Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Beyin Kanseri Cinsleri Ve Sebepleri

  • 05 Temmuz 2021
  • Beyin Kanseri Cinsleri Ve Sebepleri için yorumlar kapalı
  • 89 kez görüntülendi.
Beyin Kanseri Cinsleri Ve Sebepleri

Beyin kanseri, beyin dokusunda kanser hücrelerinin habis hücrelerin ortaya çıktığı az görülen bir hastalıktır. Kanser hücreleri, adale hakimiyeti, duyular, hafıza gibi beyin işlevlerine müdahale eden kanser dokusu ur oluşturacak biçimde gelişirler. Urlar, malign kötücül urlar ve benign iyicil urlar olarak ikiye dağılmaktadır. Beyin dokusundan büyüyen kanser hücrelerine primer beyin urları denirken, diğer beden bölgelerinden beyne […]

Beyin Kanseri Türleri Ve NedenleriBeyin kanseri,

beyin dokusunda kanser hücrelerinin habis hücrelerin ortaya çıktığı az görülen bir hastalıktır. Kanser hücreleri, adale hakimiyeti, duyular, hafıza gibi beyin işlevlerine müdahale eden kanser dokusu ur oluşturacak biçimde gelişirler. Urlar, malign kötücül urlar ve benign iyicil urlar olarak ikiye dağılmaktadır. Beyin dokusundan büyüyen kanser hücrelerine primer beyin urları denirken, diğer beden bölgelerinden beyne dağılan urlar metastatik veya sekonder beyin urları olarak adlandırılır. İstatistikler beyin kanserinin seyrek karşılaşılan bir hastalık olduğunu bir senedeki yeni kanser hastalarının % 1,4’ü göstermektedir. Beyin urlarının sadece % 5’inin nörofibromatozis, tuberoz skleroz gibi kalıtsal sebeplerden oluştuğu düşünülmektedir.

Beyin Kanserlerinin Derecelendirilmesi:

Aynı beyin dokusundan kaynaklansalar dahi, tüm beyin urları benzeş değildir. Urlar, ur hücrelerinin mikroskop altındaki görünüşlerine bağlı olarak sınıflandırılır. Sınıflandırma ayrıca, hücrelerin sihrime oranına ait bilgi sağlar:

Birinci Derece: Doku iyi mizaçlıdır. Hücreler neredeyse klasik beyin hücrelerine eş ve yavaş gelişir.

İkinci Derece: Doku kötücüldür. Hücreler, klasik hücrelere, birinci derece urdaki hücrelerden daha az eş.

Üçüncü Derece: Kötücül dokunun, klasik hücrelerden çok değişik görünüşteki anormal hücreleri etkin olarak gelişmektedir. Apaçık bir anormal görünüme sahiptir anaplastik.

Dördüncü Derece: Kötücül doku, en anormal görünen ve süratle gelişen hücrelere sahiptir.

Beyin Kanseri Cinsleri ve Safhaları:

Primer beyin urları, genellikle başlangıçta büyüdükleri beyin dokusu cinsi beyin sapı kanserleri dahil ile adlandırılır. Bunlar gliomlar, meningiomlar, hipofiz adenomaları, vestibüler schwannomalar ve ilkel nöroektodermal medulloblastomalar urlardır. Gliomların astrositomlar, oligodendrogliomlar, ependimomlar ve koroid pleksus papillomlarını kapsayan muhtelif alt cinsleri vardır. Glioblastomlar astrositlerden kaynaklanır ve genellikle asabi malign urlardır. Üçüncü derecedeki anaplastik glioma asabi bir ur iken, birinci derecedeki eko nöroma iyicil bir urdur. Ancak, iyicil urlar da, intrakranyal tazyikin çoğalmasına veya damar yapılarının baskılanması veya omurilik akışkanının akışının yasaklanmasına neden olacak kadar gelişirlerse çok ciddi meselelere neden olabilmektedir.

Beyin Kanseri Türleri Ve NedenleriBir uzuvda misalin akciğer gibi büyüyen kanser hücreleri lenfatik sistem yoluyla ve / veya kan yoluyla beyin gibi diğer uzuvlara dağılabilir. Diğer uzuvlara dağılan metastaz yapan kanser hücreleri tarafından oluşturulan urlara metastatik urlar denir. Metastatik beyin kanseri, başka bir beden uzvundan kaynaklanan ve beyin dokusuna dağılmış hücrelerin oluşturduğu bir kitledir. Beyinde görülen metastatik urlar, primer beyin urlarından daha yaygındır. Bunlar genellikle kanserin ilk büyüdüğü uzvun veya dokunun ismini taşır. Misalin, metastatik akciğer veya beyindeki meme kanseri urları, en yaygın olan tiplerdir.

Beyin kanserleri, diğer uzuvlara çok seyrek yayılım gösterdiklerinden, safhaları hücre tipine ve derecelerine göre tanımlanır. Göğüs veya akciğer kanseri gibi kanserlerde ise, safhalar kanser hücrelerinin bulunduğu yere ve dağılmasına göre tanımlanır. Safhalar 0 ila 4 arasında basamaklandırılır ve son düzey dördüncü safhadır.

Beyin Kanserinin Sebepleri:

Hem primer, hem de metastatik beyin urlarında, sıhhatli klasik hücrelerden kanser hücrelerine geçiş sebepleri bütün olarak anlaşılamamıştır. Tahlilciler tarafından bir araya gelen bilgiler, bazı tehlike etkenlerine sahip bireylerin beyin kanseri geliştirme ihtimallerinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Petrol rafinerilerinde çalışanlar, jet yakıtı veya benzen gibi kimyevilerin bulunduğu işler yapanlar, kimyacılar, tekstil ve kauçuk sanayisi emekçileri, tarım ilaçlama emekçileri genel popülasyondan daha yüksek beyin kanseri oranlarına sahiptir.

Beyin Kanseri Türleri Ve NedenleriBeyin kanserli birkaç abonesi olan bazı ailelerde, urların irsiyetsel olup olmadıkları henüz ispatlanamamıştır. Sigara, ışınıma maruz kalma ve viral enfeksiyon HIV gibi diğer tehlike etmenleri de incelenmiş ancak kesin bir netice elde edilememiştir. Beyin kanserinin kafa travması sebebiyle veya cep telefonu kullanımıyla oluştuğuna dair yeterli ispat da bulunmamaktadır. Aspartamın suni bir tatlandırıcı beyin kanserine neden olduğunu iddia eden pek çok yazı yayınlansa da, neden olmadığını ileri süren 100’den fazla toksikolojik ve muayenehane çalışma da tersini ileri devam ettir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ