Mendelizm Gregor Mendel tarafından geliştirilen bir genetik irsiyet kuramıdır. Genetik, biyolojik irsiyetin çalışmasıdır. Mendel Genetiği, banal genetiğin köşe taşı olarak kabul edilmektedir. Kalıtsal özelliklerin ana organizmalardan yavrularına aktarılmasına ait bir dizi temel inanışı kapsar. *Mendel genetiğinin tarihi nedir? *Mendel’in kanunları nelerdir? *Mendel Kanununun Özellikleri Nedir? Mendel genetiğinin tarihi nedir? Gregor Mendel, melezleme çalışmalarını yürütürken, 1856 ve […]

Biyolojide Mendel Genetiği Nedir? Tarihi ve İçerdiği Yasalar Nelerdir?Mendel genetiği veya Mendel irsiyet veya Mendelizm Gregor Mendel tarafından geliştirilen bir genetik irsiyet kuramıdır. Genetik, biyolojik irsiyetin çalışmasıdır. Mendel Genetiği, banal genetiğin köşe taşı olarak kabul edilmektedir. Kalıtsal özelliklerin ana organizmalardan yavrularına aktarılmasına ait bir dizi temel inanışı kapsar.

*Mendel genetiğinin tarihi nedir?

*Mendel’in kanunları nelerdir?

*Mendel Kanununun Özellikleri Nedir?

Mendel genetiğinin tarihi nedir?

Gregor Mendel, melezleme çalışmalarını yürütürken, 1856 ve 1863 seneleri arasında 29.000 bezelye nebatını yetiştirdi ve test etti. Bu deneylerden sonra, Mendel’in İrsiyet Prensipleri veya Mendel irsiyeti isminde 2 genelleme neticeyi çıkarmıştır. Mendel’in neticeleri o yarıyılın bir hayli biyoloğu tarafından büyük miktarda göz arkasını edilmiştir. Yaptığı çalışmalarda istediği neticeleri bütün anlamıyla alamadı, ama çok yanaştı. Mendel’in yapıtı 1900’lü senelerin başında yine keşfedildi. Daha sonra, irsiyetin kromozom kuramı ile bütünleştiklerinde, Thomas Hunt Morgan’ın önerdiği, genetiğin temel birleştirici kuramı ortaya çıktı. 1915. Bu ilkeler banal genetiğin çekirdeği oldu.

 *Mendel’in kanunları nelerdir?

Mendel’in araştırması sırasında genetik hakkında pek çok bilgi mevcut değildi. Mendel, zaman için yenilikçi olan bir fikir ortaya attı: Araştırma için saf bir genetik çizgi oluşturmak ve neticelerini dikkatlice kaydolmak. Bezelyeyi, deneylerinde kullanmak için seçmiştir. Zira tez sihrime özellikleri vardı. Ayrıca melezleşmesi kolaydı. Ve bu sırada, o zamanın bilimsel topluluğunun çok meşhur olmayan 2 genetik kanununu yönteme eden bir dizi kayda değer keşif yaptı. Yasalar alttaki gibidir.

*Ayrım Hukuku: Bu yasa, her bir organizmanın genetik materyalinin yarısını bir ebeveynden ve öbürünün yarısından aldığını belirtmiştir. Başka Bir Deyişle, bir gen çiftinin alleller iki azası gametlerin yaradılışında birbirinden dağılır. Gametlerin yarısı bir allel taşır ve öbür yarısı öbür alleli taşır. Bunun doğrudan ispatı, daha sonra, 2 bağımsız bilim adamı tarafından 1876 senesinde Alman botanikçi, Oscar Hertwig ve Belçikalı zoolog, Edouard mayoz ayrılınması gözleminden sonra bulunmuştur.

Biyolojide Mendel Genetiği Nedir? Tarihi ve İçerdiği Yasalar Nelerdir?*Bağımsız Mülkiyet Kanunu: Bu kanunun temeli, bir özelliğe sahip olan şahsi tabiatın ayırt edici özelliği alellerin gametlerin olduğu zaman ayrı olduğunu belirtmektedir. Bir allel, spesifik bir kromozom üzerinde spesifik bir konumda bulunan bir genin seçenek bir formudur. Bu allel çiftleri daha sonra gübrelemede gelişigüzel birleşmiştir. Özellikler, birbirlerinden bağımsız olarak yaylara iletilir. Dolayısıyla, yasa, özelliklerin birbirinden bağımsız olarak tezahür ettiğini ve öbür özelliklerin baskın ve çekinik kategorilere bölebileceğini belirtmiştir.

Ancak Mendel’in fark etmediği, bazı genetik özelliklerin gerçeğinde göz rengi gibi birbiriyle etkileşime giren birden fazla yeri kapsamasıydı. Mendel’in neticeleri bütün olarak muhteşem olmasa da, Mendel genetiği kavramı hala bilimsel cemiyeti afallatır. Onun kuramı, özelliklerin aralıksız kalıtsal olarak servet vazgeçtiğini öne süren popüler kuramlara karşı koşan jenerasyonlar için neden gizli kalacağını açıklamasıydı. Mikroskopların, mayoz ayrılınma sürecini idrak edecek kadar gelişmiş olmadığı aslı sebebiyle, genetik materyali her iki ebeveynten denk olarak alma fikrini de korunmuştur.

 *Mendel Özellikleri Nedir?

20. asrın başlarında, bazı bilim adamları çalışmalarını, Mendel genetiğinin temel kavramları üzerine inşa ederek ve banal genetik kuramını oluşturmak için kendi kavram ve fikirlerini ilave ederek atıfta bulundular. Gregor Mendel’in gururuna, tek bir yerde genlerin tanımladığı özellikler Mendel kişilikleri olarak öğrenilir.

Yazar: Osman Uçar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ