Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Bir Dünya Markası; “Chevrolet”

  • 25 Mayıs 2021
  • Bir Dünya Markası; “Chevrolet” için yorumlar kapalı
  • 191 kez görüntülendi.

Chevrolet Division of General Motors Company ya da Chevrolet veyahut da Amerikalıların da dediği gibi kısaca ”Chevy”, dünyanın en daha önceki ve en popüler taşıtları arasında yer alan bir markadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin en ehemmiyetli ticari markaları arasında yer alan Chevrolet, ülke otomotiv sanayisinin en ehemmiyetli figürleri arasında kabul edilmektedir. Dünyanın Volkswagen ile birlikte en büyük […]

Chevrolet Division of General Motors Company ya da Chevrolet veyahut da Amerikalıların da dediği gibi kısaca ”Chevy”, dünyanın en daha önceki ve en popüler taşıtları arasında yer alan bir markadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin en ehemmiyetli ticari markaları arasında yer alan Chevrolet, ülke otomotiv sanayisinin en ehemmiyetli figürleri arasında kabul edilmektedir. Dünyanın Volkswagen ile birlikte en büyük araba üreticisi olan General Motors Company; ”GMC” bünyesinde bulunan Chevrolet, gerek Amerikan içi pazarı gerekse de milletler arası pazarda Amerikan çıkışlı en çok seçim edilen vasıta olma özelliğini haizdir. Resmi olarak 3 Kasım 1911 senesinde kurulmuş olan Chevrolet, ilk zamanlarda kendi ismiyle anılan firma tarafından işletilmekte ve yapım yapmaktaydı. Ancak kuruluşunun ardından yalnızca 7 sene geçtikten sonra, ülkenin en önde gelen araba üreticisi olan General Motors Company tarafından satın alınmış olan Chevrolet, resmi olarak 2 Mayıs 1918 tarihinde devredilmiştir. Ancak bu devir sonrasında daha da yükselen Chevrolet, kısa müddette ülkenin en iyi arabaları arasında yer almayı muvaffak olmuştur.

3 Bir Dünya Markası; Kasım 1911 tarihinde resmi olarak kendisine ismini veren Louis Chevrolet ve ortağı Willian C. Durant tarafından kurulmuş olan Chevrolet işletmeyi, kısa müddette arabalar üretmeye başlamış ve oldukça da galibiyetli olmuşlardır. Ancak firmanın faaliyete geçmesinin ardından 7 sene geçmesiyle birlikte firma, General Motors Campany’e satılmıştır. Bu tarihle birlikte gizeme dışı vasıtalar üretmeye başlayan Chevrolet, Amerika Birleşik Devletleri’nin bırakılmaz taşıtlarından birine dönüşmeyi muvaffak olmuştur. Chevrolet, 1940’larla birlikte Amerika Birleşik Devletleri dışında başta Türkiye ve Ortadoğu ülkeleri olmak üzere bir hayli Avrupa ülkesine de vasıta ihraç etmeye başlamıştır. Bu yarıyılda sanki bir Chevrolet çağı yaşanmıştır. Kurucusu ve mucidi, bir İsviçreli olan Chevrolet, Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük cüsseli vasıta yarıyılını başlatan işletme olarak da kabul edilir. Geniş kasalı devasa motor güçlü vasıtalar bütün bir benzin canavarı olsa da Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok seçim edilen vasıtalar arasında yer almıştır.

Hali Hazırda Amerikan pazarında son derece ciddi bir hisseye sahip olan Chevrolet, ülkenin Ford ve Chrysler ile birlikte en çok satan taşıtları arasında yer almaktadır. Ancak burada GMC’yi de hesaba katarsak, Chevrolet ülkenin en çok seçim edilen firmasının bir mahsulü olarak karşımıza çıkmaktadır. Son senelerde yaşanan petrol maliyeti dalgalanmaları ve Amerika Birleşik Devletleri’nin minik vasıtalara olan alakasının da çoğalmasıyla Chevrolet de geçmişinin aksine çok rakamda minik motorlu ve oldukça yakıt tasarrufu yapan vasıtalar üretmeye başlamıştır. Bu vasıtalar Amerikan milleti tarafından yavaş yavaş yakalanmaya başlansa da en çok Avrupa pazarına hitap ettiğini söyleyebiliriz. Bu anlamda firma rakamsız adette taşıtı Chevrolet ismi altında Avrupa Birliği pazarına sokmuştur.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ