Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Banker Kime Denilir?

  • 03 Eylül 2021
  • Banker Kime Denilir? için yorumlar kapalı
  • 36 kez görüntülendi.
Banker Kime Denilir?

Banker; para, kredi, senet, pay bonoyu vb. alanlarda alım satım işiyle uğran ve bu işten kar elde eden şahıs ya da kuruluşlara denilir. XIX. asırda bankerlik işi, sadece bankacılık harekâtları yapan resmi ve müessesesel bankacılığa dönüşmüştür. Bu sebeple yabancı dillerde banker ve bankacı sözcükleri genellikle aynı anlamda kullanılmakta ve bankacılık işiyle uğraşanlara banker denilmektedir.

3656_--

Banker; para, kredi, senet, pay bonoyu vb. alanlarda alım satım işiyle uğran ve bu işten kar elde eden şahıs ya da kuruluşlara denilir.

XIX. asırda bankerlik işi, sadece bankacılık harekâtları yapan resmi ve müessesesel bankacılığa dönüşmüştür. Bu sebeple yabancı dillerde banker ve bankacı sözcükleri genellikle aynı anlamda kullanılmakta ve bankacılık işiyle uğraşanlara banker denilmektedir. Banker kelimeyi günümüzde millet dilinde çok zenginliği belirtmek içinde kullanılmaktadır. Ailesi çok zengin olan bireylere banker babası var denilmesi buradan kaynaklanır. Ülkemizde bankerlik işi ilk kere Osmanlı İmparatorluğu’nun mali istikametten çok güçe düştüğü yarıyıllarda, devletin iç ve dış borç toplamasında aracılık yapmak üzere ortaya çıkmıştır. Çok kısa bir müddet sonra bankerlik işi, Galata ve etrafında çok büyük bir kesime dağılarak bir bankerler topluluğu oluşturulmuştur.3656_-

Cumhuriyet yarıyılında yakın zamanlara kadar bankerlerin yaygın faallikleri hemen hemen hiç görülmedi; bu yarıyıllarda dar etraflarda tefecilik şeklinde devam ettirildi. 5 Ocak 1961 tarihli kanunla, büyük bir kısmı dar kazançlı üreticilere gerekli olarak verilen Tasarruf Senetlerinin çıkarılması, daha ileriki zamanlarda bu tahvilleri sahiplerinden çok düşük maliyetlerle satın alarak büyük ölçülerde kar elde eden bankerlerin ortaya çıkmasına zemin hazırladı. 1957 tarihinde çıkarılan Türk Ticaret kanunu ile Anonim işletmelerine pay bonoyu ve senet ihraç edebilme hakkı verildi. Senet ihraç etme hakkı tanınan Anonim işletmeleri kısa zamanda bir Menkul Değerler Borsası oluştu. Bu Anonim işletmelerinin çıkardığı bonoların bankalar aracılığı ile istenilen seviyede pazarlanamaması, Anonim işletmelerinin bankerlere yönelmesine neden oldu. 1970’li senelerde süratle tavan yapan enflasyonist süreç büyük şirketleri mali açıdan çok güç gidişata düşürdü.

Enflasyon, finansal kaynağa lüzum dinleyen şirketlerin parasal kaynak gereksinmelerinin bankacılık sektörünce karşılanmasını güçleştirdi. Darboğaza giren işletmeler zorunluluk karşısında bankerlere yönelmek ve parasal gereksinmelerini bankerler aracılığı ile karşılamak zorunda kaldı. Büyük şirketlerin finansal destek için bankerlere yönelmesi, bankerlerin ekonomideki ağırlıklarını süratli bir biçimde yukarıya doğru çekti. 24 Ocak 1980 kararıyla faiz oranlarının hür vazgeçilmesi bankerliğin altın çağını başlatmış oldu ve bu yarıyıldaki bankerler deyimi caiz ise köşeyi döndüler.

3656_-----

Bankalardan kredi alamaz gidişata düşmüş, batma ihtimali yüksek sanayi ve ticaret firmaları, ufak işletmeler, ufak teşebbüsçüler, çiftçiler hatta hakikat bireyler dahi daha yüksek faiz oranlarına razı olarak bankerin verdiği kredileri enflasyon ve parasal kasvet suratından kabul etmek zorunda kaldı. Bir müddet sonra bankalar çıkardıkları Adsız Mevduat Sertifikaları’nı bankerlere devrettiler. Bankerlerde aldıkları bu sertifikalara, üzerinde yazılı olan faiz oranlarından daha yüksek bir faiz oranı uygulayarak büyük karlar elde etti. Bankerlik işinin çok karlı bir iş haline dönüşmesi bazı bankaları, Bankalar Kanunu etrafında yapamadıkları bir ekip harekâtları yürütebilmek için bankerlik işletmeleri kurmaya yöneltti. Ancak bir müddet sonra yüksek faizle bankerlerden borç alan işletmeler yüksek enflasyondan dolayı, hem faizleri hem de vadesi gelen sermayeleri ödeyemeyecek kadar güç gidişata düştüler. Bu kısır döngü içinde alacaklarını tahsil edemeyen bankerler teker teker iflas etmeye başladı.

Aralık 1981 ile Nisan 1982 arasında 250 kadar banker battı. Bazı bankaların idaresine ise Maliye Bakanlığı tarafından el konuldu. O tarihten itibaren bankerlik işi revaçtan düştü ve banal şartlar altında kullanılmaz oldu. Bugün sadece çok büyük holdinglerin senetlerini pazarlayan birkaç bankerlik kuruluşu kalmıştır.

Yazar:Derya Talas

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ