Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Bebekler İçin Ayrıntılı Aşı Takvimi Nasıl Olmalıdır?

  • 22 Mayıs 2021
  • Bebekler İçin Ayrıntılı Aşı Takvimi Nasıl Olmalıdır? için yorumlar kapalı
  • 192 kez görüntülendi.

Aşı tablosu Sağlık Bakanlığı’nın bebeklik yarıyılında lüzumlu kıldığı aşıların içinde bulunduğu tablodur. Aşı; hastalıklara sebep olan mikrop, bakteri, virüs, mantar, asalak gibi tüm hasarlı mikroorganizmaların zayıflatılarak bedene enjekte edilmesidir. Aşılar çocukları rehabilitasyon edici bir özelliğe sahip değildir. Aşıların gözetici tesirlerinin olması ve tesirli olabilmelileri için kesinlikle bebeğin uygun yaşta ve uygun dozda uygulanacak aşılama sistemiyle […]

Aşı tablosu Sağlık Bakanlığı’nın bebeklik yarıyılında lüzumlu kıldığı aşıların içinde bulunduğu tablodur.
Aşı; hastalıklara sebep olan mikrop, bakteri, virüs, mantar, asalak gibi tüm hasarlı mikroorganizmaların zayıflatılarak bedene enjekte edilmesidir. Aşılar çocukları rehabilitasyon edici bir özelliğe sahip değildir. Aşıların gözetici tesirlerinin olması ve tesirli olabilmelileri için kesinlikle bebeğin uygun yaşta ve uygun dozda uygulanacak aşılama sistemiyle hakikatleşecektir. Aşılama sayesinde bebeğin bağışıklık sistemi daha dış dünyanın tüm hasarlı Bebekler İçin Detaylı Aşı Takvimi Nasıl Olmalıdır?hastalığa sebep olacak mikroorganizmalarıyla tanışmadan aşılama sayesinde mikroorganizmalarla tanışarak bedeni ve bağışıklık sistemi direnç geliştirmiş olacaktır. Yapılan araştırmalarda aşılamalar sayesinde bebek ve çocuk hastalıklarında aboneme ve tamamen yok olan hastalıklar tespit etilmiştir.

Çiçek hastalığı, aşılama sayesinde artık yok olmuş çocuklar bu hastalıktan aşılama ile kurtulmuşlardır. Yeni doğan bebeklerin doğdukları anda başlayan aşılamaları çocuklarda 8 sınıfa kadar süren bir aşılama ile son bulmaktadır. Aşı takviminde aylara ve yaşa uyulmalıdır. Aşıların yan tesirleri bebeklerin ve çocukların yaşayacakları hastalıklardan ve yaratacağı değişik hastalıklardan daha az belirti ve acı vermektedir. Bebeklik ve çocukluk yarıyılı, tüm gelişimlerinin bu yarıyılda olduğu düşünüldüğünde aşılarını aksatmamanız bebeğinizin ve çocuğunuzun faydasına olacaktır. Bebeklik çağında aşıların yapılmadığı düşünüldüğünde bebek ve çocuk vefatlarında yaşanan vefat oranlarını bu aşı tablosu sayesinde bu oranlarda olağanüstü düşüşler yaşanmıştır.

Günümüzdeki hastalıklar berişicidir ve negatif neticeler doğurur. Başka Bir Deyişle bebeğinizin doğumun ardından sağlıklı bir biçimde dünyaya getirdiğiniz çocuğunuzun hastalık sebebiyle sakat ya da ölümcül hastalıklara tutulmasını istemiyorsanız aşı yaptırmalısınız.

Bebeğinizin doğumuyla birlikte başladığı yapılması gereken aşı tablosu:

* Hep B: Hepatit B aşısı bebeğinizin ilk doğum anında ilk doz, 1 ayın sonunda 2 doz ve 6 aylık olduğunda 3 doz imaliyle bitirilir.

*BCG Tüberküloz aşısı: Bebeğin 2. ayında yapılır ve tek doz yeterlidir.

Bebekler İçin Detaylı Aşı Takvimi Nasıl Olmalıdır?*DaBT-IPA-Hib: Difteri, Aselüler Boğmaca, Tetanoz, İnaktif Polio, Hemofilus influenza tip B aşısı Beşli Karma Aşı: Bebeğin 2. ayında şehir doz, 4. ayında 2 doz ve 6aylık olduğunda 3dozu yapılarak bitirilir. Fakat bebeğin 18 aylık olduğunda vaziyete göre aşılama tekerrür edilebilir.

*KPA; Konjuge Pnomokok aşısı: Bebek 2aylık olduğunda ilk doz, 4 aylık 2 doz, 6 aylık olduğunda 3 doz ve 12 aylık olduğunda aşı tekerrür edilerek bitirilir.

*DaBT-lPA: Difteri, Aselüler Boğmaca, Tetanoz, İnaktive Polio: Bebekten yapıldığı için yalnızca çoocuğuın mektebe başlamasıyla birlikte ilk sene mektepte yapılmaktadır.

*Kara Kuvvetleri Komutanlığı; Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak aşısı: Bebek 12 aylık olduğunda yapılır ve çocuğun ilkokulda 1 sınıftayken tekerrürü yapılarak aşılama reelleşir.

* OPA: Oral Polio aşısı: Bebeğin 6 aylık olmasıyla birlikte 1 doz uygulanır ardından 18 aylık olan bebekte 2 doz uygulanarak bitirilir.

* Td: Yetişkin Tipi Difteri-Tetanos aşısı: çocuğun mektep yarıyılında yapılır. 8. Bebekler İçin Detaylı Aşı Takvimi Nasıl Olmalıdır?sınıfta aşı uygulanır.

* Suçiçeği ve Pnömokok aşısı: Bebeğin 12 aylık olmasıyla tek toz biçiminde yapılmaktadır.

* Hepatit A aşısı: Bebeğin 18 aylık olmasıyla 1 doz 24 aylık olduğunda da 2 doz uygulanarak bitirilir.

Aşılar Sağlık Bakanlığı tarafından fiyatsız olarak yapılmaktadır.

Yazar: Enes Eker

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ