Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Bir Kaplumbağa Kabuğunu Çıkartabilir mi?

  • 29 Nisan 2021
  • Bir Kaplumbağa Kabuğunu Çıkartabilir mi? için yorumlar kapalı
  • 87 kez görüntülendi.

Kaplumbağalar, 250 değişik cinsiyle dünyanın her kıtasında; ummanında, göllerinde, ırmaklarında, ormanlarında ve çöllerinde yaşayabilmektedir. Hatta kendi konutunuzun bahçesinde dahi bir tane olabilir. Peki, bir kaplumbağaya baktığınız da fark etkeniz gereken ilk şey nedir? Muhtemelen kabuğu ve özellikle de bu kabuğun biçimidir. Kabuğunun biçimi kubbeli ya da yassı olabilir ve kabuğunun biçimi cinslerine ve hayat etrafına […]

Kaplumbağalar, 250 değişik cinsiyle dünyanın her kıtasında; ummanında, göllerinde, ırmaklarında, ormanlarında ve çöllerinde yaşayabilmektedir. Hatta kendi konutunuzun bahçesinde dahi bir tane olabilir. Peki, bir kaplumbağaya baktığınız da fark etkeniz gereken ilk şey nedir? Muhtemelen kabuğu ve özellikle de bu kabuğun biçimidir. Kabuğunun biçimi kubbeli ya da yassı olabilir ve kabuğunun biçimi cinslerine ve hayat etrafına göre farklılık göstermektedir. Karada yaşayan çoğu kaplumbağa, yırtıcı avcılarından korunmalarına takviyeci olan yüksek kubbeli kabuklara sahipken, çoğu su kaplumbağası, suda kaymalarını sağlayan daha kumpaslı, düz bir kabuğa sahiptir.
Kamplumbağların kabukları ister düz ister kubbeli olsun, karapaksla ve plastronda olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Karapaksla, kaplumbağanın sırtını kaplayan kabuğun üst kısmıdır, plastron ise, göbeği kaplayan alt kısmıdır. Kemikli bir köprü, bu iki kabuğu kaplumbağanın yan kısmını yakalatır. Kabukları içine geri çekilebilen bir hayli kaplumbağa cinsinde; bir menteşe, kaplumbağanın içine sürüklediği ve iki yarıyı bir araya getirdiği zaman, kabuk ve plastronun sıkıca kapanmasını sağlar. Hem kabuk hem de plastron, üst kabukta takribî 50 ila 60 kaburga ve sırt kemiği ile alt kabukta klavikula ve kaburga kemiğinin füzyonunu kapsayan kemikten oluşmuştur.Bir Kaplumbağa Kabuğunu Çıkartabilir mi?
Kemiğin tepesinde, her kabuk yarısı, bazen üst üste gelen insan tırnaklarıyla aynı madde olan keratin parçaları kalkanlar ismi verilen uçlarla kaplıdır. Keratin gözetici bir kaplama sağlar. Ancak her zaman bir ödün vardır: Leatherback kaplumbağaları ve öbür yumuşak kabuklu cinsler, sert bir kıkırdak cildi için koku verir. Bir kaplumbağanın kabuğu karışık yapılı bir iskelet gözetmesi sağlar. Peki, bir kaplumbağa bu gözetmesi olan kabuğunu çıkartabilir mi? İşte size bu mevzu ile alakalı açıklamalar:

Kaplumbağa Scute Plak Atma

Bir salyangozun aksine, bir kaplumbağa zarar görmüşse veya gelişimi ile anlaşmıyorsa öbür kabuğuyla irtibatlı kuramaz. Kaplumbağanın kabuğu asla düşmez, asla çok büyük veya çok ufak değildir, zira kaplumbağa ile gelişir. Kaplumbağanın göğüs kafesinden ve omurgasından yapılır ve kaplumbağanın bedeninin iç kemiklerine bağlanır. Aynı insanlardaki ömür yaşının gelişmesiyle beraber fiziksel yapılarının büyümesi gibi kamlumbağaların da kabuğu değişir.
Çoğu cins için kaplumbağa ve kabuğu geliştikçe, kabuktaki tomurcuklar, yeni daha büyük tırnaklara yer açmak için dökülür veya ceddilir. Kabuk atma natürel bir süreçtir ve plaklar yüzme ve günlük etkinlikler sırasında aralıklı olarak kabuktan atılır. Kaplumbağalar serinkanlı sürüngenler olduğu için dıştan kendilerini ısıtmanın ve soğutmanın yollarına güvenirler ve bunu güneşlenme ile yaparlar. Güneşlenme güneşte uyumaktan başka bir şey değildir ve gözde bir kaplumbağa cümbüşü olmuştur.Bir Kaplumbağa Kabuğunu Çıkartabilir mi?
Balık avlamak, kaplumbağaların beden ısısını yükseltmelerinin bir yolu olmasına karşın, plakların kurumasını sağlayarak dökülmeye hazır vazgeçmelerine izin verir. Güney Amerika dereyi kaplumbağası gibi bazı kaplumbağalar, birbirlerinin kabukları üzerine gevşek çizgiler ve algler sürükleyerek özellikle de çene dökülme sürecinde birbirlerine dayanak ederler. Bununla beraber, bu sürükleme harekâtı hafifçe yapılır, zira hem sızı hem de tazyik kabuktan sezilir.
Daha Önceki öbekler uygun şekilde dökülmediğinde veya çok sık döküldüğünde, kaplumbağa kabukları enfeksiyon ve hastalık geliştirebilir. Anormal öbek dökülmesinde ziynetli bir terim olan disekdiz enfeksiyona neden olabilir. Ender gidişatlarda plaklar çok sık dökülür, zira kabuğun kemikleri korunmaz ve yumuşak kalır. Bol ölçüde saç plak dökülmesi böbrek yetmezliği gibi daha büyük meselelere bağlanmıştır.
Kabuk sağlığı da kemik sıhhatine bağlıdır. Eksik kalsiyum alımı, güneş ışığına cılız maruz kalmanın yanı gizeme karaciğer, böbrek ve tiroid hastalıklarının yol açtığında metabolik kemik hastalığı, yumuşak veya biçimsiz kabuk kemiklerine neden olabilir. Ülserler ayrıca kabuk çürüğü olarak da öğrenilir kalıcı kabuk ve kabuk deformasyonlarına neden olabilir. Bununla beraber, kabuk hastalığı yaralanma kadar sık alana gelmez. Çatlamış plaklar yaygındır ve kaplumbağalara araba çarptığında veya kaba hayatta atağa uğradığında olur. Bazı baytar doktorlar, kırık kabukları yapıştırma malzemesi ile tamir edebilmektedirler, ancak bir kaplumbağa kabuğu ile alakalı onarılma harekâtı canlı malzemelerden yapıldığında, usulca tamir edilmeli ve tekerrür gelişebilmelidir.

Kaplumbağalar ve Salmonella

Bir Kaplumbağa Kabuğunu Çıkartabilir mi?Kaplumbağalar popüler olsa da potansiyel olarak ölümcül evcil hayvanlardır. Evet, ölümcüldürler. Çoğu sürüngenler gibi, kaplumbağalar da natürel olarak bağırsaklarında dışkıyla salgılanan salmonella bakterilerine sahiptir. İnsanlarda salmonella yaygın olarak ateş, karın sızısı ve şiddetli ishale neden olur ve bazen yaşamı tehdit eden enfeksiyonlara neden olabilir. Salmonella bakterileri üryan gözle görülemez ve insanlar kaplumbağalarla uğraştıklarında kendilerini hastalık tehlikesine sokarlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ