Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Balık Kılçığı Ishikawa Diyagramı Nedir?

  • 01 Ekim 2021
  • Balık Kılçığı Ishikawa Diyagramı Nedir? için yorumlar kapalı
  • 48 kez görüntülendi.
Balık Kılçığı Ishikawa Diyagramı Nedir?

Balık kılçığı diyagramı; bir başka adıyla neden netice diyagramı, ya da kimi kaynaklarda geçtiği biçimiyle Ishikawa diyagramı, nitelik çalışmalarında sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Biçim itibariyle balık kılçığını hatırladığı için, balık kılçığı diyagramı adıyla anılmaktadır. Yedi nitelik taşıtından biri olan bu diyagram, ilk olarak 1943 senesinde, Kaoru Ishikawa tarafından kullanılmıştır.

Balık kılçığı diyagramı; bir başka adıyla neden netice diyagramı, ya da kimi kaynaklarda geçtiği biçimiyle Ishikawa diyagramı, nitelik çalışmalarında sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Biçim itibariyle balık kılçığını hatırladığı için, balık kılçığı diyagramı adıyla anılmaktadır. Yedi nitelik taşıtından biri olan bu diyagram, ilk olarak 1943 senesinde, Kaoru Ishikawa tarafından kullanılmıştır.

Balık kılçığı diyagramı, ilk kullanıldığı zaman diliminde, Japonya genelinde büyük bir kullanım alanına ve süratli bir biçimde dağılmıştır. Emeli ise, neticeleri alana getiren muhtelif sebepleri göz önüne getirmek, bu sebepleri ve alt açıklamalarını görselleştirebilmek ve tüm bu nedenler üzerinde çalışarak meseleleri en alt seviyeye indirmek için hazırlanır. Balık kılçığı ismiyle öğrenilen neden netice diyagramının genel uygulama alanı ise, ürün tasarımı ve nitelik kusurlarının yasaklanması hususları üzerindedir. Karşılaşılan problemi oluşturan tam nedenler, bir ekip birbirinden değişik kasvet kaynakları sebebiyle ortaya çıkar. Meseleye götüren nedenler ise, genel olarak bu kaynakları tespit edebilmek kastıyla, ana kategorilere ufalayarak yazılır.

5557_image023

Bahsedilen ana kategoriler, imtiyazların da varlığı unutulmadan, genel olarak şu başlıklar halinde araştırılmaktadır;

– İnsan: Araştırılan süreçlerin olmazsa olmazıdır. Proseslere ya da akışlara dahil olmaktadır.
– Metot ya da Yöntem: Yürütülen prosesin ya da tam sürecin hangi siyasetler, idaremelikler, direnilen ilkeler, rehber alınan yol haritaları vb. durumlarına içerir.
– Makine: İşin yapılma düzeyinde kullanılan her türlü donanım, alet, gereç gibi zorunlulu materyallerdir.
– Malzemeler: Ortaya çıkarılmak istenen son ürünnam imali için lüzumlu olan hammadde, yan ürün ve bunlara bağlı olan alet edavatların tamıdır.
– Ölçümler: Bir nitelik vasıtayı olarak kullanılan bu diyagramda, elde edilen bilgileri değerlendirme sürecinde yapılan çalışmaların neticeyidir.
– Etraf: Çalışılan alanın sıcaklık, nem gibi elverişli açıdan ehemmiyetli kıymetleri ile işin süresi gibi kavramların tamıdır. İnsan ölçütü ile iletişimli olarak da değerlendirilebilir.

5557_balikkilcigi1

Balık Kılçığı Diyagramı Nasıl Uygulanır?

*Çizilecek olan grafiğin yer aldığı alanın en sağına, incelenecek mesele ya da gidişat yazılır.
*İncelenecek meseleye neden olan olası ana ve alt nedenler, grafiğin alakalı yerlerine ilave edilir.
* İncelenen tüm sebeplerin açıklamaları yazılmadan evvel, uzmanlar ve çalışanlar da dahil olmak üzere, olabildiğince çok şahıs ile görüşülüp, fikirler değerlendirilir ve beyin kasırgası reelleştirilir.

Balık kılçığı diyagramı, genellikle Pareto incelemeyi ile beraber kullanılmaktadır. Böylece, öncelikli tanımlanan kavramlar, alakalı mesele ya da vaziyetin karakteristik sebepleri olurken, ayrıntıları daha sonra detaylı bir biçimde işlenerek ortaya çıkartılır. Neden – Netice diyagramının hazırlık düzeyinde, özellikle dikkat edilmesi gereken bir ekip gidişatlar da fark edilmektedir. Bunlardan biri, yukarıyada da belirtilen, çok şahıs ile görüşme gidişatıdır. Bu diyagramın galibiyete erişebilmesi için, süreçle alakalı olan çok fazla bireyden bilgiler ve doneler alınmalıdır.Bir başka kritik nokta ise, bu bilgilerin alınması sırasında, çalışanların rahat bir civarda görüşme yapabilmesini sağlamaktır. Zira, civarda bulunan üstlerden ya da amirlerden çekinen çalışanlar, doğru bilgileri veremeyebilirler. Bu biçimde de, değerlendirme çalışması galibiyete erişemez.

5557_90462_html_m16494b2a

Bir başka ehemmiyetli nokta ise, araştırma ve görüşmeler sonrası havuza aktarılan bilgilerin, tarafsız ve doğru bir biçimde çalışmaya nakledilmesidir. Görüşmeyi yapıp raporlayan bireylerin, kendi departmanlarını ilgilendiren mevzuları yumuşatarak ya da gizleyerek ana havuza aktarması, çalışmanın nesnelliği ve doğruluğuna gölge düşürecektir. Çalışmanın yapılmasından sonra gelen bir başka nokta ise, bu diyagramların ve bilgi havuzundaki bilgilerin kesintisiz olarak aktüel yakalanması lüzumluluğudur. Bu cins çalışmalar, tek sefere mahsus yapıldığı takdirde, uzun soluklu zaferler getiremezler. Bu sebeple de, aktüel yakalanması ve kesintisiz olarak geliştirilmesi, mevzu hakkındaki gerekliliklerden biridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ