Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Beynin Özellikleri Nelerdir?

  • 29 Temmuz 2021
  • Beynin Özellikleri Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 129 kez görüntülendi.
Beynin Özellikleri Nelerdir?

Beyin bedenin en ehemmiyetli merkezidir. Beyin duyular aracılığıyla idrak etmeleri idarer. Bu algılara göre bedene sinyal yollar ve bu adale hareketlerini sağlar. Böylece bedende hareket sağlanmış olur. İnsan tüm canlılardan ayrı bir beyin işleyişine sahiptir. İnsan beyni her türlü canlının beyninden daha üstün biçimde yaratılmıştır. Beyin takribî 1,4 kilo ağırlığına sahip bir uzuvdur. Beynin ağırlığı takribî […]

Beyin bedenin en ehemmiyetli merkezidir. Beyin duyular aracılığıyla idrak etmeleri idarer. Bu algılara göre bedene sinyal yollar ve bu adale hareketlerini sağlar. Böylece bedende hareket sağlanmış olur.

İnsan tüm canlılardan ayrı bir beyin işleyişine sahiptir. İnsan beyni her türlü canlının beyninden daha üstün biçimde yaratılmıştır. Beyin takribî 1,4 kilo ağırlığına sahip bir uzuvdur. Beynin ağırlığı takribî olarak insanın kilosunun yüzde 2’si oranındadır. Beyin işlevsellik ve özellik açısından en gelişmiş uzuvdur. Beyin içerisinde müthiş bir hücre yönetimi bulunur. Beyin takribî 85 milyar asap hücresine sahip bir uzuvdur. Bu asap hücreleri birbirine trilyonlara erişen asap bağı ile bağlıdır.

Beynin Özellikleri Nelerdir?İnsan beyni 3 kısımdan oluşur. Bu kısımların adları: ön, orta ve arka beyindir. Bu kısımların birbiri arasında bağlar bulunur. Bu bağlar aracılığı ile birbiriyle irtibat ve hakimiyet sağlanır. Beynin bu üç kısmının farklı farklı görevleri bulunmaktadır. Ön beyin bedende tüm gereksinimleri idaremeye yarayan bir kısımdır. Hayati görevlerin idarenmesi bu kısmın mesullüğündedir. Yeme – içme geçime gibi gereksinimler bu kısım tarafına idarenir. Orta beyin, arka ve ön beyin arasında bir bağ görevi görür. Ayrıca orta beyin duymayı ve görmeyi sağlayan bir kısımdır. Refleks hareketlerinin sağlanması bu kısım aracılığı ile olur. Arka beyin ise değişik hayati özelliklerin idarenmesini sağlar. Soluk alıp verme, kan tazyikini sağlama gibi görevleri bulunur. Bunların dışında beyin sağ ve sol olmak üzere iki kısma parçalamıştır. Beynin iki kısma parçalaması beynin farklı görevleri olduğunu belirtir. Sol beyinin tesirli olduğu mevzular arasında matematik ve mana mevzuları vardır. Bu mevzuda zaferli olan insanların sol beynini kullandıkları ortaya çıkmıştır. Sağ beyin ise sözel bir aklı temsil eder. Sözel doğrultuyu güçlü ve sanatçı insanların sağ beynini tesirli biçimde kullandıkları tanımlanmıştır. Uzmanlar beynin bu biçimde iki kısma parçalaması gerektiğini belirtmişlerdir. Bazı uzmanlar bu kavramı onaylarken, kimileri de buna uymayarak insanların her iki beyin kısmını da tesirli biçimde kullanabildiklerini belirtmiştir.

Yazar:Cansu Kutlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ