Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Balon Balıkları Hasarlı mıdır?

  • 30 Haziran 2021
  • Balon Balıkları Hasarlı mıdır? için yorumlar kapalı
  • 203 kez görüntülendi.
Balon Balıkları Hasarlı mıdır?

Tetraodontidae familyasındaki balık cinslerinden biri olan balon balıkları rahatsız olduklarında kendilerini çok büyük görünecek biçimde şişirebilir. Biyologlar, balon balıklarının yavaş, azıcık noksan yüzme stili sebebiyle, yırtıcılara karşı kendini korunma emeliyle şişebilme özelliği geliştirdiklerini düşünmektedir. Yüzgeçlerini yüzmelerine takviyeci olmak için kullanmalarına karşın dümen gibi hareket eden kuyruk yüzgeciyle, balon balığı yavaş hareket eder. Bununla beraber, yırtıcıları […]

Tetraodontidae familyasındaki balık cinslerinden biri olan balon balıkları rahatsız olduklarında kendilerini çok büyük görünecek biçimde şişirebilir. Biyologlar, balon balıklarının yavaş, azıcık noksan yüzme stili sebebiyle, yırtıcılara karşı kendini korunma emeliyle şişebilme özelliği geliştirdiklerini düşünmektedir. Yüzgeçlerini yüzmelerine takviyeci olmak için kullanmalarına karşın dümen gibi hareket eden kuyruk yüzgeciyle, balon balığı yavaş hareket eder. Bununla beraber, yırtıcıları caydırmak veya yenmek için alttaki gibi başka usulleri vardır. Mesela gıdaları izlemeye ya da avcıları erken tespit etmeye takviyeci olan muhteşem gören gözlere sahiptirler. Şayet avcılardan kaçamazlarsa kendilerini büyük ve sevimsiz hale getirmek için çok ölçüde su ve hatta gerektiğinde sudan hava tutuklarlar. Bu şişme, dikenlerine ve çıkıntılarına ek olarak, bir avcının kendisini yutmasını güçleştirir. Bir avcı galibiyetli bir biçimde balon balığı yemeyi muvaffak olsa dahi onun bedenindeki zehirli maddeden dolayı can verebilir. Bazı balon balığı cinslerinin de onları daha az lezzetli ve daha az çekici hale getirmek için tenleri üzerinde dikenleri vardır.

Balon Balıkları Hangi Etraflarda Yaşar?

Dünya çapında 120’den fazla balon balığı cinsi vardır. Bunların çoğu deniz suyu balıkları olup tropikal ve subtropikal ummanlarda bulunur, ancak acı sularda tuz ve tatlı su karışımı 40 ve tatlı sularda 29 cinsi bulunmaktadır. Bombeli, uzun başlı, konik gövdelidirler. Kimileri toksisitelerini tanıtmak için barbar işaretler ve renklere, ötekileri etraflarıyla geçim sağlamak Balon Balıkları Zararlı mıdır?için daha sade veya sırlı renklere sahiptir. Boyları, 2,5 cm kadar minik olabildiği kadar 2 metreden fazla sihrebilen tatlı su devleri de vardır. Balon balıkları pulsuz balıklardır ve genellikle tenleri dikenlidir. Her çenenin merkezinde bir gaga eşi yapı oluşturan sert, kaynaşmış dişleri vardır. Balon balıklarının gıdalarını çoğunlukla ahtapot, kalamar, mürekkep balığı, yengeç, karides gibi omurgasızlar ve likenler oluşturur. Büyük yiyecekleri dahi açıp sert gagalarıyla istiridye, midye ve kabuklu deniz mahsullerini yiyebilirler.

Balon Balıklarının Bazı Cinsleri Zehirlidir

Balon balığı, dünyadaki ikinci en zehirli omurgalı olarak kabul edilir. Birincilik Kolombiya’nın minik, zehirli altın kurbağasına aittir. Balon balıklarının bir hayli cinsi zehirlidir. Balon balıklarındaki tetrodotoksin ismi verilen zehirli madde gerçeğinde yedikleri hayvanlardan aldıkları bakteriler tarafından üretilir. Bakteri kapsamayan bir etrafta deneysel olarak yetiştirilen balon balıkları zehirli madde üretemez. Balon balıkları bakteriler yoluyla tetrodotoksin biriktirebilen tek cins değildir. Tetrodotoksin ile kontamine olmuş deniz mahsullerinin istiridye, midye gibi yumuşakçaların kuzeye doğru dağıldığına dair ispatlar vardır ve İngiltere’nin Güney kıyılarında dahi bulunmuştur.
Çok toksik bir madde olan tetrodotoksin, balon balıklarının özellikle iç uzuvlarında yoğunlaşmıştır. İnsanlar için tetrodotoksin ölümcüldür, siyanürden 1.200 kat daha zehirlidir. Bir balon balığında 30 erişkin insanı öldürmek için yeterli zehirli madde vardır iki miligram kadar minik bir dozu insanı öldürebilir, arsenik veya siyanürden çok daha güçlü bir zehirdir ve öğrenilen bir panzehiri yoktur. Bu tehlikeye karşın, Kore, Çin ve Japonya gibi ülkeler balon balıklarını bir mutfak lezzeti olarak görülür.
Balon balığı etleri yüksek nitelikli lokantalarda yalnızca özel olarak iki sene eğitim görmüş, makûs yapılan bir et kesimin bir alıcı için neredeyse kesin vefat anlamına geldiğini bilen lisanslı şefler tarafından dikkatlice arınılır ve hazırlanarak servis edilir. Lisanslı şeflerin eğitimleri sırasında dahi senede beş birey bu balıkları yemekten dolayı can vermektedir. Japonya’da fugu denilen balon balıkları, son derece pahalıdır ve genellikle sashimi olarak ham yenir veya çorbada kullanılır. Balon balığı yemenin tehlikeleri Japonya’da yaygın olarak öğrenilmektedir ve balıkların hazırlanması ve satışı sıkı bir biçimde tertip edilir. Şefler, fugu veya balon balığı filetosu yiyenlerin bedenine alınan zehirli maddenin uyuşturma tesirinin, minik dozlarda nörotoksinlerin öfori hissi yaratmasının onu yemeyi çekici hale getirdiğini belirtmektedir. Eğitimli bir şef tarafından uygun biçimde hazırlandığında dahi her sene takribî yarım düzine birey akşam yemeğinde yedikleri balon balığının felç edici tesirlerinden dolayı can vermektedir. Zehirlenmeler olduğunda bulgular iyi tanınırsa tesirli rehabilitasyon çok galibiyetli olabilir ve vefatlar eksiltilebilir.

Zehirlenme Bulguları Dudaklarda Başlar

Balon balıklarının ölümcül şahsiyetinden mesul olan tetrodotoksin balıkların teninde, karaciğerinde ve faize uzuvlarında bulunur. Tetrodotoksin TTX bir nörotoksindir, başka bir deyişle asapların mesaj almasına ve taşımasına izin veren sodyum kanallarını bloke eder. Balon balığı zehirlenmesinin ilk düzeyi, dudaklarda ve dilde karıncalanma hissidir, bunu kısa bir müddet Balon Balıkları Zararlı mıdır?sonra tüm yüzde anlaşma ve felç takip edilir. Daha sonra, zehirli madde ekstremitelere kol ve bacaklara ve sonra bedene doğru hareket eder. Solunum adalelerine eriştiğinde soluk almak güçleşir ve daha sonra imkânsız hale kazanç. Zehirli Madde ayrıca kalp yetmezliğine neden olabilir. Vefat, zehire maruz kaldıktan sonraki 20 dakika ya da 24 saat içinde asıllaşabilir. Panzehiri olmadığından zehirlenme vaziyetinde yapılabilecek rehabilitasyon, beden zehirli maddeyi natürel olarak atılıncaya kadar suni olarak soluk almayı desteklemektir. Bu rehabilitasyon usulü çok zaferlidir, bir hayli bireyde bütün iyileşme sağlar.

Ülkemizdeki Risk

Balon balıkları tropikal sularda geniş çapta parçalamıştır ve bu balıkları harcayacak olanlar, Asya ülkeleri dışında balık yakalayanlar her zaman risklerin farkında değildir. Balık, son senelerde, özellikle cinslere bilindik olmayan balıkçılar için yeni meseleler ortaya koyan yeni bölgeleri işgal etmiştir. Oranla yakın zamanda, balıklar Doğu Akdeniz’e ve Türkiye denizlerine gelmiştir. Türkiye’de denizlerde istilacı olan balon balıklarının bir tek cinsi yoktur, 6 farklı cinsi bulunmaktadır. Dolayısıyla ebatları da değişkendir. Her cins farklı bir derinlikte yaşamayı seçim eder. Cüce balon balıkları ülkemizde sığ sularda bulunup yüzmekte olan şahısların yakınına kadar gelebilir ama rastgele bir hasar vermez. Yeniden de hayatının farklı düzeylerindeki tutumları farklı olabilir. Sığ emeliyle de gelebilirler.
İnsanlarda toksik tesir göstermesi sebebiyle vefata neden olmasından başka balıkçılık ve ekosistem üzerinde de negatif tesirler gösterir. Balon balıkları insanlara saldırmasa da besbelli ve oldukça sağlam olan dişleriyle balıkçıların ağlarını, misinalarını kopardıkları görülmektedir. Hem hasar verici mümkün tesirlerinden korunmak hem de rahatsızlık vermemek, sucul ekosistemin korunmasını sağlamak için balon balıklarına ve değişik canlılara değilmemelidir. Türkiye’de lezzeti için balon balığı pazarı yoktur, ancak balıkçılar avladıkları balıkları sıklıkla yerler zira başka bir yerde satamazlar. Yakın tarihli bir anket, ankete katılan balıkçıların % 38’inin balon balığı harcadığını ve bu grubun % 11’inin zehirlenme bulguları gösterdiğini tespit etmiştir. İnsanları riskler hakkında eğitmek netlikle zehirlenmeyi önlenmenin ehemmiyetli bir güzergahıdır.

Balon Balıkları İlaç Pazarında Yer Bulabilir

Balon Balıkları Zararlı mıdır?Ocak 2019’da tahlilciler, balon balığına lezzet veren ana bileşikleri belirlediklerini açıklamıştır. Bilim insanları eti akışkan bir özüt elde edene kadar işlemişler, sonra bu maddeyi 28 potansiyel lezzet bileşiği bulmak için çözümleymişlerdir. Son olarak, bu bileşiklerin 12’sinin tat testleri yapılmıştır. Vefata neden olabilecek güçlü zehirli maddeleri sebebiyle bu balık yiyecek olarak harcanmasa da ilaç pazarında bir yer edinebilir. Yüksek dozlarda son derece riskli olduğunu ispatlanan tetrodotoksin daha düşük dozlarda tıbbi faydalar sağlayabilir. Çalışmalar, bazı gidişatlarda zehirli maddenin özellikle kanser hastalarında sızıyı gevşetebileceğini göstermiştir. Tetrodotoksin sızıyı gevşetmek için opiat’lara uyuşturuculara seçenek bir aday olabilir. Neticede bu istilacı cinslerin kıymetli faydalar sağlayabileceği gidişatlar bulunabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ