Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Bebeğin Çok Hareketli Olması Ne Anlama Kazanç?

  • 22 Nisan 2021
  • Bebeğin Çok Hareketli Olması Ne Anlama Kazanç? için yorumlar kapalı
  • 134 kez görüntülendi.
Bebeğin Çok Hareketli Olması Ne Anlama Kazanç?

Bebeklerin hareketleri annelerin hamile kaldıkları ilk günden itibaren heyecanlanmasına ve mutlu olmasına yeterken doğumdan sonraki süreçte de hareketli olması sıhhati ve gelişimi için ehemmiyetlidir. Gebelikte bebeklerin hareketleri annelerin üzülmesine, coşmasına; hatta beğendiği bir yemek yemesine bağlı olabilir, bununla beraber tüm anne adayları bebeklerinin ilk hareketlerini unutmazlar. Gebelikte sizin yeislerinizle hareketlerini eksilten, hatta sıhhat doğrultusundan kaygılanmanıza […]

Bebeklerin hareketleri annelerin hamile kaldıkları ilk günden itibaren heyecanlanmasına ve mutlu olmasına yeterken doğumdan sonraki süreçte de hareketli olması sıhhati ve gelişimi için ehemmiyetlidir.

Gebelikte bebeklerin hareketleri annelerin üzülmesine, coşmasına; hatta beğendiği bir yemek yemesine bağlı olabilir, bununla beraber tüm anne adayları bebeklerinin ilk hareketlerini unutmazlar. Gebelikte sizin yeislerinizle hareketlerini eksilten, hatta sıhhat doğrultusundan kaygılanmanıza neden olan bebek; keyfinizle hareketlerini belirli eder biçimde çoğaldıracaktır. Hamilelikte bebeğin hareketliliği sıhhatli olduğunun habercisi olurken doğumdan sonra da tüm süratiyle sürecektir.

Yeni doğan bebeğin hareketleri kol ve bacaklarda izlenirken genellikle istemsiz bir biçimde olacaktır. İlerleyen zamanlarda bebeğin asap sisteminin oturması sayesinde el, kol, bacak hareketleri gözle görülür bir biçimde fark edecek ve anlamı hale dönüşecektir. Bebeklerde baştan alta doğru Bebeğin Çok Hareketli Olması Ne Anlama Gelir?periyodik olarak anlam kazanan hareketlerin başlangıcı baş hakimiyeti olurken sonrasında bir şeye uzanmak için kollarını, ardından yakalamak için ellerini kullanan bebek kendi hakimiyetli hareketlerini bitirmek için mücadele gösterecektir. Bebekler ilerleyen ardından da dayanaksız oturmaya başlarken bu büyüme seyrini emeklemeye başlaması sürdürecektir.

Emeklemeye başlayan bebek, yenilikleri keşfetmek için hareketlerini de süratlendirmeye çalışacaktır. Emeklemenin ardından yürümeye başlayan bebek, ardından koşmaya ve merdiven inip çıkarak hareketlerini olması gerektiği gibi bitirecektir. Bebeklerin hareketleri, belirttiğimiz sırayla yaşanırken annelerin ilk başta coşkuyla takip ettikleri, fakat özellikle emeklemeden sonra haylaz çocukları ile bazı küçük meseleler yaşamalarına neden olacak günler de başlayacaktır. Yavrunuzun rahat hareket etmesini sağlayacak alan hazırlamanız, mesele yaşanmamasını sağlayacağı gibi daha neşeli zaman geçirmesini olası kılacaktır.

Bebeklerin emekleme, sıralama ve ilk adımlarıyla beraber erişebileceği yerlerde kesici, sivri uçlu maddeler bulundurulmaması gerektiği gibi sarkan örtüler ve üzerindeki sırça eşyaların da kaldırılması, istenmedik kazaların yaşanmaması için lüzumludur. Hareketli bebekler, kilo almadıkları gibi gelişimlerinde akranlarına göre gözle görülür biçimde ilerleme görülecektir. Anne ve babaların bebekleri ile ilgilenmeleri ve özellikle emeklemeye başlamasıyla değişik oyunlar oynamaları hareketlerini süratlendireceği gibi gelişimlerinde de pozitif tesir yaratacaktır.

Yazar: Enes Eker

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ