Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Bitcoin Nedir ?

  • 12 Temmuz 2021
  • Bitcoin Nedir ? için yorumlar kapalı
  • 80 kez görüntülendi.
Bitcoin Nedir ?

Bitcoin, elektronik bir para birimidir. 3 Ocak 2009 tarihinde “Satoshi Nakamoto” isimli kişi tarafından hayata geçirilmiştir.

5037_imagesBitcoin, elektronik bir para birimidir. 3 Ocak 2009 tarihinde “Satoshi Nakamoto” isimli kişi tarafından hayata geçirilmiştir. Bitcoin alışverişlerinde bazı ekonomik kurallar vardır ve bu kurallar topluca “Bitcoin Ağı” tarafından yürütülür. Kesin limit 21 milyon Bitcoin civarındadır. Bu da yaklaşık olarak 1.2 milyar dolar seviyesindedir. Bitcoinler, 8 ondalı basamağa kadar bölünebilir. Yani noktadan sonra yüzmilyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilirler.

Bitcoinler, ödemeleri Bittorent benzeri ağlar üzerinden yapılır ve bir ağdan diğer ağa anında geçiş yapabilme özelliği vardır. Yani yapılan işlemler saniyeler içinde yayınlanır ve 10-60 dakika içinde onaylanır. İşlemler her zaman alınabilir; bilgisayarınızın açık veya kapalı olması önemli değildir. Bu ağ üzerinden ödeme yapılan adresler anında kayıtlara geçmektedir. Bitcoin üzerinden yapılan ödeme işlemleri geri alınamaz. Çifte harcama kayıtların depolandığı blok zinciri kullanılarak ödenir. İşlemler ucuz ve genellikle bedavadır.

Yazar:Gökhan Ünal

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ