Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Bebeğinizin İlkleri Ne Zaman Hakikatleşir?

  • 30 Nisan 2021
  • Bebeğinizin İlkleri Ne Zaman Hakikatleşir? için yorumlar kapalı
  • 182 kez görüntülendi.

Bebeğin ilk ağlaması, ilk gülüşü ilk adımı, ilk sesi annelerin ve babaların en mutlu anlarıdır; bunlar aynı zamanda ömürleri süresince unutulmayacak anılarından olacaktır. Bebeklerin ilkleri dünyaya geldikleri ilk andan itibaren başlamakla beraber özellikle 18 aylık sürece kadar ebeveynleri her an tetikte yakalamayı gerektirecektir. Bebeklerin ilk gülüşü, belleklerden silinmeyecek ilk anı olabileceği gibi etrafa 1,5-2 aylıkken […]

Bebeğin ilk ağlaması, ilk gülüşü ilk adımı, ilk sesi annelerin ve babaların en mutlu anlarıdır; bunlar aynı zamanda ömürleri süresince unutulmayacak anılarından olacaktır.
Bebeklerin ilkleri dünyaya geldikleri ilk andan itibaren başlamakla beraber özellikle 18 aylık sürece kadar ebeveynleri her an tetikte yakalamayı gerektirecektir. Bebeklerin ilk gülüşü, belleklerden silinmeyecek ilk anı olabileceği gibi etrafa 1,5-2 aylıkken asıllaşacaktır. Yavrunuzun göz adalelerini ve beyninin bazı kısımlarını hakimiyet edebilmesi sayesinde asıllaşan tebessümme şirin görünmesinin yanında netlikle ehemmiyetli bir büyüme olarak değerlendirmelidir. Bu aylarda görülen gülmeler 4-6 aylık Bebeğinizin İlkleri Ne Zaman Gerçekleşir?süreçte kahkahalarla pekişirken ilk kahkaha sırasında yaşayacağınız mutluluğu ifade etmeye sözcüklerin yetmez. 4-6 Aylık bebek tükürük absürte başlayacağı gibi reelinde bu hareketin altına dudaklarını ve dilini kullanmaya başlama çabasını olduğunu öğrenmelisiniz. Bu süreçte anne ve babaların kesinlikle yavrularını ses çıkarmaya özendirmeleri verimli olacağı gibi sizde esrarengiz sesler çıkartarak yavrunuzu desteklemelidir. Bebekler bu aylarda yeni dünyayı ağızları yoluyla tanıyacaktır. Ayağını ağzına sokması öncelikle bedenini tanımak istemesinden kaynaklanır ve bu eylem onun güzeline de gider. Ayak emmek her bebekte görülmez, görülenler için de kaygılanmaya gerek yoktur.
8-10 aylık bebeklerin yaptıkları şirinlikler ve büyüdüğünü gösteren farklılıklardan biri de sizin eşyalarınız merak salmaya başlaması olacaktır. Özellikle kız çocuklarının genelde ömürleri süresince annelerinin eşyalarını kullanmak istemeleri bu yaşlardan başlamakla birlikte saçlarınızı taradıktan sonra fırçayı almak istemesine sakın afallamayın bebeğinizde saçını taramak istiyordur. 10-12 aylık yarıyılda oyuncakları daha da iyi algı etmeye başlayan bebekler yanlarından ayırmak istemedikleri oyuncakları ile siz yanında olmadığınızda kendin güvende sezecektir. Sevimli ayıcık veya değişik şirin bir hayvan oyuncak, bu aylarda bebeklerin bırakılmaz bir parçası olarak her yerde yanlarında yer alacaktır. Bu aylarda bebeğiniz sizden gördüğü öpücük yollamalara karşılık verecektir.
1 yaşındaki çocukların ilkleri arasında “cee-e” oyununa verdikleri tepkiler hemen fark edilirken bu oyundan karşılıklı neşe alabilmeniz mutlu müddet geçirmeniz anlamına geliyor. Bebeğiniz ilk yaşıyla beraber bacaklarının arasında size bakmaya çalışırken hudutlarını aşmaya başladığını da gösterecektir. Bebeklerin çok cümbüşlü bulduğu anlaşılan bu hareket görsel marifetlerini de geliştirecektir. 14-18 ay arasında müzik eşliğinde dans etmekte mutlu bebeklerde görülürken bu hareketlerle motor hünerlerini de geliştirmeyi muvaffak olacaklardır.

Yazar: Enes Eker

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ