Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Balık Çiftliklerinin Yararları Nelerdir?

  • 15 Temmuz 2021
  • Balık Çiftliklerinin Yararları Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 202 kez görüntülendi.
Balık Çiftliklerinin Yararları Nelerdir?

Popülasyon çoğaldıkça, dünya ülkeleri besin kaynağı arayışlarını okyanuslara manipülasyona başladı. Ancak balıkların ve öteki deniz mahsullerinin natürel stokları fazla avlanma suratından süratle tükenmekte. Balık çiftliklerinin kıyılardan sarih sulara doğru uzaklaştırılması halinde, yalnızca okyanus yüzeyinin yüzde 0,025’i kadar, neredeyse göl büyüklüğündeki bir alanın, küresel balık arzının tamamını karşılayabileceği ve denizlerdeki natürel hayatın yine daha önceki hoş günlerine […]

Balık Çiftliklerinin Faydaları Nelerdir?Popülasyon çoğaldıkça, dünya ülkeleri besin kaynağı arayışlarını okyanuslara manipülasyona başladı. Ancak balıkların ve öteki deniz mahsullerinin natürel stokları fazla avlanma suratından süratle tükenmekte. Balık çiftliklerinin kıyılardan sarih sulara doğru uzaklaştırılması halinde, yalnızca okyanus yüzeyinin yüzde 0,025’i kadar, neredeyse göl büyüklüğündeki bir alanın, küresel balık arzının tamamını karşılayabileceği ve denizlerdeki natürel hayatın yine daha önceki hoş günlerine dönebilmesine destek olacağı düşünülüyor.

Birleşmiş Milletler Yiyecek ve Tarım Teşkilatı’ne göre, şahıs başına düşen balık tüketimi 2016’da ilk defa 20 kilogram’ı geçti. Bu, 73,8 milyon ton deniz mahsulü anlamına geliyor. Deniz mahsulleri, dünyanın bir hayli bölgesinde kritik ehemmiyette bir protein kaynağı. Öte yandan, beslenme uzmanları da, daha fazla balık kapsayan perhizlerin daha sıhhatli olduğunu söylüyorlar.

Mesele şu ki, natürel balık stokları, süratle artan arzın şiddetli baskısı altında. Bunun üstesinden gelmenin yollarından biri, balık yetiştiriciliği ya da su mahsulleri yetiştiriciliğidir. Bu yeni bir fikir de değil. Su mahsulleri kültürü akuakültür, tuttukları balıkları hemen harcamak yerine kafeslerde arttırmayı us eden, tarih evveli çağların avcı topluluklarına kadar uzanıyor. Asırlar süresince, natürel veya özel yapılmış göletler, haliçler, balık ve kabuklu deniz hayvanları için bir cins kümes gbi kullanıldı.

Günümüzdeki balık çiftlikleri, alabalık, karides, somon, yılan balığı, istiridye, yumuşakçalar, istiridyeler, sazanlar ve sayılamayacak kadar çok muhtelif mahsulleriyle, takribî olarak senelik 150-200 milyar dolarlık büyük bir iş alanı ve çağdaş bir galibiyet hikayesidir. Ama, kıyılardaki ve ırmaklardaki snırlamalar sebebiyle balık çiftliklerinin geliştirilmesi veya rakamlarının arttırılması da sınırlanmaktadır. Ayrıca, sığ sulardaki balık çiftlikleri deniz mahsullerini muhtelif hastalıklara ve asalaklara karşı sarih hale getirmekte ve balık pisliklerinden kaynaklanan lekelilik etrafı da etkilemektedir.

Balık Çiftliklerinin Faydaları Nelerdir?Peter Kareiva ve Rebecca Gentry’nin liderliğindeki bir UCLA California, Los Angeles Üniversitesi araştırması, su mahsulleri yetiştiriciliğinin, sarih denizlere taşınması halinde, alınacak bereketin, şimdiki mevcut balıkçılık sanayisinin toplam imalinden kat kat aşırısının elde edileceğini gösteriyor. Buna ek olarak, etrafsal hasarlar ortadan kalkacak, aynı zamanda balıkların soylarını harcayan bugünkü acımasız balık avcılığının tesirlerini tersine çevirmeye dayanak ederken, bir hayli büyümekte olan ülke için büyük bir ekonomik katkı ve besin kaynağı olacaktır.

UCLA takımı, evvelki araştırmalarda olduğu gibi emin cinslere odaklanmak yerine, su mahsulleri yetiştiriciliğini çok geniş anlamda araştırdı. Dünya okyanuslarındaki nakliye rotaları, kıyı sondajı ve madencilik alanları, lekelilik ve öteki etrafsal risklerle işaretlenmiş alanlar gibi balık yetiştiriciliğinin uygulanamaz olduğu alanlar işaretlendi. Sonra, çiftlik mahsulü 180 cins balığın ve kabuklunun fizyolojisi incelendi. Su derinliği, ısı gibi biyolojik gereksinimlerine göre hangi etraflarda yetiştikleri anekdot edildi. Daha sonra kıta sahanlıklarının dışında kalan çok derin okyanus alanları, belki günün birinde yetiştiricilik için kullanılacak olmalarına karşın, şimdilik mevzubahisi bölgeler çiftliklerin kurulması, bakımı ve muhtelif hizmetler için büyük altyapı yatırımları gerektirdikleri için proje dışına vazgeçildi.

Tropik ülkeler, Afrika’da Gine , Asya’da Bangladeş ve Güney Amerika’da Uruguay azami imal potansiyelini gösterdi. Araştırmaya göre, Arjantin, Endonezya ve Hindistan gibi ülkeler yalnızca popülasyon çoğalışı ve muhtaçlık meselelerine değil, aynı zamanda yararlı denizlere sahipti. UCLA takımı, “okyanus çiftçiliği”nin, natürel balık stoklarını geliştirirken, dünyayı besleyebileceğini korunuyor. Sarih denizlerdeki balık yetiştiriciliği başlangıçta kolay olmayabilecek ve öğrenilen konvansiyonel balıkçılık da ehemmiyetli bir oyuncu olarak varlığını devam ettirecektir.

Balık Çiftliklerinin Faydaları Nelerdir?Tahlilcilerden Kareiva, artan popülasyon için daha fazla protein bulmamız gerektiğini ve protein kaynağı olarak tabiattaki balıkların neredeyse tamamen harcandığını, UCLA’nın çalışmasının, okyanuslarda geliştirilecek balık çiftliklerinin, okyanuslardaki hayata hasar vermeden, insanların beslenmesinde büyük bir rol oynayabileceğini gösterdiğini söylüyor.Belki de, küresel açlık meselesinin çözümü su mahsulleri üreten çiftliklerin elinde olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ