Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Bilgisayar Faresi Mouse Nasıl Çalışır?

  • 07 Nisan 2021
  • Bilgisayar Faresi Mouse Nasıl Çalışır? için yorumlar kapalı
  • 85 kez görüntülendi.

Mekanik bir fare hareket ettirildiğinde, top farenin altında yuvarlanarak harekât sırasında kendisine bağlı iki plastik tekerleği ve merdaneyi itmektedir. Bu tekerleklerden biri yan yana hareketi x aksı tekerleği değişiği y aksı tekerleği yukarıya ve alt istikamette hareketi idrak etmektedir. Optik fare, imleci ekranda hareket ettirmek için altına monte edilmiş bir LED kullanmaktadır. Bir masaüstü bilgisayar ekranında […]

Mekanik bir fare hareket ettirildiğinde, top farenin altında yuvarlanarak harekât sırasında kendisine bağlı iki plastik tekerleği ve merdaneyi itmektedir. Bu tekerleklerden biri yan yana hareketi x aksı tekerleği değişiği y aksı tekerleği yukarıya ve alt istikamette hareketi idrak etmektedir. Optik fare, imleci ekranda hareket ettirmek için altına monte edilmiş bir LED kullanmaktadır. Bir masaüstü bilgisayar ekranında rastgele bir şey yapılmak istenildiğinde, eller içgüdüsel olarak fareye uzanmaktadır; fareyi masaya getirildiğinde, ekrandaki işaretçi aynı desende kesin bir hassasiyetle hareket etmektedir.

Bilgisayar Faresi Nedir?

Bilgisayar faresi, herkesin bildiği gibi, fareyi düz bir yüzey üzerine getirildiğinde imleci bilgisayar ekranında hareket ettirmeye takviyeci olan elektronik bir cihazdır. Kablosuz veya kablolu çeşidi bulunmaktadır ve bu sebeple, bir fare esas olarak muhakkak bir istikamette iki ebatta ne kadar hareket ettirildiğini hesaplar ve daha sonra bilgisayarı grafik kullanıcı ara suratının kapsamlı hakimiyetine sağlamak için bu bilgileri beslemektedir. Ayrıca mekanik fare, optik ve lazer fareler, 3D fare, ataletsel ve jiroskopik fareler, elverişli fare, reyin fareleri ve dokunsal fareler dahil olmak üzere değişik cinslerde bulunmaktadır.

Mouse Sistemi Nasıl Çalışır?

Bilgisayar Faresi Mouse Nasıl Çalışır?Tipik bilgisayar fare hakimiyet sistemi bazı parçalara sahiptir ve bunlar alttaki gibidir:
• Sensörler
• Fare sorgulayıcısı
• Bağlantı iletişimi
• Bilgi ara üniteyi
• Sürücü
• Yazılım
Sensörler, fare hareketini idrak eden hareket detektörleridir, genellikle opto mekaniktir ve düğmenin gidişatlarını idrak eden düğme geçişleri bulunmaktadır. Fare sorgulayıcısı bu sensörlerin gidişatını okumaktadır ve geçerli fare konumunu dikkate almaktadır. Bu bilgi değiştiğinde, fare sorgulayıcısı bilgisayar bilgi arabirimi sorgulayıcısına bir bilgi koliyi yollamaktadır. Bilgisayardaki fare sürücüsü bu bilgi kutusunu alır, bilgileri deşifre eder ve bilgiye dayalı eylemler asıllaştırmaktadır. Genellikle fare sürücüsü, geçerli fare gidişatı konum ve düğme vaziyetleri bilgisine sahiptir ve bunları denetleyerek, uygulamaya veya çalışmaya başlamaktadır. Fare sürücüsü genellikle fare hareket ettirildiğinde fare imlecini hareket ettirme rutinlerini başlatır ve düğmelere basıldığında yazılıma ileti yollamaktadır.
Bilgisayar Faresi Mouse Nasıl Çalışır?Tipik çağdaş bilgisayar fare sürücüsünde, asıl imleç hareketi fare hareketi ile doğrusal olarak ilişkili değildir. Bu azıcık eksantrik gelebilir, ancak yalnızca bir fare adımının imleci bir piksel hareket ettirmesine neden olmaktan ziyade fare hareketini imleç hareketine değiştirmenin daha iyi yolları olduğu bulunmuştur. Apple Computer’da grafik kullanıcı arabiriminin GUI geliştirilmesinde yapılan lider araştırmalar sırasında, fare hareketi ile imleç hareketi arasında muhakkak bir oranın tüm vazifeler için en uygun olmadığı anlaşılmıştır.
Yapılan erken yarıyıllı çalışmada, işaretleme aygıtlarının kullanımında iki esas hareket olduğunu tespit etmiştir. Bunlar fare imlecinin istenen alana taşınması ve sonra bütün olarak istenen niyete gidilmesidir. Bu iki hareketin paradokslu ihtiyaçları bulunmaktadır, bu surattan Apple meseleyi fare hareketlerini izleyerek ve CPI inç başına sayım özelliklerini değiştirerek çözmüştür. Fare usulca hareket ettirildiğinde 100 CPI olarak kalmış ve fare süratli hareket ettirildiğinde 400 CPI fare gibi görünmüştür. TÜFE’nin kullanımına bağlı olarak bu ayarlama usulü, Windows 95’teki zannedilen sürücü tarafına özümsenmiştir ve fare hareketlerini imleç ekran hareketine tercümanın en yaygın olarak kabul edilen yoludur.

Microsoft Seri Fare

Microsoft seri fare en popüler 2 düğmeli seri fare cinsidir. Genellikle bilgisayar ile beraber gelen ucuz tho düğme fare Microsoft fare sistemidir. Microsoft fare tüm büyük işletim sistemlerinde desteklenmektedir.

Fare Çözünürlüğü ve İzleme Sürati

Microsoft fare için maksimum izleme sürati 40 rapor/saniye Rapor başına 127 sayım=saniyede 5080 sayımdır. Tipik fareler için en yaygın aralık 100 ila 400 CPI’dir, ancak 1000 CPI’ye kadar olabilmektedir. Bu, 100 CPI fareyi saniyede 50,8 inç sürate ve 400 CPI fareyi saniyede 12,7 inç sürate çıkarabileceği anlamına gelmektedir. Yazılımın gördüğü hareketin asıl doğruluğu fare sürücüsünün ayarları ile tanımlanmaktadır ve bir hayli fare sürücüsünün fare hassasiyetini ayarlama alternatifi bulunmaktadır. Farenin pin yapısı bulunmaktadır ve bu alttaki gibidir:
• 9 pin 25 pin Tel İsmi Yorumlar
• Kabuk 1 Gözetici Toprak
• 3 2 TD Ana bilgisayardan fareye seri bilgi yalnızca efor için
• 2 3 RD Fare ile sunucu arasındaki seri bilgiler
• 7 4 RTS Fareye pozitif voltaj
• 8 5 KTS
• 6 6 DSR
• 5 7 Sinyal Topraklaması
• 4 20 DTR Fare ve sıfırlama/idrak etme için pozitif voltaj
• RTS = Yollama İsteği CTS=Yollama için Pakle
• DSR = Bilgi Kümesine Hazır DTR=Bilgi Terminaline Hazır
Bununla beraber bir farenin muntazam çalışması için RTS ve DTR hatlarının her ikisi de pozitif olmalıdır. DTR-DSR ve RTS-CTS hatları kısa devre olmamalıdır. RTS hattını tekerrür olumsuz ve pozitif ayarlayarak RTS değiştirme işlevini uygulanmalıdır. Olumsuz darbe genişliği en az 100 ms’dir. Soğuk başlatmadan sonra, RTS hattı genellikle olumsuz bir seviyeye ayarlanmaktadır. Bu vaziyette, RTS hattını pozitif bir seviyeye ayarlamak da bir RTS geçişi olarak kabul edilmektedir. Seri bilgi parametreleri 1200bps, 7 bilgi tabanı, 1 stop biti’dir. Bilgi koliyi formatı ise 3 bayt kolidir. Fare gidişatı her değiştiğinde fare hareketleri veya tuşlara basıldığında veya vazgeçildiğinde bilgisayara sevk edilmektedir.
D7 D6 D5 D4 D3 D2 D1 D0
1. X 1 LB RB Y7 Y6 X7 X6
2. X 0 X5 X4 X3 X2 X1 X0
3. X 0 Y5 Y4 Y3 Y2 Y1 Y0
Bununla beraber fare 7 bilgi tabanı ve 2 durdurma biti şekliyle alındıysa, X ile işaretli bit 0’dır. Alma için 8 bilgi tabanı ve 1 stop bit formatı da kullanılabilmektedir ve bu vaziyette X 1 kıymetini almaktadır. Her şeyin işe yaramasını sağlamak için en tehlikesiz şey, fare bilgisi alırken 7 bilgi tabanı ve 1 stopbit kullanmaktır. 1. ile işaretlenen bayt evvel sevk edilmektedir, sonra değişikleri. İlk bayttaki D6 biti, senkronizasyondan çıktığı takdirde yazılımı fare kutularına senkronize etmek için kullanılmaktadır.
• LB, sol düğmenin vaziyetidir 1, basılı olduğu anlamına kazanç
• RB, sağ düğmenin vaziyetidir 1, basılı olduğu anlamına kazanç
• Son koliden bu yana X güzergahında X7-X0 hareketi işaretli bayt
• Son koliden bu yana Y güzergahında Y7-Y0 hareketi işaretli bayt
Fare belirlemede ise DTR satırı açıldığında, fare M harfi ASCII 77 kapsayan bir bilgi baytı yollamalıdır.

Logitech Uzantısı Protokolü

Bilgisayar Faresi Mouse Nasıl Çalışır?Logitech aynı protokolü farelerinde kullanmaktadır misalin Logitech Kaptan fare ve öbürlerinde kullanmıştır. Origianal protokol yalnızca iki düğmeyi desteklemektedir, ancak bazı fare modellerine üçüncü düğme olarak eklenen logitech bulunmaktadır. Bunu muhtemel kılmak için logitech protokole bir uzantı yapmıştır. Üçüncü düğme vaziyet bilgisi gerektiğinde sıradan kutu sonra sevk edilen bir ekstra bayt kullanılarak sevk edilmektedir. Orta düğmeye her basıldığında 32 dec kıymeti sevk edilmektedir. Ayrıca, orta düğme basılı yakalandığında ve fare bilgi koliyi başka sebeplerle sevk edildiğinde bilgi koliyi ile her seferinde sevk edilmektedir. Ortadaki düğme vazgeçildiğinde, fare sıradan bilgi kutusunu ve ardından kıymeti 0 dec olan bilgileri yollamaktadır. Görüldüğü gibi ekstra bilgi baytı yalnızca ortadaki düğmeyi karıştırıldığında yollamaktadır.

Fare Sistemleri

Seri bilgi parametreleri 1200bps, 8 bilgi tabanı, 1 stop biti’dir. Bilgiler 5 baytlık koliler halinde sevk edilmektedir ve bunlar alttaki gibidir:
D7 D6 D5 D4 D3 D2 D1 D0
1. 1 0 0 0 0 LB CB RB
2. X7 X6 X5 X4 X3 X2 X1 X0
3. Y7 Y6 Y5 Y4 Y3 Y4 Y1 Y0
4. X7 ‘X6’ X5 ‘X4’ X3 ‘X2’ X1 ‘X0’
5. Y7 ‘Y6’ Y5 ‘Y4’ Y3 ‘Y4’ Y1 ‘Y0′
• LB sol düğme vaziyetidir 0=basıldı, 1=hür vazgeçildi
• CB orta düğme vaziyetidir 0=basılı, 1=hür
• RB sağ düğme vaziyetidir 0=basılı, 1=hür
• İşaretli bayttaki son koliden bu yana X7-X0 X güzergahında hareket şekil -128 ..+127, pozitif güzergah sağ
• İşaretli bayttaki son koliden bu yana Y7-Y0 Y güzergahında hareket şekil -128 ..+127, pozitif güzergah yukarıya
• X7-X0 kutusunun işaretli baytta sevk edilmesinden bu yana X7’-X0 ‘hareketi X güzergahında şekil -128 ..+127, pozitif güzergah sağ
• Y7-Y0’ın işaretli baytta sevk edilmesinden bu yana Y güzergahında Y7’-Y0 ‘hareketi şekil -128 ..+127, pozitif güzergah yukarıya
Kolideki son iki bayt bayt 4 ve 5, bilgi düğmeleri 2 ve 3 sevk edildikten sonra alana gelen hareket bilgileri farklılıkları hakkında bilgi kapsamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ