Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Bayan Histerisi Nedir?

  • 24 Nisan 2021
  • Bayan Histerisi Nedir? için yorumlar kapalı
  • 77 kez görüntülendi.

Uzmanlar asırlardır bayanlara, erkekleri rahatsız eden rastgele bir tutum veya semptomu ortadan kaldıran bir us sıhhati meseleyi olduğu iddia edilen histeri teşhisi koymuşlardır. Bu teşhislerde fazla tutku, travma sonrası stres bozukluğu, bunalım semptomları ve hatta kısırlık hakkında araştırmalar yapılmış, bu sıhhat şartları bayan histerisi belirlemesinin içine sokulmuştur. 18. ve 19. asırlar süresince, bayan histerisi en […]

Uzmanlar asırlardır bayanlara, erkekleri rahatsız eden rastgele bir tutum veya semptomu ortadan kaldıran bir us sıhhati meseleyi olduğu iddia edilen histeri teşhisi koymuşlardır. Bu teşhislerde fazla tutku, travma sonrası stres bozukluğu, bunalım semptomları ve hatta kısırlık hakkında araştırmalar yapılmış, bu sıhhat şartları bayan histerisi belirlemesinin içine sokulmuştur. 18. ve 19. asırlar süresince, bayan histerisi en yaygın teşhis edilen bozukluklardan biri olmuştur. Fakat bayanların bir biçimde zekasal ve tavırsal şartlara yatkın olduğu yanlış fikri bundan çok daha daha öncekidir. Gerçeğinde, histeri terimi Antik Yunan’da ortaya çıkmıştır. Hipokrat ve Platon, bayanlarda oluşan bir dizi fiziksel ve zekasal gidişata neden olduğunu söyledikleri rahim ile alakalı şartları işaret ederek histeriden bahsetmişlerdir. Bu yazıda bayan histeri nedir, semptomları, tarihte nasıl rehabilitasyon ediliyordu ve tıbbi bir vaziyet olarak nasıl teşhis edildiği hakkında bilgiler yer almaktadır?

18. Asırda Bayan Histerisi

Bayan histerisi üzerine belirleme ve kavramlar, tıp ve felsefe tarihine kadar uzanırken, teşhisi 18. asırda popüler olmuştur. 1748 senesinde Fransız hekim Joseph Raulin, büyük kentsel alanlarda hava lekeliliği yoluyla dağılan bir hastalık olan buğulu bir hastalık olarak belirlemiştir ve bu Fransızca’da sevgi buğulaşması anlamına gelmektedir. Raulin, hem erkeklerin hem de bayanların histeriye tutulabileceğini belirtirken, ona göre bayanlar, sıkıntılı tabiatları sebebiyle bu rahatsızlığa daha yatkın oldukları görüşündedir. 1770-1773 senelerinde Fransız doktor olan François Boissier de Sauvages de Lacroix tarafından yayınlanmış olan bir analiz raporunda, histeri duygusal kararsızlık olarak belirlenmiş ve ruh halinin büyük duyarlılık göstermesi ile yaşanan ani farklılıklar olarak belirlemiştir. İsmini verdiği histeri semptomları bulunmaktadır ve bunlardan kimileri alttaki gibidir:
• Karın şişliği
• Boğucu anjin göğüs sızısı veya soluk darlığı
• Yutma eforluğu
• Soğuk ekstremiteler
• Ağlama veya gülme
• Tereddütlük
• Pandikülasyon esneme veya gerinme
• Deliryum
• Sık ve süratli nabız
• Sık idrara çıkma
Kadın Histerisi Nedir?De Sauvages selefleriyle, bu gidişatın öncelikle bayanları etkilediği ve erkeklerin sadece seyrek histerik olduğu mevzusunda hemfikirdir. De Sauvages göre cinsel yoksunluk genellikle bayan histerisinin nedenidir. Bunu açıklamak için, histeriden etkilenen bir rahibenin olay çalışmasını sunmuştur, ancak iyi bir berber rahibeyi hoşnut etmek için görevlendirdiğinde rahibe iyileşmiştir. Histeri olaylarını rehabilitasyon faktörün bir başka yolu da, 18. asır Avrupa’sında faal bir Alman hekim olan Franz Anton Mesmer tarafından popüler hale getirilen güya bir psikosomatik terapi olan mesmerizm yoluyla olmuştur. Mesmer, canlıların, hayvanlardan ve insanlardan geçen balanssızlıkları veya dalgalanmaları sıhhatte bozulmalara neden olabilecek görünmez bir akım olan manyetizmadan etkilendiğine inanmaktadır. Bu manyetik düşük akıma karşı harekete geçebileceğini ve insanları histeri de dahil olmak üzere muhtelif hastalıklardan iyileştirebileceğini iddia etmiştir.

19. Asırda Histeri

19. asır süresince ve 20. asrın başlarında, belki de bayan histerisi ve potansiyel sebepleri hakkında daha fazla araştırma yapılmıştır. 1850’li senelerde, histeriye özel ilgi duyan Amerikalı hekim Silas Weir Mitchell, bu rahatsızlığın bir rehabilitasyonu olarak dinlenme rehabilitasyonunu tanıtmaya başlamıştır. Dinlenme rehabilitasyonu, bol ölçüde yatak istirahati, tüm fiziksel ve entelektüel etkinliklerden netlikle sakınılmasını kapsamaktadır. Mitchell, bu rehabilitasyonu tercihen histeri olduğunu düşündüğü bayanlara reçete etmiştir. Aksine histeri olan erkeklere, çok rakamda sarih hava egzersizi yapmalarını nasihat etmiştir. Mitchell, hekimi tarafından zorlanan bir kadının yavaş psikolojik bozulmasının haritasını çıkaran psikolojik bir fobi öyküsü olan The Yellow Wallpaper’ı yazacak kadar üzücü bulan Amerikalı yazar Charlotte Perkins Gilman’a tanınmış bir biçimde dinlenme rehabilitasyonunu önermiştir.
Kadın Histerisi Nedir?Fransa‘da, 1880 ile 1900’lü seneleri arasında en faal olan nöropsikiyatrist Pierre Janet, histerinin bir şahsın kendi eğri fiziksel hastalık algısından kaynaklandığını korunmuştur. Histerinin, genellikle uyurgezerlik, çift şahsiyetlerin ortaya çıkışı ve istemsiz konvülsiyonlar gibi bulgularla karakterize edilen şuur bölmesinin alana geldiği asap hastalığı olduğunu yazmıştır.
Psikanalizin kurucusu Sigmund Freud da histeriye ilgi duymuş, ancak bunun sebepleri mevzusundaki görüşleri kariyeri süresince işaret etmiştir. Histerinin, psikolojik meselelerin genellikle erotik bir bastırma unsuru ile fiziksel semptomlara dönüşmesi olduğunu korunmuştur. Evvelleri, histerinin semptomlarının travmatik gidişatlardan kaynaklandığını öne sürmüş, fakat daha sonra histerinin büyümesi için evvelden bir travma yaşamaya gerek olmadığı söylemiştir.

Histeri İçin Vibratörler

2011 senesinde yayınlanan bir romantik komedinin öyküsü, vibratörlerin bayan hastalarda histeriyi iyileştirmek için kullanılan taşıtlar olduğu görüşünü popüler hale getirmiştir. Bu, ilk olarak 1999 senesinde yayınlanan Rachel Maines’in tesirli bir tıp tarihi kitabından kaynaklanmıştır. Maines, 19. asrın sonlarında, hekimlerin genellikle bayan hastaların histeri semptomlarını cinsel uzuvlarını manuel olarak uyararak rehabilitasyon edeceğini korunmuştur. Ona göre, vibratör sonunda hekimlerin hastalarını rehabilitasyon ederken azıcık mücadele tüketmesini sağlayacak bir makine olarak ortaya çıkmıştır. Bununla beraber, daha yakın zamanda, bilim adamları Maines’in bakış açısının yanlış olduğunu ve kuramını destekleyecek hiçbir ispat olmadığını iddia etmişlerdir.
Maines’in ileri sürdüğü fikir ile çelişen çalışmanın yazısı, İngilizce kaynaklarından hiçbiri masajla veya uzaktan orgazmı düşündüren başka rastgele bir şeyle paroksizm orgazm için bir örtmece yapımından bahsedilmemiştir. Yeniden de bu cins yazılar ve tahminler bütün de 19. asır tıbbi analizlerinin bayan cinselliği ile histeri arasındaki irtibatı vurgulaması sebebiyle ortaya çıkmıştır. Bazı 19. asır hekimleri, cinsel uzuvdaki meselelerin bayanlarda histeri de dahil olmak üzere psikolojik meselelere neden olabileceğini makûs bir biçimde korunmuşlardır. Misalin, o yarıyılda çok faal çalışmalar yapan Kanadalı psikiyatrist olan Richard Maurice Bucke 19. asrın sonlarında, bayan hastalarda olan us hastalıklarını iyileştirmek için, rahmi çıkarma işlemi olan histerektomi gibi invaziv cerrahi yapmayı seçmiştir. Bu sebeple, uzun bir müddet histeri, çok rakamda ve çok değişik semptomları kapsayan, cinsiyet ve cinsiyetle alakalı hasarlı stereotipleri kuvvetlendiren bir gözetici terim olarak kalmıştır. Bu vaziyet 20. asırda artık tanınmazken ve modası geçmeye başlarken, gerçeğinde bu uzun ve kararsız bir süreç olmuştur.
Kadın Histerisi Nedir?Amerikan Psikiyatri Birliği’nin APA 1952 senesinde yayınlanan ilk Ruhsal Bozuklukların Teşhis ve İstatistik El Kitabı DSM-I histeriyi bir us sıhhati gidişatı olarak listelememiştir. Yeniden de, APA bunu 1980 senesinde DSM-III’te tekerrür düşürmeden evvel, 1968 senesinde DSM-II’de yine ortaya çıkmıştır. Tıp tarihi süresince tahlilciler, histerinin erkeklerin bayanlarda sırlı veya idareyemediği noktaları belirlemek ve patolojikleştirmek için kullandığı yollardan daha aşırısı olduğunu korunmuşlardır. Ve her ne kadar son birkaç asırda tıbbi uygulamalar mevzusunda yaşanan büyümeler daha öncekine kıyasla ileri seviyede olsa da bu tıbbi çalışmalarda elde edilen bayanlarla alakalı bilgiler genellikle azdır. Buna karşılık, bu, doğru teşhis ve rehabilitasyonları alıp almadıklarını etkilemeye devam etmektedir. Bu da cemiyetin ve tıbbi araştırmaların, tüm demografilerin uygun sıhhat hizmetlerinde en iyi talihi elde etmesini sağlamak için gidecek uzun bir yolu olduğunu göstermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ