Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Bir Afrika Ülkesi: Zambiya

  • 22 Mayıs 2021
  • Bir Afrika Ülkesi: Zambiya için yorumlar kapalı
  • 193 kez görüntülendi.

Zambiya, Afrika kıtasında yer alan bir ülkedir. Bu ülke kıtanın en köklü ülkeleri arasında yer alsa da ciddi anlamda meseleleri vardır ve de bunları asırlardır aşabilmiş değildir. Neredeyse her Afrika ülkesi gibi Zambiya da, Avrupalı devletlerce keşfedilmiş olup, iştahlarını açmış ve de sömürülmüştür. Afrika ülkelerinin bu makûs bir mukadderatı olsa da, uzun seneler süren hegemonya […]

Bir Afrika Ülkesi: ZambiyaZambiya,

Afrika kıtasında yer alan bir ülkedir. Bu ülke kıtanın en köklü ülkeleri arasında yer alsa da ciddi anlamda meseleleri vardır ve de bunları asırlardır aşabilmiş değildir. Neredeyse her Afrika ülkesi gibi Zambiya da, Avrupalı devletlerce keşfedilmiş olup, iştahlarını açmış ve de sömürülmüştür. Afrika ülkelerinin bu makûs bir mukadderatı olsa da, uzun seneler süren hegemonya geçtiğimiz asırda son bulmuş ve bir hayli Afrika ülkesi gibi Zambiya da bağımsız bir devlet haline gelmiştir. Günümüzde meşru statüsü itibariyle her ne kadar bağımsız devlet olsalar da bu devletlerin yer altı ve de insan kaynakları sömürüldüğünden hali hazırda derlenmekte çok ciddi bir depresyon içindelerdir. Zira aşinayı gibi dünyanın en muhtaç ve de açlıkla gayret eden kıtası hali hazırda Afrika’dır. Ancak Afrika sahip olduğu zenginliklere karşın bir cinsli refaha nail olamamaktadır. Zambiya, coğrafi olarak Afrika’nın en şöhretsiz ülkelerinden kabul edilir. Zira ülke, bulunduğu lokasyon itibariyle ”landlocked” ya da başka bir ifadeyle öbür bölge ülkeleri tarafına abluka etilmiştir. Bu ”abluka etilme” coğrafi olarak hudutları ifade etmek için kullanılır. Mevzubahisi ülke, Afrika’nın güney hattında yer alır ve de 8 ülkeyle karasınırı bulunur. Zambiya’yı haritada incelersek ülkenin kuzeyde Demokratik Kongo Cumhuriyeti, kuzeydoğuda Tanzanya doğuda Malawi, güneyde Mozambik, Zimbabwe, Botswana ve Namibya, batıda ise Angola ile komşu olduğunu görürüz.

Bir Afrika Ülkesi: ZambiyaZambiya, Afrika’nın önde gelen ülkelerindendir. Bir Güney Afrika kadar namlı olmasa da yeniden de ülke ehemmiyetli kabul edilen devletler arasında sayılır. Ülkeye başşehirlik yapan şehrin ismi Lusaka’dır. Bu şehir ülkenin orta-güney hattında yer alır ve de en ehemmiyetli mesken merkezi olarak kabul edilir. Lusaka şehri dışında ayrıca, Kabwe, Livingstone, Mongu, Salwezi, Mansa gibi ehemmiyetli kentleri de bulunan Zambiya, uzun seneler süresince Büyük Britanya olarak da ün salan Britanya İmparatorluğu tarafından yönet edilmiştir. Bu yönet ediliş süreci reelinde bütün bir kolonicilik süreci haline gelmiştir. Ülkede resmi olarak kabul edilmiş dil İngilizcedir. Ama bunlar haricinde ayrıca çok rakamda resmi statü altında konuşulan yerel diller de mevcuttur. Bu da ülkenin çok değişik kültürleri de bir arada barındırdığı anlamına kazanç. Birleşik Kraliyet’ça sarih bir biçimde istila edilen ve de sömürülen bu topraklar uzun seneler sonra bağımsızlığına çok güç bir biçimde kavuşmuştur. Birleşik Kraliyet’ın bir parçası olduğu yarıyılda muhtelif bölgelere ufalamış olan Zambiya, zamanla bağımsızlık elde etmiş ve de nihayetinde resmi olarak Ekim 24, 1964’te bağımsızlığını elde ederek Zambiya Cumhuriyeti ismini almıştır. Afrika’nın en muhtaç ülkelerinden olan Zambiya, asıl anlamda fakirlikle gayret eder. Zambiya’nın hudutları dahilinde yaşayan insan rakamı 17 milyon etrafındadır. Bunların neredeyse tamamına yakın bir kısmı çok güç koşullar altında hayatlarını sürdürür. Yeniden de kıtanın ehemmiyetli topraklarına sahip olması nedeniyle Zambiya, ilerleyen senelerde gelişim gösterebilecek gözüyle bakılır.

Bir Afrika Ülkesi: ZambiyaZambiya‘ya erişimi sorununu ele alırsak, netlikle aktarmalı olarak seyahat etkeniz gerekir bu anlamda bölgeye erişmek isteyenlerin büyük bir çoğunluğu Türk Hava Yolları’nı seçim etmiş ise, Tanzanya üzerinden aktarma yapar. Vasati seyahat süresi 9 ila 10 saat arasında değişir. Seyahatiniz evvelinde netlikle aktüellenmiş olan vize uygulamalarını takip ediniz. Bu seyahatiniz evvelinde yapmanız gereken en ehemmiyetli iştir. Zira Zambiya, kararsız bir devlet idaresine sahip olduğundan vize siyasetleri de kararsızlaşmıştır.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ