Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Bayılma Rahatsızlığı Nedir? Bulguları Ve Sebepleri Nelerdir?

  • 24 Nisan 2021
  • Bayılma Rahatsızlığı Nedir? Bulguları Ve Sebepleri Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 111 kez görüntülendi.

Cemiyetimizde en sık görülen nörolojik hastalıklardan biri de bayılma rahatsızlığıdır. Genellikle riskli bir rahatsızlık olmayan bayılma rahatsızlığı bağlı olduğu rahatsızlıklara göre değişik tehlikeler taşıyabilmektedir. Hemen her yaşta görülebilen bayılma rahatsızlığı özellikle sık tekerrür etmesi vaziyetinde ve özellikle rastgele bir hastalığa bağlı olarak alana gelmesi vaziyetinde ferdin genel sıhhatini ciddi anlamda negatif etkileyebilmekte ve bununla beraber […]

Cemiyetimizde en sık görülen nörolojik hastalıklardan biri de bayılma rahatsızlığıdır. Genellikle riskli bir rahatsızlık olmayan bayılma rahatsızlığı bağlı olduğu rahatsızlıklara göre değişik tehlikeler taşıyabilmektedir. Hemen her yaşta görülebilen bayılma rahatsızlığı özellikle sık tekerrür etmesi vaziyetinde ve özellikle rastgele bir hastalığa bağlı olarak alana gelmesi vaziyetinde ferdin genel sıhhatini ciddi anlamda negatif etkileyebilmekte ve bununla beraber başta sosyal ve iş etkinlikleri olmak üzere bir hayli günlük etkinliklerini de negatif etkileyebilmektedir. Nöroloji ve Kardiyoloji uzmanlarının sebeplerine bağlı olarak umursanması gereken rahatsızlıklardan olan bayılma rahatsızlığı ayrıca bir hayli bulgular neticeyi ortaya çıkabilmektedir. Çoğu zaman kendiliğinden geçebilen ve tesirinin birkaç dakikadan fazla sürmediği bayılma rahatsızlığı sık tekerrür etmesi vaziyetinde kesinlikle alakalı hekime müracaat etilmesi gereken rahatsızlıklardandır. Uzmanlara göre;beynin bayağı misyonlarını yerine getirmesinde mani oluşturabilecek rastgele bir vaziyet sonucunda alana gelen geçici bir şuur kaybı olan bayılma rahatsızlığı çoğu zaman yaşa bağlı olmaksızın ortaya çıkabilmekte ve rehabilitasyon edilmediği zamanca ferdin yaşamında uzun zamanlar tesirini sürdürmektedir.

Bayılma Rahatsızlığı Nasıl Alana Gelmektedir?

8309_1Ani bir rahatsızlık olarak görülen bayılma rahatsızlığı genel anlamda bir hayli işlev sonrasında bir süre sonra tesirini göstermektedir. Bayılmaların bir hayliyi beyin işlevlerinin bozulması neticeyi ortaya çıkmaktadır. Beyne akan kan tazyikinin azalım göstermesi veya tamamen tesirini kaybetmesi neticesinde ve bununla beraber şuuru etkin kalmasını sağlayan nöronların işlev yapma misyonlarını geçici olarak kaybetmesi neticesinde bayılma rahatsızlığı alana gelmektedir. Bayılma rahatsızlığının kendini göstermesi ile beraber kısa bir süre sonrasında ise kan beyin dışında bulunan uzuvlara süratli bir şekilde yayılım göstermektedir. Kanı beyne pompalama misyonuna sahip olan kalbin bu misyonunu yerine getirememesi veya kan tazyikinin süratle asgariye düştüğü hadiseler neticeyi yeniden bayılma rahatsızlığı alana gelmektedir.

Bayılma Rahatsızlığının Bulguları Nelerdir?

Tüm sıhhat meselelerinde olduğu gibi bayılma rahatsızlığının da bazı bulguları bulunmaktadır. Bunlar;

– Bayılma alana gelmeden evvel baş dönmesi vaziyeti
– Bayılma evveli görmede bozulmaların oluşması özellikle çift görme vaziyeti
– Bayılma evveli şuurun hafiften kapanması vaziyeti
– Bayılma evveli ayakta durmada güçlük çekilmesi
– Bayılma evveli konuşmada güçlük çekilmesi vaziyeti bayılma rahatsızlığının başlıca bulgularıdır.

Bayılma Rahatsızlığının Sebepleri Nelerdir?

8309_5Bayılma rahatsızlığının bir hayli nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler şunlardır;

Sara hastalığı
Kalp ve damar hastalıkları
Fazla stres ve bitkinlik belirtiyi
Balanssız beslenme
Bazı psikiyatrik hastalıkları
Sigara ve içki
Kimyevi maddeler
Noksan uyku vaziyeti
Fazla çalışma
Diyabet hastalığı
Hiper tansiyon hastalığı
Fazla neşe veya yeis gibi duygu vaziyet halleri
Uyuşturucu maddelereroin, kokain vb.
Beyin işlevlerinde alana gelen bozulmalar
Beyin kanaması ve değişik hastalıkları bayılma rahatsızlığının en bariz sebeplerindendir.

Bayılma Rahatsızlığı Daha Çok Kimlerde Görülmektedir?

Bayılma rahatsızlığı bağlı olduğu nedenler bakımından fertten ferde değişiklik gösterebilen bir nörolojik rahatsızlıktır. Ancak bayılma rahatsızlığı genelde şu fertlerde daha sık görülebilmektedir.

– Sigara ve içki kullanan fertlerde
– Hiper tansiyon hastalığına sahip olan hastalarda
– Saraepilepsi hastalarında
– Uyuşturu maddeler kullanan fertlerde
– Fazla stres, bitkinlik ve yeise maruz kalan fertlerde
– Balanslı beslenmeyen fertlerde
– Şizofren ve eşi psikiyatri hastalıklarına sahip olan fertlerde
– Beyin hastalıklarına maruz kalan fertlerde
– Kimyevi maddelerin bulunduğu etrafta çalışan fertlerde
– Kalp ve damar hastalığına sahip olan fertlerde bayılma rahatsızlığı görülme tehlikeyi oldukça yüksektir.

Bayılma Rahatsızlığı Genelde Hangi Kaynaklar Neticeyi Ortaya Çıkmaktadır?

8309_2Bayılma rahatsızlığı genel anlamda 2 cins kaynaktan alana gelmektedir. Bunlar;

Beyin kaynaklı bayılma: Cemiyetlerde en sık tesadüfülen bayılma rahatsızlığı beyin kaynaklı bayılmadır. Özellikle sara hastalarında görülebilen beyin kaynaklı bayılma gidişatları genellikle tesirinin kısa süreli olduğu bir bayılma cinsidir. Beyin kaynaklı bayılmanın en ehemmiyetli bulguları ise; bayılma rahatsızlığı ve sonrası alana gelen şiddetli baş sızısı, görmede bozulmaların alana gelmesi, konuşmada güçlük yaşanması ve fazla baş dönmesi septomlarıdır. Bu bulgular kendini gösterdiği takdirde hasta büyük bir olasılıkla beyin kaynaklı bayılma rahatsızlığı geçiriyor demektir.

Kalpten kaynaklanan bayılma: Genellikle kalp ve damar hastalarının sık yaşadığı kalp kaynaklı bayılma en az görülen bayılmadır. Kalp kaynaklı bayılmanın genel bulguları ise; bayılma gidişatından hemen evvel alana gelen çarpıntı ve göğüs bölgesinde alana gelen sızılardır.

Bayılma Rahatsızlığında Ne Zaman Hekime Müracaat Etilmelidir?

– Sık sık yinelemesi vaziyetinde
– Bayılma evveli ve sonra yukarıyada belirtilen bulguların görülmesi vaziyetinde
– Bayılma rahatsızlığı aile bireyleri arasında bulunduğu gidişatlarda
– Bayılmaya neden olan rastgele bir hastalığın bulunması vaziyetinde müddet kaybedilmeden bir nöroloji veya bayılma ile beraber çarpıntı ve göğüs bölgesinde oluşan sızılar sezildiği takdirde hemen bir kardiyoloji hekimine müracaat etilmeli ve şikayetler ayrıntılıca alakalı hekime bildirilmelidir.

Bayılma Rahatsızlığının Rehabilitasyonu Nasıl Yapılmaktadır?

Bayılma rahatsızlığı bağlı olduğu sebeplere göre değişik rehabilitasyon usulleriyle iyileştirilmektedir. Rehabilitasyonda ilk uygulanan düzey hastanın bütün kan sayımının yapılması, kan şekeri seviyesinin ve EKG analizinin yapılmasıdır. Ayrıca beyin kaynaklı bayılma rahatsızlığının sebeplerinin tespit etilebilmesi emeliyle EKG ve bilgisayarlı beyin tomografilerinin çekilmesi usulü uygulanmaktadır. Bu sayede rahatsızlığa yol açan faktörler kısa zamanda tespit etilmekte ve buna göre hekimin uygun gördüğü ilaç rehabilitasyonu uygulaması asıllaştırılmaktadır. Bayılma rahatsızlığı her ne nedenle olursa olsun özellikle sık tekerrür etmesi başka rahatsızlıkların da habercisi olabilmektedir. Bu sebeple rahatsızlığın henüz ilk bulgusu görüldüğü takdirde hemen bir nöroloji hekimine müracaat etilmesinde büyük faydalar bulunmaktadır.

Anekdot: Yazı bilgi içeriklidir. Reçete değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ