Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Balık Avında Agaşon Tekniği Nedir?

  • 14 Kasım 2021
  • Balık Avında Agaşon Tekniği Nedir? için yorumlar kapalı
  • 129 kez görüntülendi.
Balık Avında Agaşon Tekniği Nedir?

Agaşon tekniği, balıkların merakından esin alan bir avlanma biçimidir. Balıkların oldukça meraklı canlılar olduğundan yola çıkılarak hazırlanan bu teknik, bir yandan da başka tekniklerin de takviyeyi ile ortaya çıkarılan operasyonlar tamı düşünüldüğünde, ismi çok meçhul ancak çok tesirli olan avlanma usulleri arasında yer almaktadır. Tekniğin özelliği ise, balığın merakını uyandıracak ve onu ortaya çıkartacak değişik […]

Agaşon tekniği, balıkların merakından esin alan bir avlanma biçimidir. Balıkların oldukça meraklı canlılar olduğundan yola çıkılarak hazırlanan bu teknik, bir yandan da başka tekniklerin de takviyeyi ile ortaya çıkarılan operasyonlar tamı düşünüldüğünde, ismi çok meçhul ancak çok tesirli olan avlanma usulleri arasında yer almaktadır. Tekniğin özelliği ise, balığın merakını uyandıracak ve onu ortaya çıkartacak değişik bir ses çıkarılması ile balığın hedef haline gelebilmesi üzerinedir. Gırtlaktan çıkan ve kalp atış ritmine benzeyen bir ses çıkarmak, tekniğin ana öğesidir. Sıklıkla seçim edilen seslerden biri de, zıpkının yakalandığı elin iki parmağı arasına taş alınarak kabzaya ritmik biçimde vurulması gidişatıdır. Gırtlaktan çıkan ses takviyeyi ile de, bu teknik uygulanabilmektedir.

5943_poon_harpoon_kevin

Agaşon tekniği, avlanma ismine müthiş bir teknik olsa da, bu tekniğin uygulanabilmesi için yer tercihi, ses, akıntı, yatış biçimi ve eşi etkenler oldukça ehemmiyetlidir. Avcının daha çok kamufle olduğu, gölgede kalan ya da güç görünen, alglık araları da olabilen yerlerde bu tekniği uygulaması ile zaferli olabileceği öğrenilmektedir. Bu teknikte, zıpkınla balık avlanmaktaki temel ilkelerden biri olan kıyıyı karşıya alarak pusu kurma vaziyeti mevzubahisidir. Zira balıklar, kaçış sırasında sığ yerlerden derin yerlere doğru bir yol izlemektedirler. Kıyıya karşı uyunan konumlarda, balık karşıdan geleceği için, av vaziyeti gevşeyecektir.

Agaşon tekniğinde balığa dipten yanaşmak da temellerden biridir. Bu biçimde daha iyi kamufle olan avcı, avını kolaylıkla vurabilir. Dip kısımlarda yatış pozisyonu alan avcılar, azıcık da kum kullanımı ile tehdit olarak idrak edilmekten sakınmaktadırlar.

5943_img_7940

Agaşon tekniği sırasında zıpkın yakalayışı da, her zıpkın avı gibi çok ehemmiyetlidir. Önde bulunan bir taşlık ya da kayalık gibi noktaların ortasına sabredebilen zıpkın ucu, bu sayede daha iyi hedef seçebilmektedir. Aynı zamanda dirseğin kırık yakalanması ile bilek ataklarına daha iyi egemen olunabilmektedir. Böylece, balığın kıvrak hareketleri daha kolay takip edilebilmektedir. Agaşon tekniği kapsamında, hedef halindeki balığın doğru seçilmesi ve yalnızca ona ateş edilmesi de temeldir. Aynı zamanda, genellikle 100’lük zıpkınlar, dip sularda daha kullanışlı olabilmektedir. Kamufle olmanın, suskunluğun ve balık çeşidinin çok ehemmiyetli olduğu bu avda, aynı tüfek atışı gibi, tetik eze eze ve soluğun son raddesinde ateş edilmelidir. Balığın muhtemel ataklarına ve söndürülememe tehlikesine karşı, bedenin soluk kumpası çok ehemmiyetlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ