Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Bazı İnsanlar Neden Sağını Solunu Karıştırır?

  • 23 Nisan 2021
  • Bazı İnsanlar Neden Sağını Solunu Karıştırır? için yorumlar kapalı
  • 81 kez görüntülendi.

Hiç sağınızı solunuzu karıştırdınız mı? Misalin bir sürüş dersi alıyorsunuz ve eğitmen sola dönmenizi söyledi, duraksadınız ve hangi doğrultunun sol olduğuna karar veremediniz. Şayet öyleyse yalnız değilsiniz, popülasyonumuzun ehemmiyetli bir kısmı solunu ve sağını ayırt etmekte güçlük sürüklemektedir. Sol-sağ ayrımı duyusal ve görsel bilgi, dil işlevi ve hafıza marifeti gibi muhtelif yüksek nörolojik işlevlerin birleştirilmesini […]

Hiç sağınızı solunuzu karıştırdınız mı? Misalin bir sürüş dersi alıyorsunuz ve eğitmen sola dönmenizi söyledi, duraksadınız ve hangi doğrultunun sol olduğuna karar veremediniz. Şayet öyleyse yalnız değilsiniz, popülasyonumuzun ehemmiyetli bir kısmı solunu ve sağını ayırt etmekte güçlük sürüklemektedir.

Sol-sağ ayrımı duyusal ve görsel bilgi, dil işlevi ve hafıza marifeti gibi muhtelif yüksek nörolojik işlevlerin birleştirilmesini kapsayan karışık bir nöro-psikolojik süreçtir. Kimileri için bu doğuştan var olan bir hünerdir ancak bu ötekileri için ehemmiyetli bir meseledir. Sıhhat çalışanları buna ek başka bir meseleyle daha karşı karşıyadır. Bir hekim ya da hemşire hasta ile surat surata durduğunda onların sağ tarafı hastanın sol tarafına denk gelmektedir. Başka Bir Deyişle bir hastanın sağından solunu ayırt edebilmek için zekâsal dönen görüntülerin görsel-uzamsal işlevi sağlanmalıdır.

6406_left-right-handedness-dominance

Bir yolculuğa çıkarken yanlışlıkla ters doğrultuya dönmek dünyanın sonu olmasa da, bazı vaziyetlerde sağ sol ayrımının hayati ehemmiyete sahip neticeleri olabilmektedir. Tıp tarihindeki en hazin yanılgılardan kimileri hastaların yanlış taraflarının operasyon edilmesi neticeyi olmuştur. Misalin tarihte yanlış böbreğin çıkartılması, yanlış bacağın ampute edilmesi gibi bazı çok hazin yanılgılar yaşanmıştır. Her ne kadar bu kusurları önlemek ve en aza indirmek için sistemler, hakimiyet çizelgeleri bulunsa da bu yanılgılar reelleşebiliyor. İnsan etkeni bu yanılgıların en ehemmiyetli etmenidir.

Yanılgılar insan tavrının natürel bir özelliğidir. Bazen bazı yanılgılar yaparız ancak sağ sol ayrımı kolay bir kusurdan aşırısı olabilir. Bilimsel çalışmalar sağ sol ayrımında güçlük yaşayanların daha çok bayanlar olduğunu göstermektedir. Bu bilimsel çalışmalar erkeklerin görsel-uzamsal işlevinin daha gelişmiş olduğunu göstermektedir.

Dikkat Dağıtma Tesiri:

Sağlık Kurumular ve öbür sıhhat kuruluşları çalışmak için yoğun ve karışık yerlerdir. Çalışırken hekimlerin dikkatlerini dağıtan pek çok etmen bulunmaktadır. Telefonlara yanıt vermek, kardiyak monitörlerin biplemeleri, meslektaşların suallerine yanıt vermek ve hasta yakınları ile konuşmak oldukça dikkat dağıtıcıdır. Böyle bir civarda çalışmak oldukça zorlayıcı olabilmektedir.

6406_sag_sol_a

“Medical Education” mecmuasında yapılan bir çalışmada, bu cins dikkat dağıtıcı kesintilerin tıp fakültesi talebelerinin sağ sol ayrımı hünerleri üzerindeki tesiri araştırılmıştır. 234 tıp talebesinin nesnel olarak sağ sol ayırt etme hünerleri dikkat dağıtıcı etkenlerin olduğu bayağı çalışma civarlarında değerlendirilmiştir. Belirtiler oldukça donakaltıcı idi. Arka tasarıdaki hengame ve dikkat dağıtıcılar bazı talebelerin sağını ve solunu karıştırması için yeterli oldu. Aynı zamanda sağ ve sollarını ayırmaya çalışırken onlara başka sualler sorulması güzergahları karıştıranların sayılarını çoğaldırdı. Dikkat dağıtma tesiri yaşça büyük olanlarda ve bayanlarda daha tesirli olmuştur.

Sağını solunu ayırt etme marifeti hakkında bireyin net bir görüşü genellikle yoktur. Sağını ve solunu ayırt etme mevzusunda iyi olduğunu düşünen pek çok birey test esnasında zafersiz olmuştur.

Ayırt Etme Teknikleri:

Sağını solunu karıştıranlar genellikle kendi tekniklerini geliştirirler. Misalin sağ el bileklerine sol baş parmaklarını yerleştirerek temsili bir L harfi yapmak gibi. Ancak bu teknikler eksik 6406_yonkalabilir ve her gidişatta bu meseleyi çözmeyi sağlamayabilir. Tıp eğitiminde solunu ve sağını ayırt etkenin hayati olabileceği anlatılmalı ve bu mevzuda çok dikkatli olunmalıdır. Bu yanılgı yapma meylini en aza indirmek için eğitim vaktinde bazı taktikler tanımlanmalıdır. Eğitimciler ve talebeler erişkinlerin de sağ sol ayırt etme mevzusunda zorlandıkları hakkında bilinçlendirilmelidir. Misalin sağ sol ayırt edebilme kabiliyetini ölçen online psikometrik testler talebelere uygulanabilir. Böylece daha dikkatli olmaları sağlanabilir.

Dikkat dağıtıcı etkenlerin en aza indirilmesi de çok ehemmiyetlidir. Misalin bir uçuşun kritik safhaları sırasında, kaptanlar afaki dikkat dağıtıcıları önlemek için tüm zorunlu olmayan konuşmalardan sakınmalıdır. Kokpit kaideleri ve öbür taktiklere uyulması bu sebeple çok ehemmiyetlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ