Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Birmingham Nasıl Bir Şehirdir?

  • 22 Nisan 2021
  • Birmingham Nasıl Bir Şehirdir? için yorumlar kapalı
  • 159 kez görüntülendi.

Birmingham, 1973 senesinde Avrupa Birliği’ne katılan Birleşik Kraliyet’ın hudutları dahilinde yer alan İngiltere’de bulunan bir şehirdir. Şehir, gerek Britanya gerekse de İngiltere açısından son derece ehemmiyetli bir konuma sahiptir. Britanya’nın en daha önceki ve de en tarihi şehirleri arasında kabul edilen Birmingham, günümüzde de bölgenin en ehemmiyetli mesken yerleri arasında kabul edilir. İngiltere’nin orta-batı olarak adlandırılan […]

Birmingham Nasıl Bir Şehirdir?Birmingham, 1973 senesinde Avrupa Birliği’ne katılan Birleşik Kraliyet’ın hudutları dahilinde yer alan İngiltere’de bulunan bir şehirdir. Şehir, gerek Britanya gerekse de İngiltere açısından son derece ehemmiyetli bir konuma sahiptir. Britanya’nın en daha önceki ve de en tarihi şehirleri arasında kabul edilen Birmingham, günümüzde de bölgenin en ehemmiyetli mesken yerleri arasında kabul edilir. İngiltere’nin orta-batı olarak adlandırılan hattında yer alan Birmingham, Londra haricinde bu bölgeye en yakın ve de en kalabalık olan şehir olarak dikkat toplamaktadır. Ayrıca Londra dışı nazara alındığı müddet, en çok popülasyon çoğalışı yaşanan şehir olması da bölgenin emlak potansiyelini son derece artırmaktadır. Öyle ki, Londra sonrasında azami gayrimenkul maliyetleri bu şehir hudutları dahilinde gözlemlenmektedir. Bölgenin en büyük şehirleri arasında yer alması şehre muhtelif unvanlar verilmesini de birliktesi getirmiştir. Gerçeğinde unvandan çok lakap olarak da adlandırabileceğimiz bu yakıştırmalar, şehri daha da bir popüler hale getirir. Bazı lakaplar ise şunlardır; ”Ticaret şehri”, ”Kuzeyin Venedik’i”, ”Bin ticaretin yapıldığı şehir”. Görüldüğü gibi şehir bir hayli lakapla anılır olmuştur. Ayrıca şehre özel bir de motto bulunur; bu ”İleri” olarak tanımlanmıştır.

Birleşik Kraliyet’ın güney, İngiltere’nin ise orta kesiminde bulunan Birmingham, Türk popülasyon açısından da son derece sık seçim edilen bir şehir olarak tanımlanmıştır. Birleşik Kraliyet’a bağlı ülkelerde yaşayan takribî olarak 400 bin Türk bulunur. Bu Türklerin yarısından aşırısı ise başşehir Londra ve ortamında ikamet ederler. Londra’dan sonra Türk popülasyonunun en çok olduğu yer ise Birmingham şehridir. Bu anlamda, olurda Birmingham‘a giderseniz; şehir merkezinde çok rakamda Türk firmasına da tesadüfmeniz son derece sıradan bir vaziyet olacaktır.

Birmingham Nasıl Bir Şehirdir?İngiltere açısından ele alındığı müddet, ülkenin West Midlands bölgesinde bulunan Birmingham, tarihin izlerini en yoğun taşıyan şehirlerin başında kazanç. Konumu nedeniyle her yarıyıl stratejik bir ehemmiyete sahip olmuş olan Birmingham, 600’lü senelerde kurulmuş bir mesken yeridir. 1166’da şehir olarak lanse edilmeye başlayan Birmingham, 1889 senesine gelindiği müddet, fotoğrafı olarak bir şehir statüsüne kavuşmuştur. Birleşik Kraliyet metropolü olarak da 1 Nisan 1974 tarihinde mükâfatlandırılan bu şehir, günümüze dek uzanan süreçte son derece süratli bir gelişim göstermiştir

Birleşik Kraliyet ve İngiltere açısından stratejik ehemmiyete sahip olan Birmingham, ülke şehirleri arasında en kalabalık olanlarındandır. Öyle ki, şehrin popülasyonu nazara alındığı müddet, Birleşik Kraliyet’ın en kalabalık ikinci şehri olduğu ortaya çıkar. Şehir, merkezinde 1,2 milyona yakın bir insan topluluğuna konut sahipliği yaparken, şehrin hudutları dahilinde ikamet eden insan rakamı ise 3,7 milyon seviyelerini direnmiştir. Bu da takribî 10 milyonluk Londra sonrasında bu şehri, ülkenin en kalabalık şehri haline getirmektedir. Birmingham, aynı zamanda da Kraliyet hudutlarında yer alan en kozmopolit şehirlerdendir.

Bu şehirde de tıpkı Londra’da olduğu gibi her halktan insana tesadüfmeniz muhtemeldir. Ayrıca şehir, Birleşik Kraliyet ekonomisine çok büyük bir katkı sağlar. Bu parametreye göre şehir, ülkenin en büyük ekonomiye sahip ikinci şehri konumundadır. Son senelerde yapılan tanıtımlarla birlikte Birmingham şehrine çok rakamda turist akın etmektedir. Turistler bölgeye bir hayli yolla erişme olanağına sahiptir. Bu anlamda şehir, hava alanı ve tren iletişimlerine sahip oldukça büyük bir metropoldür. Londra’ya ziyaret asıllaştırdıysanız ve de Birmingham şehrini de görme hevesiniz var ise, bu gidişatta tren ya da karayolu taşıtıyla bölgeye erişebilirsiniz. Ayrıca Londra Birmingham arasında uçak seferleri de bulunur.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ