Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Bilimsel Yöntem-2: Varsayımın Test Edilmesi ve Kuram

  • 23 Nisan 2021
  • Bilimsel Yöntem-2: Varsayımın Test Edilmesi ve Kuram için yorumlar kapalı
  • 141 kez görüntülendi.

Varsayımın Test Edilmesi Genel bir belirleme ya da varsayım kurmak sonu gelmez bir iştir. İnceleyici, bulduğu neticelerin doğruluğunu hakimiyet edecek ve kullanım yollarını ortaya çıkaracak test usulleri geliştirmek zorundadır. Bu da yeniden basit bir iş değildir. Bir varsayım öngörüler için yardım oluşturabilme özelliğine sahip ve her zaman her yerde test edilebilir vaziyette olmalıdır. Bir inceleyici […]

Bilimsel Yöntem-2: Hipotezin Test Edilmesi ve TeoriVarsayımın Test Edilmesi

Genel bir belirleme ya da varsayım kurmak sonu gelmez bir iştir. İnceleyici, bulduğu neticelerin doğruluğunu hakimiyet edecek ve kullanım yollarını ortaya çıkaracak test usulleri geliştirmek zorundadır. Bu da yeniden basit bir iş değildir. Bir varsayım öngörüler için yardım oluşturabilme özelliğine sahip ve her zaman her yerde test edilebilir vaziyette olmalıdır. Bir inceleyici hangi öngörümlerinin test edilebileceğini ve bunlardan hangilerinin varsayımını en iyi biçimde destekleyeceğini öğrenmelidir.
Tam bunlar içerisinde belki de en güç olanı, inceleyicinin varsayımı ve deney neticelerinin birbirine uymadığını gördüğü zaman, yaptığı genellemeleri değiştirmek zorunda kaldığında karşılaştığı gidişattır. Ama şayet tüm ispatlar ortaya koyduğu düşüncesi destekliyorsa, inceleyici bu vaziyette bunu “kuram” olarak bildirebilir. Burada kuram sözcüğünün anlamının bilim adamlarınca kullanış şeklinin, ulus tarafından yaygın olarak kullanıldığı haline pek benzemediğini ifade etmek gerekir. Bir çok şahıs bu sözcüğün henüz üzerinde sınamalar yapılan, çok eforlu olmayan anlamına geldiğini düşünmektedir. Ancak, bir bilim adamı yaptığı tespit etmeye kuram ismini vermişse bu, mevzubahisi neticesinin çok yüksek oranda doğru olduğu anlamına kazanç.

Kuram

Kuram çok rakamda ve tekerrür tekerrür test edilmiş bir varsayım demektir. Bir kuram bir araya gelen tüm bilgiler tarafından desteklenir vaziyette ve bu bilgilerin sebeplerini açıklama becerisindedir. Hücre kuramı gibi bir çok bilimsel kuram, bu terimin bilimsel olmayan kullanımının dışında bir anlamda asıl ve var olan vaziyetleri gösterir. Ancak bir kuramın doğruluğunu hakimiyet etme süreci asla sona ermez. Bilimde hiç bir kuram bütün anlamıyla ve kesin olarak ispatlanmış değildir. İyi bir bilim adamı en güvendiği genellemelerin dahi yeni elde edilen bilgilerle bir anda sarsılabileceğini ve hatta yıkılı p gidebileceğini kabullenmelidir. Tüm kuramlar ve hatta fizik yasaları dahi bağımsız ve kollanabilir fenomenlerden başka bir şey değillerdir. Yanlış olduğu öğrenilen kuramların dahi bilimsel bedelleri vardır. Genelde böylesi kuramların bilimsel literatürden atılması gerektiği düşünülmektedir ancak bunların, deneyleri ve bakış açılarını katalize ettikleri unutulmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ