Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Beynin Gelişmesi ve Aletlere Olan Yansıması

  • 19 Mayıs 2021
  • Beynin Gelişmesi ve Aletlere Olan Yansıması için yorumlar kapalı
  • 295 kez görüntülendi.

Evrimsel metamorfozlar, tabiatta kendiliğindene oluşan değişinimlerin alana getirdiği yeni canlı cinslerinin, bazı civarlara düzgün bir biçim geçim sağlaması sonucunda aniden hakikatleşir.

beynEvrimsel metamorfozlar, tabiatta kendiliğindene oluşan değişinimlerin alana getirdiği yeni canlı cinslerinin, bazı civarlara düzgün bir biçim geçim sağlaması sonucunda aniden hakikatleşir. Kimi zaman naturel ayaklanmanın neden olduğu metamorfoz, daha soğukkanlıdır. Homo habilisin başka bir ifadeyle “Homo” cinsinin ilk varoluşundan ve muhtelif vasıta gereç kullanmaya başlamasından sonra, ilk insanların beyninin fiziksel olarak büyüdüğü dönemini öğreniyoruz. Bu süreç çok uzun seneler devam etmiştir ve ilerleyen zaman içersinde beynin ebadı ilk ebadının takribî olarak 3 katına çıkmıştır.

İlk Homonun uyarlanmasını; başka bir deyişle vasıta gereçler, gıda ve beyin gelişimi arasındaki irtibatı ele alan tezlerin neredeyse tamamı, beynin büyümesi ve sergilenen tavır arasındaki ilişkiyi temel alır. Büyük bir beyne sahip olmanın getirdiği tutumlar, büyük beyinlilere bir ekip ödünler sağlamış ve onların artma skalalarını pozitif bir biçimde artırmıştır. İlerleyen zamanda bu kalıtsal değişiklik sonraki kuşaklarda daha dağıldıkça popülsyon da çok daha büyük beyinli mahlukatlardan alana gelmeye başlamıştır.

beyAlet buluşu hususunda arkeolojik belirtiler, atalarımızın beyinleri büyürken bir yandan da kültürel geçimlerinin de yükseldiğine müteveccih kesin ispatlar sunmaktadır. Alet imali, ellerin bir efor sembolü olarak anılmasından çok, hüner göstergesi olarak kabul edildiğine işarettir. Ayrıca, Afrika kıtasında yapılan araştırmalar neticeyi bulunan taş aletler ve muhtelif hayvanlara ait kemik fosilleri, artık asap sisteminin de büyümeye başladığını gösterir. Parçalara ayırmak için kullanılan taştan yapılma aletlerin ortaya çıktığı bölgeler, genellikle bu aletlerin hayvanları kesmek ve ayrılmak için kullanıldığı bölgelerden uzakta bulunur.

Afrikadaki kazı bölgelerinin kimilerinde, tesadüfülen kemik fosillerinin rakamca aşırılığı, bu bölgelerin uzun seneler süresince eş amaçlarla kullanıldığını deliller. Bahsi geçen bu bölgeler, aletlerin ve üretildikleri maddelerinin daha sonra yararlanılmak üzere saklandığı bölgeler haline gelmiştir.

Yazar:Rahman Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ