Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Benlik Algısı Nasıl Büyür ?

  • 27 Eylül 2021
  • Benlik Algısı Nasıl Büyür ? için yorumlar kapalı
  • 34 kez görüntülendi.
Benlik Algısı Nasıl Büyür ?

Benlik algısı, sosyal ve fiziksel etraf içinde büyüyen bir özelliktir. Annesinin ve etrafındakilerin suratlarını, tavırlarını izleyen bebek, hoşlanılıyor ve alaka görüyorsa, istenildiği duygusuyla “pozitif benlik algısı” geliştirir. İki yaşından itibaren kendinin farkına varmaya başlar, adını öğrenir, “benim” demeye başlar. Mektebe başladığında, akranlarından ve hocasından aldığı yeni bilgiler, onlarla ilişkileri, derslerindeki galibiyet ya da galibiyetsizlikleri benlik […]

Benlik Algısı Nasıl Gelişir ?Benlik algısı, sosyal ve fiziksel etraf içinde büyüyen bir özelliktir. Annesinin ve etrafındakilerin suratlarını, tavırlarını izleyen bebek, hoşlanılıyor ve alaka görüyorsa, istenildiği duygusuyla “pozitif benlik algısı” geliştirir. İki yaşından itibaren kendinin farkına varmaya başlar, adını öğrenir, “benim” demeye başlar.

Mektebe başladığında, akranlarından ve hocasından aldığı yeni bilgiler, onlarla ilişkileri, derslerindeki galibiyet ya da galibiyetsizlikleri benlik algısının pozitif ya da negatif gelişiminde ehemmiyetli rol oynar. Mektep zaferi düşük olan çocuklarda mektebe gitmemek için katlanma, korkaklık, kendini ufak görme ile beraber negatif benlik algısı büyür. Mektep zaferi ergenlik yarıyılında tesirini daha da artırır. Çocuğun dostlarıyla kendini karşılaştırması ve mektepteki yaşantılar, “genel benlik” yaradılışı açısından ağırlık kazanır. Araştırmalarda, bu yarıyılda yüksek galibiyet gösterseler de, kızların erkeklere göre daha düşük “galibiyet benlik algısı”na sahip oldukları tanımlanmıştır.

Benlik Algısı Nasıl Büyür ?

Ergenlik yarıyılı ilerledikçe, dış görünüş, beden yapısı, giyim, sahip olunan eşyalar, dostlarınca sevilme mektep zaferinin önüne geçmekte ve “sosyal benlik algısının” gelişiminde faktör olmaktadır. Ayrıca, gencin ailesi ile olan ilişkileri de bu yarıyılda çok ehemmiyetli tesire sahiptir. Anne babasının iyi birer model olmalarıyla beraber, eğitim stilleri de şayet demokratik yapıdaysa, genç kendini pozitif algılar, kendini değerli görür. İsteklerini asıllaştırma imkânı tanındığından kendine güveni büyür.

Kendini değerli gören fert başkalarına bağımlı olmadan davranır, “Ben kim olmalıyım ?” sualine daha doğru cevaplar bulur. Hayatı anlam kazanır ve mutlu olur. Unutulmaması gereken: Bireyin kendine verdiği değer, ancak öbür insanların ona verdiği değer miktarında büyür ya da büyümez. Pozitif benlik algısı geliştiren gençler, zaferli, sosyal ilişkilerinde hayırsever, yaratıcı, saldırgan olmayan, sıhhatli ruhsal yapıya sahip, pozitif bir tavır gösteren fertler olurlar.

 

Yazar:Oben Güney Saraçoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ