Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Bilgisayar Dolayımlı İrtibat Nedir

  • 02 Mayıs 2021
  • Bilgisayar Dolayımlı İrtibat Nedir için yorumlar kapalı
  • 221 kez görüntülendi.

Günümüze değin kullanılagelen irtibat şekli genelde doğrudan irtibat şekli olmuştur. Bu irtibat şekillerinde görsel, işitsel ve psikolojik gibi bir ekip kanalları barındırmaktadır. Yevmiye irtibatlarımızda bu kanalların kimilerinin her zaman kullanılmadığı gidişatlar vardır. Fakat dolayımlı irtibat şekillerinde telefon, videofon, bilgisayar vb. bu kanalların kimileri devamlı olarak kullanılmamaktadır. Bu irtibat şekli irtibatta yeni bir ebat oluşturmaktadır. Günümüzde […]

Günümüze değin kullanılagelen irtibat şekli genelde doğrudan irtibat şekli olmuştur. Bu irtibat şekillerinde görsel, işitsel ve psikolojik gibi bir ekip kanalları barındırmaktadır. Yevmiye irtibatlarımızda bu kanalların kimilerinin her zaman kullanılmadığı gidişatlar vardır. Fakat dolayımlı irtibat şekillerinde telefon, videofon, bilgisayar vb. bu kanalların kimileri devamlı olarak kullanılmamaktadır.

Bilgisayar Dolayımlı İletişim Nedir

Bu irtibat şekli irtibatta yeni bir ebat oluşturmaktadır. Günümüzde dolayımlı irtibat kanallarından en çok kullanım kitlesine sahip olan irtibat cinsi bilgisayar dolayımlı irtibat türüdür.1969’da askeri emellerle kullanıma giren, 1990’ların başlarından itibaren ticarileşen ve insanlar için sıradan bir irtibat kanalına haline gelen internet yaşamın her alanına dahil olarak bırakılmaz bir unsur haline gelmiştir. Enformasyon yayınlamak, şahsi bilgileri incelemek ve desteklemek emeliyle kullanımını çoğaldırmıştır. Bu irtibat şeklinin yaygınlaşması birliktesi bazı neticeleri doğurmuştur. Bunlar:

Elektronik irtibatta laflı olmayan tutumların yetersizliği Bilgisayar dolayımlı irtibat alışverişinin dili Katılımcıları kendi kimliklerini ifade etme ya da saklama biçimi Bilgisayar dolayımlı bağlantının dolayımıyla kurulabilecek mümkün bir topluluk
gibi neticelerdir.

Kayıp İşaretler

Günlük bireyler arası irtibatta laflı olamayan bazı işaretler kullanılmaktadır. Fakat dolayımlı irtibatta bu işaretlerin kullanımı oldukça kısıtlıdır. Derek Rutter bu gidişat için “işaretsizlik” teorisini geliştirmiştir. Rutter bu teoriyi ile işaretlerin insanlar arasındaki irtibatta psikolojik mesafeleri eksilttiğini vurgular. Ve bu modeli kullanarak dolayımlı irtibat şekillerinin işaret kullanımının az olması sebebiyle psikolojik uzaklık izlenimi yarattığı ve daha şahsi olmayan konuşmalara yol kalemtıraşını vurgular.

BDİ’nin Dili

Bilgisayar dolayımlı irtibat şeklinde her ne kadar yazı ile irtibat sağlanıyor olsa da kullanıcıların genelde kendi duygu gidişatlarını ifade için bazı emojiler kullandıkları bunların yanı simgeler de ürettikleri üzerinde durmuşlardır.

BDİ’de Kimlik

Bilgisayar Dolayımlı İletişim Nedir

Bilgisayar dolayımlı bağlantının daha az şahsi olduğu fikri, insanları daha az ‘nizami’ davranmaya yönelteceğine öngörülere neden olmuştur. Anonimlik ve şahsi olmama sebebiyle insanlar daha küfürbaz, kaba, antisosyal olma meylinde olacaklardır. Yapılan araştırmalar neticesinde bu meyillerin gösterilip gösterilmeyeceği mevzusunda iki değişik yaklaşımı geliştirmiştir.

Bilgisayar dolayımlı irtibat anonim kimliklerin yaratılmasına imkân sağlaması kabahat vakalarının internet üzerinden yürütülmesine neden olmaktadır. Bunlar; insan firariciliği, uyuşturucu pazarlama, sahte mahsulleri pazarlama gibi arttırılabilir. Bunlardan en ehemmiyetlisi internet kullanım yaşına ulaşmamış çocukların aldatılarak istismar edilmesidir.

BDİ’de Topluluk

BDİ’de ırk, cinsiyet, sınıf gibi cemiyetsel ipuçlarıyla otomatik olarak suçlanmadan yeni kimlikler yaratabilmektedir. Bazı yorumcular BDİ’nin Demokratik irtibat için fırsat yarattığını ileri sürerler. Yaşamımızdaki her büyüme gibi BDİ’nin de bir ekip makûs istikametleri mevzubahisi olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ