Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Biyoetanol Nedir?

  • 28 Eylül 2021
  • Biyoetanol Nedir? için yorumlar kapalı
  • 34 kez görüntülendi.
Biyoetanol Nedir?

Biyoetanol, özellikle Sera gazı emisyonundaGHG eksilme sağlayan, yakıt rezervini artıran üstün kalitelere sahip olduğundan, şu anda ananesel benzin için potansiyel bir ikame olarak kabul edilmektedir. Ticari emelli kullanılan biyoetanol, genellikle mısır ve şeker kamışı gibi yenilebilir hammaddelerden üretilir ve bu da imal maliyetini artırır. Bu hammaddelerin yüksek maliyeti, daha ucuz ve mevcut hammaddelerden üretilen ikinci ve üçüncü nesil 3G biyoetanol arayışının arttaki itici efordur.
Dördüncü nesil biyoetanol, alglerin CO2 tutma potansiyelini artırmak ve spesifik bileşiklerin imalini artırmak için 3G biyoetanolünü daha da ilerletmek için geliştirilmektedir. Muhtelif yenilebilir olmayan hammaddelerin kullanımıyla imal maliyetini düşürmeye müteveccih çabalara karşın, hammaddelerin işlenmesinin maliyeti hala çok yüksektir, bu sebeple biyoetanol ananesel benzinle rekabet edemez hale kazanç.
Biyoetanol Nedir?Yaşam döngüsü değerlendirmesi ve tekno-ekonomik incelemeler genellikle biyoetanol imal süreçlerinin ekonomik fizibilitesini ve etrafsal tesirini değerlendirmek için yapılır. Dolayısıyla ön arıtma, hidroliz, fermantasyon süreçleri, biyoetanol geri kazanımı, entegre süreçler, Yaşam döngüsü değerlendirmesi, tekno-ekonomik inceleme, ekserji tahlili ve süreç simülasyonu dahil olmak üzere biyoetanol yapımında yer alan en son süreçleri içeren bir süreçtir.

Biyoetanol Hakkında Genel Balaka

Fosil yakıtın tükenmesi ve fosillerin yanmasından kaynaklanan sera gazlarının emisyonunun neden olduğu küresel ısınma, şu anda analistleri seçenek ve etraf arkadaşı yakıt bulma istikametinde yönlendiriyor. Biyoyakıtlar, düşünülen rakamsız alternatiflerden bkocamandır. Biyoetanol, özellikle özellikleri sebebiyle benzinin yerini alacak en umut verici biyoyakıt olarak kabul edilir. Bu biyoyakıt, mısır, soya fasulyesi ve şeker kamışı gibi karbonhidrat kaynaklarından elde edilen monomerik şekerin mikrobiyal fermentasyonundan üretilen %35 oksijen kapsayan akışkan oksijenli bir yakıttır.
2018 senesinde küresel olarak üretilen biyoetanol 110 milyar litreydi ve sürecin ekonomik fizibilitesi sebebiyle %7,6 bileşik senelik büyüme oranı CAGR ile 2022’de 140 milyar litreye yükselmesi bilave edilmektedir. ABD, Brezilya, Avrupa Birliği, Çin ve Kanada sırasıyla biyoetanol yapımında küresel efor merkezleridir. ABD biyoetanol üretmek için hammadde olarak mısır kullanıyor ve ~57.7 milyar litre imal kapasitesi elde ederken, Brezilya şeker kamışından biyoetanol üretiyor ve 2016 senesinde sırasıyla ~27,6 milyar litre toplam imal kapasitesine sahiptir.
Biyoetanol, ananesel benzin için potansiyel bir ikame olarak kabul edilir ve doğrudan taşıtlarda kullanılabilir veya benzinle karıştırılarak sera gazı emisyonlarını ve benzin tüketimini eksiltir. Doğrudan uygulama için E100, benzinli motorun giderekmesi ve kullanılıyorsa elektronik hakimiyet sistemi ayarlanır ve daha büyük benzin ambarı kullanılır. Bununla birlikte, biyoetanolün E100 kullanımı genellikle motorun düşük sıcaklıkta veya yüksek buharlaşma ısısı sebebiyle soğuk havalarda çalıştırılmasında güçlükle karakterize edilir.
Biyoetanolün benzinle karıştırılması motorun değiştirilmesini gerektirmeyebilir, bunun yerine ateşlemenin veya motor performansının artırılmasına takviyeci olacaktır. En yaygın kullanılan karışımlar E85 ve E10’dur. Biyoetanolün avantajları arasında artan motor yararlılığı ve performansı, düşük kaynama noktası, geniş yanıcılık, daha yüksek sıkıştırma oranı ve buharlaşma ısısı, karşılaştırılabilir enerji içeriği, daha düşük yanma süresi ve cılız yanan motor ile sonuçlanan yüksek oktan derecesi yer alır.
Dezavantajları, sırasıyla, yüksek hammadde maliyeti, enzimler, detoksifikasyon ve etanol geri kazanımından kaynaklanan yüksek imal maliyetini kapsar. Biyoetanol düşük hacimsel enerji yoğunluğuna sahiptir, bu da ananesel benzine mukayeseyle daha fazla biyoetanol/kilometre %50’ye kadar harcanacağı anlamına kazanç. Biyoetanolün bazı elastomerleri dağılma ve metallerde korozyona neden olma kapasitesi olduğundan, motorlarda biyoetanol kullanımı motor parçalarının sık sık değiştirilmesini gerektirebilir. Bununla birlikte, imal maliyetini düşürme teşebbüsünde, lignoselülozik biyokütle, bulunabilirliği ve düşük satın alma maliyeti sebebiyle hammadde olarak kabul edilmektedir. Ne yazık ki, harekât maliyeti hala yüksektir, bu sebeple operasyonu ekonomik olarak çekici kılmamaktadır. Biyoetanol Nedir?
Biyoetanol mısır ve şeker kamışı gibi yenilebilir hammaddelerden üretildiğinde biltihapçı nesil 1G biyoetanol ve hammadde bir lignoselüloz ise 2G ikinci nesil 2G biyoetanol olarak adlandırılır. Bu lignoselüloz biyokütlesinin misalleri, şalter otu, mısır sapı, odun, otsu mahsuller, atık kağıt ve kağıt mahsulleri, tarım ve ormancılık artıkları, kağıt hamuru ve kağıt fabrikası atıkları, belediye katı atıkları ve yiyecek sanayisi atıklarıdır.
Lignoselülozik biyokütle selüloz, hemiselüloz, lignin, protein, kül ve minör ekstraktif oluşur. Lignoselülozik biyokütle, oranla düşük satın alma maliyeti, mevcudiyeti ve talebin sürdürülebilirliği sebebiyle biyoetanol yapımı için hammadde olarak kabul edilmektedir. Bu biyokütle, mevcut biyoetanol imal oranını artırma kapasitesine sahiptir ve küresel olarak senede takribî 442 milyar litre biyoetanol üreteceği hipotez edilmektedir. 2G-biyoetanol, 1G-biyoetanol ile karşılaştırıldığında, sera gazı emisyonunu eksiltmek için daha büyük bir potansiyele sahiptir
Üçüncü nesil 3G biyoetanol, besleme stoğu olarak algler kullanıldığında elde edilir. Liken biyoetanol, muhtemelen yüksek karbonhidrat içeriği ve mevcut alglerin çoğunda lignin bulunmaması sebebiyle çekiş kazanıyor. Bu cins besleme stoğu ile, karışık lignin giderme operasyonu ortadan kaldırıldığı için ön arıtma maliyetinin düşmesi bilave edilmektedir . Çok rakamda tahlilci, biyoetanol yapımı için hammadde olarak liken kullanımını incelemiştir. Elde edilen neticelere katlanarak, yüksek bereketliliğe sahip liken cinsleri olduğu belirlenebilir.

Bibliyografi:
http://www.esru.strath.ac.uk/EandE/Web_sites/02-03/biofuels/what_bioethanol.htm
https://www.sciencedirect.com/topics/materials-science/bioethanol

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ