Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Basmakalıptan Fazla Uykunun Bedene ve Beyne Hasarları

  • 06 Temmuz 2021
  • Basmakalıptan Fazla Uykunun Bedene ve Beyne Hasarları için yorumlar kapalı
  • 137 kez görüntülendi.
Basmakalıptan Fazla Uykunun Bedene ve Beyne Hasarları

Genellikle az yatmanın mahzurları hakkında çok şey dinleriz, ama fazla uyku da değişik mahzurlar taşır. Gün geçtikçe uykunun, beyni ve bedeni nasıl etkilediğine dair daha çok şey dinleriz. Uykunun bedenin kendisini onardığı zaman dilimi olduğu öğreniliyor ve az uyku çok rakamda sağlık meselesine neden olabiliyor. Bu vaziyette fazla uyku daha iyi midir? Tahlilciler bunun bütün […]

Genellikle az yatmanın mahzurları hakkında çok şey dinleriz, ama fazla uyku da değişik mahzurlar taşır. Gün geçtikçe uykunun, beyni ve bedeni nasıl etkilediğine dair daha çok şey dinleriz. Uykunun bedenin kendisini onardığı zaman dilimi olduğu öğreniliyor ve az uyku çok rakamda sağlık meselesine neden olabiliyor. Bu vaziyette fazla uyku daha iyi midir? Tahlilciler bunun bütün olarak böyle olmadığını söylüyorlar.

Elde edilen çok rakamda delil, yatakta geçirilen fazla vaktin sağlık meseleleriyle ilişkili olduğunu gösteriyor. Bazı vaziyetlerde fazla yatmak bazı tehlike etkenlerini tesirler. Diğer olaylarda ise bazı tıbbi meselelerin bulgusu olabilir. Olağan uyku süresi 8 saat olarak değerlendirilir. Yapılan son çalışmalar bu aralığın genişletilmesi gerektiğini gösterir. Buna göre 7-9 saat uyku aralığı basmakalıptır ve 18-64 yaş arası çoğu erişkin için sağlıklıdır. Bazı tahlilciler de 7 saate yakın uykunun daha iyi olduğunu korunur. Elde edilen bazı ispatlara göre 7 saat uyku, uzun yaşam ve daha iyi beyin sıhhati için lüzumludur.

Doğru ölçüde uyku şahsa göre farklılık gösterebilir. Misalin; kimileri 7 saat uykuyla kendilerini iyi sezerken öbürleri daha aşırısına lüzum dinleyebilir. Ancak bazı çalışmalarda 9 saatten fazla uykunun erişkinler için fazla olduğu değerlendirildi. Şayet her gece 9 saatten fazla yatarsanız ve yeterince kendinizi dinlenmemiş sezerseniz bu vaziyetin araştırılması gerekir. Popülasyonun %2’sinin uzun zaman yattığı varsayım ediliyor çocukluktan beri, fakat uzun süreli uyku sağlık meseleleri ve diğer riskli etmenlerle örtüşür.

Fazla uykunun bunalımla ve yüksek vefat oranıyla ilişkili olduğu tespit edildi. Tahlilciler uzun süreli uykunun; öğrenişsel bozukluklarla, bunalımla, artan inflamasyon irin, artan ağrı, doğurganlığın bozulması, yüksek obezite, diyabet, kalp hastalığı, felç ve diğer tüm vefat sebepleriyle ilişkili olduğunu buldu.

Bozulan Beyin İşlevleri ve Us Sıhhati

Beynin biriken atıkları arınması, nörotransmitterleri dengelemesi ve belleği işlemesi uyku sırasında olası olur. Uzun süreli ve kısa süreli Normalden Fazla Uykunun Vücuda ve Beyne Zararlarıuykunun us sıhhati ve ruh hali üzerinde tesirleri vardır. Tahlilciler üç değişik oyundaki öğrenişsel performansın, şahıslar takribî 7 saat yattığında çoğaldığını ve daha az uykuda makûslaştığını gördüler. Diğer çalışmalar, daha uzun süreli uykuda hafıza kayıpları ve eksilen öğrenişsel işlevi gözlemlediler.

Bunalım ve Us Sıhhati

Tahlilciler, çok fazla ya da çok az uykunun Alzheimer tehlike etkenlerini çoğaldırabildiğini düşünüyorlar ve uzun zaman yatanların demans geliştirme tehlikeyi çoğalıyor olabilir. Fazla yatmak, bunalımın potansiyel bir bulgusu olarak değerlendirilir. Bunalıma sahip çoğu şahısta insomnia gece yatamamak olduğu rapor edilirken %15’i de fazla yatmaya meyillidir. Uzun süreli yatan bireylerin aralıksız bunalıma tutulma tehlikeleri artar. Evham bozukluğu bulguları da diğer şahıslara göre fazladır. İkizlerle yapılan bir çalışmada, çok fazla ya da çok az yatmanın olağan uyku yatanlara mukayeseyle depresif bulguların genetik irsiyetini çoğaldırdığı görülür.

Yaşlılarla yapılan bir çalışmada 10 saatten fazla yatmanın genel us sıhhatini makûs etkilediği görüldü. Bazı çalışmalar bedenin uyku saatindeki kumpassızlığın, depresif bulgularda rol oynayabileceğini gösterdi ve sağlıklı bir uyku kumpasına dönüş bu gidişatı rehabilitasyon edebilir.

Artan İnflamasyon Etkenleri

Bedendeki kronik inflamasyon; diyabet, Alzheimer ve kalp hastalığı tehlikelerini arttırabilir. Sigara içmek, obez olmak ve uzun süreli enfeksiyon gibi bazı yaşam biçimi etkenleri inflamasyona katkı sağlayabilir ve çok az ya da çok fazla uyku bu vaziyette rol oynayabilir. Bedendeki inflamasyon sitokinlerin ölçüyü ile ölçülebilir. Büyük bir erişkin grubunda uyku zamanları ve sitokin seviyesi karşılaştırıldığında uzun zaman uyayan erkek ve bayanlarda sitokin seviyesi arkasıydı.

Bu mevzuda, ırklara göre de değişiklikler görülür. Artan sitokin; 5 saatten az ve 9 saatten fazla yatan beyazlarda, 9 saatten fazla yatan hispaniklerde, 5 saatten az ve 8 saatten fazla yatan Afrikalı-Amerikanlarda ve 9 saatten fazla yatan Asyalılarda görülür. Eksantrik biçimde 5-6 saat yatan Asyalılarda en düşük sitokin seviyesi görüldü.

Yapılan başka bir çalışmada da uzun zaman yatan bayanlardaki sitokin seviyesi, 7 saat yatan bayanlara mukayeseyle %44 daha fazladır. Ekstra her uyku saatinde sitokin oranı %8 oranında arkasıydı. Bu oran beden kütlesi, yaş ve uyku apnesine göre farklılık gösterir.

Artan Ağrı

Ağrımız olduğunda yatmak bize manalı kazanç. Ama fazla uyku, ağrı Normalden Fazla Uykunun Vücuda ve Beyne Zararlarıbulgularını makûslaştırır. Sırt ağrıları, egzersiz azlığı ya da yatakta fazla süre geçirmenin sonucunu çoğalır. Fazla uyku, fazla ölçüde baş ağrısı ile de orantılıdır. Ayrıca migren ve tansiyondan kaynaklı baş ağrısını da tetikleyebilir. Kumpassız uyku, hormanları ve sirkadyen ritmi de etkilediği için doğurganlık üzerine de negatif tesir yapar.

Bozulmuş Glikoz Hoşgörüyü

Glikoz hoşgörüyü; bedenin şekeri operasyona beceriyi anlamına kazanç ve bozulmuş glikoz hoşgörüyü, insülin mukavemeti ve tip 2 diyabet kalp hastalığı ile ilişkilidir. Kanada’da yapılan bir çalışmada, 6 seneden fazla, 276 bireyin yaşam tarzı tutumlarını incelendi. Uzun zaman ve kısa zaman yatan bireylerde tip 2 diyebet tehlikesinin çoğaldığını gözlemlediler.

Obezite, kalp hastalıkları, felç gibi sağlık meselelerine ek olarak basmakalıptan fazla uyku vefat tehlikesini de arttırır. Daha uzun zaman yatan insanların vefat tehlikesinin neden daha fazla olduğu ile alakalı olan uzun süreli bir araştırmada, birkaç potansiyel neden tanımlandı. Bunlar;

1.Uyku dağılınması: Yatakta geçirilen daha fazla zaman, uyku arasında kurnazlıklar ile ilişkilidir ve uykunun faalliğini düşürür.
2.Yorgunluk: Yorgunluk ve miskinlik daha uzun süreli uykuya neden olabilir ve uzun süreli uyku da miskinlik hissini arttırır.
3.Bağışıklık sistemi işlevi: Uzun süreli uyku, sitokinlerin ekspresyonunu etkileyebilir.
4.Fotoperiyodik anormaliler: Karanlık odada uzun zaman geçirmek, sirkadyen döngüyü etkileyebilir.
5.Aktivite noksanlığı: Yatakta daha fazla geçirmek, egzersiz gibi verimli etkinlikler için daha az zaman ayırmaya neden olabilir.
6.Uzun zaman yatmaya neden olan hastalıklar: Uyku apnesi, bunalım, kalp hastalıkları ve genel sağlık meseleleridir.

Sağlıklı Uyku İçin Yapılabilecekler

Normalden Fazla Uykunun Vücuda ve Beyne ZararlarıUyku bilimi, fazla geçime ve sağlık arasındaki ilişkinin tesirlerine ve sebebine bakar. Fakat bazı alışkanlıklar da uyku kalitesini çoğaldırır.

İnsanların minik bir yüzdesi natürel olarak fazla yatarken diğer uzun zaman yatan şahıslar için bazı şartlar, tavırlar ve etrafsal etkenler uyku ihtiyacını çoğaldırabilir ya da uyku niteliğini etkileyebilir.

Fazla yatmayı önlemenin yolları:
1.Gece 7-9 arası yeterli zaman uyku alınmalıdır.
2.Haftasonları basmakalıptan fazla yatmamak gerekir. Bu gidişat sirkadyen ritmi bozar ve iş günlerinde uykusuzluk hissine yol açar.
3.Uyanmak için güneş ışığına maruz kalmak gerekir. Bunun için geceden itibaren perdeler açok vazgeçilebilir.
4.Akşam 4’deri sonra kestirmelerden sakınmak gerekir. Zira bu gidişat gece uykusuna dalmayı güçleştirir ve fazla uykuyla sonuçlanır. Aynı gidişat, fazla ölçüde kafein alımı ve yatış saatine yakın mavi ışığa maruz kalma için de geçerlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ