Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Bayan Sünneti Nedir?

  • 15 Nisan 2021
  • Bayan Sünneti Nedir? için yorumlar kapalı
  • 132 kez görüntülendi.

Bayan sünneti, kadının cinsel uzvunun dikilmesi veya tamamen asapsal yoğunluğun fazla olan kısımlarının kesilmesi ve bir bakıma kadının cinsel olarak hazzının yok edilmesi operasyonu olarak belirlenmektedir. Bayanın cinsel uzvunun dikilmesine müteveccih sünnet usulünde kadının vefasının güvence altına alınması kastedilmektedir. Bu usul genel olarak Somali ve Somali’ye komşu olan ülkelerde sıkça müracaat etilen bir usuldür. Hatta dünyaca […]

Bayan sünneti, kadının cinsel uzvunun dikilmesi veya tamamen asapsal yoğunluğun fazla olan kısımlarının kesilmesi ve bir bakıma kadının cinsel olarak hazzının yok edilmesi operasyonu olarak belirlenmektedir. Bayanın cinsel uzvunun dikilmesine müteveccih sünnet usulünde kadının vefasının güvence altına alınması kastedilmektedir. Bu usul genel olarak Somali ve Somali’ye komşu olan ülkelerde sıkça müracaat etilen bir usuldür. Hatta dünyaca şöhretli top model Waris Dirie de sünnet edilen Somalili bayanlardan yalnızca bir tanesidir. Somali’de sünnet operasyonu 6 ila 9 yaşındaki kızlarda sık görülen bir vaziyettir. Bu gibi az gelişmiş ülkelerde 10 yaş ve üstü kızlar zati konutluluk için uygun görülen kızlar olarak kabul edilir. Bayan sünnetinin sanılanın aksine rastgele bir dine ait olmadığını belirtmeliyiz. Değişik dinlerden insanların yaşadığı bölgelerde bu uygulama yaygın olarak görülmektedir.

9932131

İslam açısından bakıldığı zaman İslam’ın tesirinin olduğu yerler içinde eğitim seviyeyi ve ekonomik gidişatı en gelişmiş olan Mısır‘da dahi bayan sünnetinin var olduğuna dikkat toplamak gerekir. İslami kesimin bulunduğu öteki ülkelerde de bayan sünnetine sıkça tesadüfülmektedir.
Bayan sünnetinin dört değişik çeşidi vardır. Bunlar acı ve işlemin neden olduğu vücutsal gidişat açısından evre göstermektedir. Acı ve işlemin vücutsal anlamda neden olduğu vaziyetin en düşük seviyesi acı bağlamında erkek sünnetine denktir. Bayanın cinsel uzvunun tamamen kesilmesi ve kadının cinsel yaşamının tamamen sona ermesi gidişatını da doğurabilecek biçimde bu işlemin asıllaştığı gidişatlar mevcuttur. Sünnet harekâtının tesiri başka bir ifadeyle acısı sünnet edilen kızın evlenmesine kadar sürebilmektedir. Bunun sebebi kızların sünnet nedeniyle adet yarıyıllarının oldukça sızılı geçmesidir. Hatta bazı gidişatlarda evlenen sünnetli kızların cinsel ilişkiye girme mevzusunda oldukça acılı yarıyıllardan geçtiğini de belirtmeliyiz. Bazı ülkelerde bayan sünnetiyle ilgili çok ilkel inançlar mevcuttur. Ancak genelde kadının erkeğini pak beklemesini ve vefasını sağlayan bir unsur olarak değerlendirilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ