Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Bern Nasıl Bir Şehirdir?

  • 02 Temmuz 2021
  • Bern Nasıl Bir Şehirdir? için yorumlar kapalı
  • 140 kez görüntülendi.
Bern Nasıl Bir Şehirdir?

Bern, Orta Avrupa ülkelerinden İsviçre’nin en ehemmiyetli şehirlerinden olmakla beraber aynı zamanda da ülkenin başkentidir. Ulus arasında İsviçre’nin başkentinin genel olarak ”Zürih” sanılması yanlıştır. Zürih, İsviçre için oldukça ehemmiyetli bir şehir olmasına rağmen, başkent değildir. Bu biraz bizim İstanbul-Ankara ilişkisi ile benzerlik göstermektedir. Avrupa’nın en ehemmiyetli ülkelerinden bkocaman olan İsviçre, Avrupa Birliği azası olmamasına rağmen […]

Bern, Orta Avrupa ülkelerinden İsviçre’nin en ehemmiyetli şehirlerinden olmakla beraber aynı zamanda da ülkenin başkentidir. Ulus arasında İsviçre’nin başkentinin genel olarak ”Zürih” sanılması yanlıştır. Zürih, İsviçre için oldukça ehemmiyetli bir şehir olmasına rağmen, başkent değildir. Bu biraz bizim İstanbul-Ankara ilişkisi ile benzerlik göstermektedir. Avrupa’nın en ehemmiyetli ülkelerinden bkocaman olan İsviçre, Avrupa Birliği azası olmamasına rağmen Avrupa Birliği ile akdettiği ikili uyuşmalar uyarınca şahısların serbest dolaşımına dahil edilmiştir. Bu anlamda bir Avrupa Birliği azası olan İsviçre, başkent Bern’den idarenmektedir. İsviçre’nin federatif yapıda olan rakamlı şehirleri arasında yer alan Bern, İsviçre’nin en popüler dördüncü şehri konumundadır. Ama burada şunu belirtmek gerekir ki, Bern İsviçre’nin de facto olarak başkenti konumundadır yanı ulus öyle kabul etmiştir. Resmi olarak rastgele bir başkenti bulunmayan İsviçre, Bern merkezli kabul edilmektedir. Bern çok ufak bir şehir olarak kabul edilir. Ama son derece gizeme dışı bir mimariye sahip olduğu söyleyebiliriz.

BBern Nasıl Bir Şehirdir?ern’de takribî olarak 142 bin birey resmi olarak ikamet etmektedir. Ancak şehrin popülasyonu senelere göre araştırıldığında çok süratli bir erimenin gözlemlendiğini söyleyebiliriz. Bern’in Almanca ve Fransızca dışında bölgede de kısmen konuşulan özel bir dili vardır. Buna Bernce denilmektedir. Bu dil, İngilizce, Almanca ve Fransızcanın bir karışımı olarak da kabul edilebilir. Ancak bölgenin yalnızca bir resmi dili vardır o da Almancadır. Dünyanın en daha önceki mesken yerleri arasında kabul edilen Bern, UNESCO Dünya Serveti Listesi’ne de dahil edilmeyi başarmıştır. İsviçre’nin en ehemmiyetli şehirlerinden ve aynı zamanda da başkenti olan Bern, buna karşılık ülkenin ekonomik merkezi olan Zürih’e kıyasla daha sakin ve ağır bir ekonomiye sahiptir. Bölgede işsizlik %1 ortamındadır. Bu da şehri dünyanın en yaşanılabilir şehirleri arasına sokmaktadır. Bölgede özellikle inşaat sektörü ciddi bir yer meblağ bunun yanı gizeme imal de Bern için oldukça ehemmiyetli bir alandır.

Avrupa’nın en gözde mesken yerleri arasında sayılan Bern, bunun yanı gizeme eğitim alnında da oldukça ileridedir. Şehirde bulunan Bern Üniversitesi, dünyanın en iyi 50 üniversitesi arasında yer almaktadır. Avrupa’nın en iyi 10 üniversitesinden bkocaman olarak kabul edilen Bern Üniversitesi özellikle de eczacılık alanında ciddi çalışmaların yapıldığı bir eğitim müesseseyi olarak kabul edilir. Takribî olarak 140 bin bireyin yerleşik olarak yaşadığı Bern’de bir adet Milletler arası havalimanı da bulunmaktadır. Ayrıca bölgeye Basel ve Zürich Havalimanları da oldukça yakındır ve şehri ziyaret edecek olan bireyler dilerlerse bu iki havalimanını da kullanabilmektedirler. Ayrıca çok yoğun bir demiryolu hattı bulunan İsviçre’nin Bern’e sunduğu en büyük avantajlardan bkocaman da, şehri bütün Avrupa’yla bağlayan bir demir ağına sahip olmasıdır. Yalnızca 2 ile 3 saat gibi kısa bir müddette Avrupa’nın birçok notasına erişilmesi bu sayede olası olabilmektedir.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ