Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Bilim Bayanı Marie Curie

  • 29 Nisan 2021
  • Bilim Bayanı Marie Curie için yorumlar kapalı
  • 145 kez görüntülendi.

Marie Cruie, Polonya doğumlu Fransız fizikçi olup, radyoaktivite çalışmalarında iki defa Nobel mükâfatı alan tek bayan ünvanına sahiptir. Marie Cruie polonyum ve radyum kocası ile beraber bulgusunu sağlamıştır. Daha sonra kocasının vefatından sonra, X-ray ışınlarını hakkında çalışmalarını geliştirmiştir. Marie Cruie, 4 Temmuz 1934’de can vermiştir. Gençlik Seneleri; Marie Cruie olarak öğrenilen Maria Sklodowska, 7 Kasım 1867 […]

8903_imagesMarie Cruie, Polonya doğumlu Fransız fizikçi olup, radyoaktivite çalışmalarında iki defa Nobel mükâfatı alan tek bayan ünvanına sahiptir. Marie Cruie polonyum ve radyum kocası ile beraber bulgusunu sağlamıştır. Daha sonra kocasının vefatından sonra, X-ray ışınlarını hakkında çalışmalarını geliştirmiştir. Marie Cruie, 4 Temmuz 1934’de can vermiştir.

Gençlik Seneleri;

Marie Cruie olarak öğrenilen Maria Sklodowska, 7 Kasım 1867 tarihinde günümüz polanya’da Varşova kentinde doğmuştur. Beş çocuktan en ufağı olan Cruie, bir hoca babaya ve kız yurdu müdüresi olan bir anne babaya sahiptir. Matematik ve fiziğe yatkınlığını matematik ve fizik hocayı olan babasından almıştır. Parlak ve meraklı talebe olması sayesinde Cruie, mektepte sivrilmeyi muvaffak olmuştur. 10 yaşında iken, annesini verem hastalığından kaybetmiştir.
Üst seviye bir talebe olan Cruie, Varşova da bulunan men-only üniversitesine alınmamıştır. Bunun yerine, Varşova’nın “floating univesity” kayıt dışı sınıflardan oluşan saklı bir mektebe devam etmiştir.

Kardeşi Bronya ile beraber yurtdışında fotoğrafı bir galibiyet kazanmayı hayal eden Cruie, yeterli finansal kaynak bulmadığından dolayı bu hayalini hakikatleştirememiştir. Azimli Cruie zaferli olmak için kardeşi ile bir uyuşma yapmıştır. Cruie Bronya’nın eğitimini bitirmesine takviyeci olacak, daha sonra kendi çalışmalarının devamına yardım olmasını sağlayacaktır.

Takribî 5 sene hoca ve mürebbiye olarak çalışan Cruie, boş zamanlarında fizik,kimya ve matematik hakkında analizlerde bulunmuştur. 1981 senesinde Sorbonne üniversitesine kaydını yaptırmış olup, düşük bütçesi ile güç koşullarda çalışmalarına devam etmiştir.

1983 senesinde fizik’de yüksek lisansını bitiren Cruie, ertesi sene matematik alanında derece almıştır. Bir vakit sonra, çelik ve manyetik özellikleri değişik cinsler üzerine çalışma yapmak için komite almıştır. Cruie Laboratuvar lüzumlu ve bu vesile ile bir meslektaşı Pierre Cruie ile tanıştırmış ve 26 Temmuz 1895 de Pierre Marie çifti evlenmiştir.

Buluşları;

8903_indirMarie ve Pierre çifti çalışmalarında birbirinden tamamen bölmüş gibi dursalar da muhakkak bir vakit sonra bir vakit sonra çalışmaları birleşmiştir.

Marie Henri Becquerel uranyum ışınlarının ve Wilhelm Conrad Röntgen tarafından bulunan X ışınlarından daha cılız ışınların kapalı sıçramalarının olduğunu keşfetti ve bir Fransız fizikçi bu çalışmalarına hayran oldu. Curie uranyum ışınları üzerine kendi deneylerini, bir kaç adım daha ileri taşıyarak Becquerel’den iş aldı. Marie ışınları ne olursa olsun, uranyum form vaziyetinin statik kaldığını keşfetti.
Marie elementlerin atom yapısından geldiğinin kuramını ortaya attı.
Bu devrimci fikir, atomik fizik alanında yeni bir kelime olan radyoaktivite sözcüğünü ortaya çıkardı. 1897 senesinde Marie ve Pierre çiftinin bir kızı oldu ve bu gidişat çalışmalarını yavaşlatmadı.

Pierre radyoaktivite çalışmalarında Marie’ye dayanak etmek için kendi çalışmalarını kenara atmak vaziyetinde kalmıştır. Mineral pitchblende ile beraber çalışan çift 1898’de, yeni bir radyoaktif element keşfettiler. Bu elemente polonyum ismini verdiler. Ayrıca pitchblende başka bir radyoaktif madde varlığını tespit etmişler ve bu maddeye radyum ismini vermişlerdir.

1902 senesinde, Curies onlar eşsiz bir kimyevi element olarak varlığını gösteren, saf radyum bir decigram üretilmiş aldığını açıkladı.

Namlı Bilim Yolculuğu;

8903_marie-curie-600x397Marie Curie 1903 senesinde Fizikte Nobel Mükâfatü alan ilk bayan olarak tarihe geçti.Radyoaktivite üzerine çalışmalarından dolayı, Kocası ve Henri Becquerel ile beraber prestij şerefi kazandı. Nobel Mükâfatü kazanmasıyla, Curies bilimsel mücadeleleri için beynelmilel bir nama sahip oldu böylece araştırmalarına devam etmek için mükâfat paralarını kullandılar. Ertesi sene Konuta isminde 2. Kızlarına sahip oldular.
1906 senesinde eşini kaybeden Marie, büyük acısına karşın Sorbonne’da hocalık misyonunu devraldı ve tarihte ilk bayan Profesör unvanıyla yerini aldı.

Marie Cruie 1911 senesinde kimya alanında 2. Nobel mükâfatını almasıyla,2.defa Nobel mükâfatı kazanan ilk bilim insanı olmuştur. 1911 senesinde yalnız mükâfat almış olsa da, kocasının iftiharını taşıdığını dile getirmiştir.
Bu zaman zarfında, Curie Fizik ilk Solvay Kurultayı’ne katılmak üzere, Albert Einstein ve Max Planck gibi öteki namlı bilim adamları ile katıldı. Onlar kendi alanında bir hayli çığır açan bulguları tartışmak için toplandı.

Kocasının daha önceki talebesi Paul Langevin ile olan ilişkisi, kamu olunca curie 1911, şan dezavantajı yaşadı.

1914 senesinde I. Dünya Savaşı patlak verdiğinde, Curie kendi finansal kaynaklarından fedakarlık ederek dayanakta bulundu. Savaştan sonra 1921-1929 seneleri arasında kendi araştırmalarına devam etmek ve Varşova’da radyum araştırma merkezi kurmak için fon araştırması için ABD’ye ikinci defa gitmiştir.

Son Günleri ve Serveti;

8903_curie-el0yuhg8Uzun seneler radyoaktif maddeler üzerinde çalışan Curie, sıhhat meseleleri yaşadı. Son olarak sıhhatini azıcık olsun derleyen Curie, 1934 senesinde Passy’de bulunan ancellemoz Sanatoryumu için fransa‘ya gitti. 4 Temmuz 1934 senesinde aplastik kansızlık’den can verdi.

Marie Curie yaşamı süresince bir hayli atılımlar yapmıştır ve vefatından sonra da bir çok iftihar mükâfatı almıştır. 1995 senesinde, kocasının cesedi Panthéon, Paris, Fransa’nın en büyük dahilerinden son dinlenme yeri olarak inşa edilmiş ve Marie Curie orada defnedilen ilk ve tek bayan olmuştur.

Kızı Irène Joliot-Curie 1935 de Nobel Kimya Mükâfatşöhreti kazanmış ve annesinin izinden gitmeyi muvaffak olmuştur.

Bugün bir hayli eğitim ve araştırma müesseseleri Paris’te Marie Curie Üniversitesi de dahil olmak üzere Curie ismini taşır.
Kaynakça:
biography.com/people/marie-curie-9263538#final-days-and-legacy

Yazar:Meltem yıldırım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ