Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Bir Dünya Markası: Goodyear

  • 24 Nisan 2021
  • Bir Dünya Markası: Goodyear için yorumlar kapalı
  • 108 kez görüntülendi.

Goodyear ya da daha uzun ve fotoğrafı ismiyle ”Goodyear Lastik ve Kauçuk İşletmeyi”, dünya tarihi için yarıyıl noktası olabilecek bir firmadır. Goodyear, gerçeğinde yalnızca bir şirket olarak nazara alınmamalıdır. Amerikan merkezi bir çok halklı firma olan Goodyear, fotoğrafı olarak 1898’de Frank Seiberling tarafından kurulmuştur. Firma, kurulduğu yarıyılda merkezi ülkenin oldukça ehemmiyetli merkezlerinden biri olan Ohio’dadır. […]

Bir Dünya Markası: GoodyearGoodyear

ya da daha uzun ve fotoğrafı ismiyle ”Goodyear Lastik ve Kauçuk İşletmeyi”, dünya tarihi için yarıyıl noktası olabilecek bir firmadır. Goodyear, gerçeğinde yalnızca bir şirket olarak nazara alınmamalıdır. Amerikan merkezi bir çok halklı firma olan Goodyear, fotoğrafı olarak 1898’de Frank Seiberling tarafından kurulmuştur. Firma, kurulduğu yarıyılda merkezi ülkenin oldukça ehemmiyetli merkezlerinden biri olan Ohio’dadır. Ohio’nun Akron şehrinde kurulmuş olan bu firma belki de dünya araba sanayisinin bu kadar süratli büyümesinde çok büyük bir rol almıştır. Dünya üzeride var olan en daha önceki markalardan biri olma özelliğini haiz olan Goodyear, gerçeğinde ismini kauçuk maddesini keşfeden Amerikalı Charles Goodyear’dan alır. Brezilya‘nın Amazon olarak deyim edilen balta girmemiş ormanlarında bulgu yaparken bulduğu kauçukla belki de çok ehemmiyetli kabul edilen lastik sanayisinin başlamasına ve de süratlenmesine imkân sağlamıştır. Bu da Charles Goodyear’ı dünya çapında tanınan bir insan haline getirmiştir. Günümüz dünyası ele alınırsa, Goodyear markası, binek araba, ticari kamyonlar ve vasıtalar, hafif vasıtalar, son teknoloji Formula 1 taşıtları, uçaklar, çiftlik taşıtları ve ağır iş aygıtlarına lastik tedariki yapan dünyaca namlı bir işletmedir.

Bir Dünya Markası: GoodyearGoodyear, fotoğrafı olarak bir kamu iştiraki olup, Amerikan pazarının en önde gelen lastik üretici konumundadır. Fotoğrafı kuruluş tarihi 29 Ağustos 1898 olan ve de Ohio eyaletinin Akron şehri hudutlarında faaliyetine başlayan Goodyear, bu anlamda 120 seneyi aşkın tarihi ile oldukça dikkat çekicidir. Firma merkezi hali hazırda kurulduğu yerde olan Goodyear, bu anlamda ananeci kimliği ile de Amerikan ulusunun sempatisini kazanmıştır. Her ne kadar kauçuk bizzat Goodyear’ca bulunmuş olsa da, firmanın fotoğrafı kurucusu Charles Goodyear olmayıp Frank Seiberling’dir. Bu birey gerçeğinde Avrupa’dan ya da daha net bir ifadeyle Almanya‘dan Amerika’ya muhacir bir bireyin eriştiği galibiyetin sıradışı hikayesine sahiptir. Günümüzde dünya üzerinde neredeyse tam kıtalara hükmetmiş olan Goodyear, çok ciddi anlamda bir pazar hissesine sahiptir. Her sene Amerikan ekonomisine çok ciddi bir girdi sunan Goodyear, 16 milyar Amerikan doları kazancı ile sektörün liderlerindendir. Bir bu kadarda kendi aseti bulunan firma, görüldüğü gibi hayli bir eforludur.

Bir Dünya Markası: Goodyear Türkiye’de de hatırı sayılır bir pazarı bulunan Goodyear, özellikle motor sporları denilince uslara gelen ilk markalardandır. Formula 1 tarihi araştırıldığında, bu organizasyona mahsul tedarik eden en zaferli şirket olarak göze çarpan Goodyear, yalnızca bununla kalmamış ayarıca Amerika Birleşik Devletleri’nin dünyaca namlı NASCAR yarışlarında da tek tedarikçi olarak damga vurmuştur.Görüldüğü gibi küresel bir ün haline gelmiş olan Goodyear, gerek millete gerekse de devasa organizasyonlara sunduğu zaferli hizmetlerle dikkatleri üzerine sürükler. Goodyear, ayrıca ülke için ehemmiyetli bir istihdam kaynağıdır da; bu anlamda firmanın bünyesinde çalışan 66 bine yakın insan, bu müesseseden madden ve de manen istifade eder.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ