Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Balıklar Yatar Mu?

  • 21 Nisan 2021
  • Balıklar Yatar Mu? için yorumlar kapalı
  • 157 kez görüntülendi.

Hemen her canlının kendini dinlenmeye alması ve enerji potansiyelini yakalaması gerekir. Hayvanlar ve insanlar da uykuya umursarlar. Bazal metabolizma halini yaşayabilme ihtimali tanıyan uyku, insan bünyesinde bütün dinlenme halini sağlar. Uyku vaziyetinin merak uyandırdığı canlılar içerisinde balıklar neredeyse listenin en başını alır. Su içerisinde devamlı bir devinim halinde olan balıkların yatıp yatmadıkları her zaman […]

Hemen her canlının kendini dinlenmeye alması ve enerji potansiyelini yakalaması gerekir. Hayvanlar ve insanlar da uykuya umursarlar. Bazal metabolizma halini yaşayabilme ihtimali tanıyan uyku, insan bünyesinde bütün dinlenme halini sağlar.

8374_3286_baliklar-hakkinda-ilgili-ilginc-sorularUyku vaziyetinin merak uyandırdığı canlılar içerisinde balıklar neredeyse listenin en başını alır. Su içerisinde devamlı bir devinim halinde olan balıkların yatıp yatmadıkları her zaman bir merak mevzusu olmuştur. Özellikle de evinde akvaryumu olanlar ve balık besleyenler, bu canlıları bir müddet izlediğinde göreceklerdir ki balıklar gözlerini kapatmazlar ve hareketleri tamamen kısıtlanmaz. Bu vaziyet de insanlarda tüm gün süresince hareket halinde olan bir canlı nasıl yatabilir sualini oluşturur.

Tüm canlılarda olduğu gibi, balık cinslerinin pek çoğu da günlerinin içerisinde muhakkak zaman aralıklarında dinlenme haline geçer. Bir nevi uyku tutumu olarak öne çıkan bu dinlenme halinde enerji tasarrufu sağlanır ve bünyesel metabolizmasını soğukkanlı bir yapıda meblağ. Ancak balıklardaki bu dinlenme hali, karada yaşayan canlıların uykularından değişiklik gösterir. Bir balık cinsi gündüzleri çok etkin ise, geceleri hem dinlenme hem de gece gezen avcılara yem olmamak ismine korunaklı kayalıkların altlarına ya da kendilerini kamufle edebilecekleri oyuklara çekilirler. Burada dinlenme vaziyetine geçerek metabolizmalarına hafifletirler.

Gündüzün tersine, geceleri etkin olarak hareket eden balık cinsleri ise, gündüzleri gece dinlenme gösteren balık cinsleri gibi muhakkak alanlarda hareketsiz dururlar ve dinlenme başka bir deyişle uyku halini yaşarlar. Böylece onlar da enerji mutasyonlarını hakimiyet altına almış olurlar.

Köpekbalığı cinslerinin çoğu oksijence zengin sularda yüzerler. Suda çözünmüş oksijen sayesinde yeterli oksijen alarak su altında soluk alabilmek için bir nevi gereklilik olan bu vaziyet, suyun döngüsünü sağlamak için köpekbalıklarını her daim yüzmeye iter. Ancak köpekbalıkları da muhakkak zaman aralıklarında beyin işlevlerini yavaşlatma ve dinlenme haline, başka bir deyişle kendilerine has bir uyku kumpasına geçmeye lüzum dinler. Hatta bazı köpekbalığı cinsleri umman diplerinde hareketsiz durarak bir nevi uyku haline geçerek metabolizmalarını kumpasa sokarlar.

Görüldüğü üzere, hemen hemen her balık cinsi bir çeşit pasif uyku kumpasına sahiptir ve balıklar da bizlerden değişik olsa da yatarlar.

Yazar:Gökçe Cömert

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ