Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Big Bang ve Evveli

  • 14 Temmuz 2021
  • Big Bang ve Evveli için yorumlar kapalı
  • 98 kez görüntülendi.
Big Bang ve Evveli

Bazı bilim insanlarının araştırmalarına göre evren bir tek noktanın patlamasıyla oluşmuştur ve bu patlamaya Big Bang denmektedir. Hatta bu vakanın Kuran’da bile geçtiği öğrenilir. O da şu ayet ile ispatlanıyor. “Bizim göğü kitabın sayfaları gibi katladığımız gün, ilk yaratmaya başladığımız gibi, yeniden onu daha önceki gidişatına iade edeceğiz…” Enbiya suresi, 104. Burada geçen geri iade ediş […]

Bazı bilim insanlarının araştırmalarına göre evren bir tek noktanın patlamasıyla oluşmuştur ve bu patlamaya Big Bang denmektedir. Hatta bu vakanın Kuran’da bile geçtiği öğrenilir. O da şu ayet ile ispatlanıyor. “Bizim göğü kitabın sayfaları gibi katladığımız gün, ilk yaratmaya başladığımız gibi, yeniden onu daha önceki gidişatına iade edeceğiz…” Enbiya suresi, 104. Burada geçen geri iade ediş işe Big Church olarak adlandırılmıştır.

Büyük patlama ya da Big Bang reelinde evrenin 13,8 milyar sene evvel fazla derecede sıcak yoğun bir noktadan alana geldiğini zanneden evrenin evrimi teoriyi ve herkes tarafından kabul edilen kozmolojik modeldir.

Big Bang delili, galaksi kümeleri arasındaki uzaklığın gitgide çoğalmakta olduğu öğreniliyor buda reelinde en başta çok yakın olduklarının başka bir deyişle tek bir nokta olduklarının delilidir.

Big Bang ve ÖncesiBig Bang kuramınca kabul edilen ilk nükleosentez neticelerine uygun olarak, daha evrenin ilk oluşmaya başladığı saniyelerde ki nükleer süreçlerde hafif elementlerin oluşmuş olduğu örtüşmektedir. Başka Bir Deyişle evrende var olan hidrojen ve helyum oranı yapılan rakamsızca teorik hesaplamalara göre Big Bang dan çoğala kalması gereken hidrojen ve helyum oranı ile orantılıdır. Bu da bizlere şayet ki evrenin bir başlangıcı olmaması halinde var olan hidrojenin tümüyle yanarak helyuma dönüşmesi gerektiği reelini sunmaktadır. Bu netice ile başka bir deyişle Big Bang evren oluşması kuramıyla bazı çekirdekler oluştuğuna bizlere gerekli olan hidrojen, helyum ve lityum gibi maddelerin sarihe çıktığına erişiyoruz.

Peki, ya bunun görsel delilleri ne olabilir diyorsanız; iki kesin gözlemsu baskın ispat ile Big Bang modellerine hak veriyor. Evrenin geçmişte yaşadığı sıcak devrin bir delili olan enerji ışıması, kozmik mikrodalga arka tasarı ışımasının bulunması ve ilk sıcak aşama sırasında sarihe çıkan hidrojen, helyum, lityumun değişik izotoplarının ölçülmesi bize bir gözlem olmuştur. Bunun yanı gizeme birkaç milyar sene ile günümüz ısı farkının ölçülebilmesi birer gözlem kalitesini taşıyor.

O halde Big Bang modeline göre, şimdilerde gözlemlediğimiz galaksiler sonradan oluşan galaksilerdir ve geçmişteki seyyareler bizlerin şu aralar gözlemlediği seyyarelerden çok daha değişik yapıdadırlar. Işık sürati hayal gücünün dahi yetmediği kadar süratli olduğu için geçmişte var olan evrenin neye benzediğini kavramak için çok uzaktaki seyyareleri araştırmak yeterli olacaktır.

Yazar:Cansu Kutlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ