Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Balık Alerjisinin Bulguları, Tanı ve Rehabilitasyonu

  • 23 Haziran 2021
  • Balık Alerjisinin Bulguları, Tanı ve Rehabilitasyonu için yorumlar kapalı
  • 340 kez görüntülendi.
Balık Alerjisinin Bulguları, Tanı ve Rehabilitasyonu

Balık alerjileri bağışıklık sisteminin pisi balığı, ton balığı veya somon balığı gibi yüzgeçli balıklara karşı anormal tepki verdiği bir alerji çeşididir. Mezgit, morina ve yılan balığı gibi diğer balıklar da alerjiye neden olabilir. Yiyecek alerjisinin daha az yaygın bir biçimi olan balık alerjisi bayanları erkeklerden, erişkinleri ise çocuklardan daha çok tesirler. Balık alerjileri genellikle erken […]

Balık alerjileri bağışıklık sisteminin pisi balığı, ton balığı veya somon balığı gibi yüzgeçli balıklara karşı anormal tepki verdiği bir alerji çeşididir. Mezgit, morina ve yılan balığı gibi diğer balıklar da alerjiye neden olabilir. Yiyecek alerjisinin daha az yaygın bir biçimi olan balık Balık Alerjisinin Belirtileri, Tanı ve Tedavisialerjisi bayanları erkeklerden, erişkinleri ise çocuklardan daha çok tesirler. Balık alerjileri genellikle erken çocukluk döneminde büyür ve ömür boyu sürebilir. Alerjinin hafiften şiddetliye kadar değişebilen bulguları cilt döküntülerini, solunum semptomlarını, gastrointestinal kasvetleri ve acil müdahaleyi gerektiren anafilaksiyi kapsayabilir. Balığın beslenmede öncelikli olduğu Japonya gibi Asya ülkelerinde ve İskandinavya gibi ülkelerde balık alerjileri de yaygındır. Alerji sadece balık yemekle değil balığa değmekle ya da balık kapsayan ürünlerle hazırlanan besinlerin harcanmasıyla da tetiklenebilir.

Balık Alerjisinin Sebepleri

Alerjiler, alerjen olarak öğrenilen bir tetikleyiciye anormal bir bağışıklık tepkisinden kaynaklanır. Tepki hakikatleştiğinde bağışıklık sistemi mast hücreleri ve diğer kan hücreleri histaminin kan dolaşımına salınmasına neden olan immünoglobulin E IgE olarak öğrenilen bir maddeyi özgür vazgeçer. Histaminin bayağı rolü, daha büyük bağışıklık hücrelerinin bir yaralanma veya enfeksiyon bölgesine ulaşabilmesi için kan damarlarını genişletmektir. Bir yaralanma veya enfeksiyon yokluğunda histaminler alerjik tepkinler olarak tanınan ten, solunum ve gastrointestinal semptomları tetikleyebilir. Bir balık alerjisinden mesul olan ilk alerjen parvalbumin olarak öğrenilen bir proteindir. Parvalbuminler değişik balık cinsleri arasında çok az değişiklik gösterir başka bir deyişle bir balığa karşı olan alerji genellikle diğer balıklara karşı bir alerjiye polisensitizasyon olarak öğrenilen bir durum de neden olur. Parvalbuminler ısıya son derece dayanıklıdır, saatlerce pişirildikten sonra dahi basitçe ayrılınmaz. Bu nedenle ham sashimi’ye olduğu gibi pişmiş bir somon parçasına da duyarlı olunabilir. Bir bireyin değişik balık cinslerine alerjisi olabilse de balık alerjisinin varlığı şahsı kabuklu deniz hayvanları alerjisine yatkın yapmaz. Kabuklu deniz ürünleri alerjisi kabuklular ve yumuşakçalarda bulunan tropomyosin olarak öğrenilen tamamen değişik bir alerjenden kaynaklanır.

Alerjiyle İlişkili Olan Balıklar

Öğrenilen 20.000’den fazla balık cinsi arasından özellikle birkaç tanesine karşı alerji tehlikeyi Balık Alerjisinin Belirtileri, Tanı ve Tedavisiyüksektir. Mevzuyla alakalı araştırmalara göre tehlike oluşturan balıkların kimileri şunlardır:
-Sazan
-Uskumru
-Hamsi
-Kedi balığı
-Trança balığı
-Ringa
-Orkinos
-Sardalya
-Levrek
-Kılıçbalığı
-Tilapia
–Alabalık
-Turna balığı

Balık Kapsayabilen Diğer Besinler

Balıklardan başka balık kullanılarak yapılan Worcestershire sosu, Sezar salatası sosu, caponata Sicilya usulü bir çeşit patlıcanlı meze, taramasalata, şan pla Tayland mutfağına özgü balık sosu, fumet muhtelif sebzelerle yapılan bir çeşit balık suyu, pissaladière hamsi ile yapılan, pizzaya benzeyen bir çeşit tart, hayvar gibi bazı besin veya çeşnilere de dikkat edilmelidir. Balıkların kemiklerinden ve kıkırdaklarından elde edilen balık jelatini bazı salamlar, sosisli sandviçler ve diğer işlenmiş etlerde kullanılır. Balık unu da bazı organik gübrelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Omega-3 dayanakları da mesele yaratabilir, bu sebeple yardım kullanmak isteyenler keten tohumu ya da diğer nebatsal türevli yağlardan üretilen vegan çeşitleri aramalıdır. Bazı balıkların hava ya da yüzme keselerinden elde edilen bir cins jelatin olan isinglass bir çeşit kollajendir. Bu kollajen ticari olarak bazı biraları veya şarapları durulaştırmak için kullanılır. Balık alerjisi ve anafilaksi tehlikeyi olanlar bu cins bira ya da şarapları harcamamalıdır. İçkili meşrubatların yaftalarındaki malzemelerin listelemeleri gerekmediğinden harcanmadan evvel tehlikesiz olup olmadıklarını bilmek için üreticilere müracaat etilmesi gerekir.

Balık Alerjisinin Bulguları

Balık Alerjisinin Belirtileri, Tanı ve TedavisiBalık alerjisi bulguları diğer yiyecek alerjilerine eş ve genellikle yemek yedikten sonraki bir saat içinde ortaya çıkar. Görülebilecek bulgular şunlardır:
-Kurdeşen ürtiker veya ten döküntüsü
-Genel kaşıntı
-Burun tıkanıklığı ve aksırma alerjik rinit
-Baş sızısı
-Solunum eforluğu astım
-Hazımsızlık ve mide sızısı
-Geğirme, kabarıklık veya gaz
-İshal
-Mide bulantısı ya da kusma
Bulgular pişirilmiş balığın solunması, balık hazırlamak için kullanılan yüzeyler veya mutfak eşyaları ile temas edilmesi ile de ortaya çıkabilir. Bazı vaziyetlerde yalnızca balık veya balık yıkıntısına değerek kontakt dermatit ismi verilen bir cilt tepkini büyüyebilir. Bazı şahıslarda balık alerjisi şiddetli olabilir ve süratle anafilaksi büyüyebilir. Anaflaksi yaşamı tehdit eden solunum, kardiyak ve gastrointestinal meselelere neden olabilir. Anaflaksi, epinefrin enjeksiyonu ve diğer acil müdahaleler ile hemen rehabilitasyon edilmezse şok, koma, kalp veya solunum yetmezliği ve hatta vefata neden olabilir. Balık alerjisi olan herkes, hekimleri tarafından reçete edilen ilaçları her zaman yanında taşımalıdır.

Balık Alerjisinin Teşhisi

Bir balık alerjisi genellikle balık yedikten ya da balığa rastgele bir biçimde maruz kaldıktan hemen sonra bulguların ortaya çıkmasıyla tanınabilir. Bir dermatolog ya da alerji uzmanı tepkilere balığın neden olduğunu doğrulamak için alttaki testleri önerebilir:
Ten- prick testleri: Cildin altına az ölçüde kuşkulu bir alerjen verilmesini kapsar. Test edilen birkaç alerjen misalinden birine alerji varsa, 15- 60 dakika içinde cerahatli bir kabartı oluşur.
Kan antikor testleri: Bedenin bir balık alerjenine cevap olarak ürettiği anti-parvalbumin antikoru denilen bir bağışıklık proteininin varlığını hakimiyet etmek için kullanılır.
Testler kesin bir şey göstermiyorsa alerjinin tespit etilebilmesi için bir oral yiyecek alan okuma testinin uygulanması önerilebilir. Bu test tepkin olup olmadığını görmek için az ölçüde balık yemeyi gerektiren bir prosedürdür. Cevap şiddetli olabileceği için yalnızca gerektiğinde acil müdahale yapılabilecek bir tıp uzmanının varlığında ve idaresinde asıllaştırılmalıdır. Bir oral test asla konutta yapılmamalıdır.
Balık alerjisi olarak maskelenebilecek bir alerji, Anisakis simplex isimli bir balık asalağı alerjisidir. Bu asalak büyük bir alerjen olarak kabul edilir ve balık alerjileri gibi anafilaktik şok da dahil olmak üzere ciddi alerjik tepkinlere neden olabilir. Balık yedikten sonra ciddi bir alerjik tepkin büyüyor fakat test olumsuz çıkıyorsa alerji uzmanı bu asalağa karşı bir alerji olup olmadığını da test etmek isteyebilir. Anisakis larvaları pişirilerek ya da dondurularak öldürülebilir ama can verdikten sonra da alerjilerin tetiklenmesine neden olabilir. Bu sebeple Anisakis’e alerjisi olanlar kabuklu deniz ürünleri ve balık harcamaktan tamamen uzak durmalıdır.

Ayırıcı Tanılar

Balıkların bazı şikayetlerin kaynağı olduğundan ve başka bir rahatsızlığın olmadığından Balık Alerjisinin Belirtileri, Tanı ve Tedavisiemin olmak için hekim diğer mümkün sebepleri incelemek isteyebilir. Misalin, bir balığın bozulmaya başladığında ürettiği yüksek histamin seviyelerinin neden olduğu bir cins yiyecek zehirlenmesi olan scrombroiosis mümkün sebeplerden biridir. Diğer tepkinler, insanlarda zehirlenmeye neden olabilen natürel olarak oluşan balık zehirli maddelerinden kaynaklanabilir. Orfoz, uskumru ve levrek gibi balıklarda bulunan ciguatera, dünya çapında en sık bildirilen balık zehirli maddeyi hastalığıdır ve gastrointestinal, nörolojik, kardiyovasküler bulguların görülmesine neden olur.

Balık Alerjisinin Rehabilitasyonu

Balık, 2004 senesinde ABD’de çıkarılan Yiyecek Alerjeni Etiketleme ve Harcayıcıyı Koruma Kanunu FALCPA uyarınca tüm yiyecek bileşen yaftalarında listelenmesi gereken sekiz alerjenden biridir. Bu yasa, üreticilerin balıkların varlığını, içerik listesinde veya yiyecek yaftalarında sarih bir dille etiketlemesini gerektirir. Balığa karşı alerjisi olanlar bir yiyeceğin içerik yaftasını nasıl okuyacağını öğrenmeli, güvenlik için balıkların değişik cinslerinin adlarını da bilmelidir.
Balık alerjisinin en tesirli rehabilitasyonu, balıkların perhizden çıkarılmasıdır. Balık alerjileri ömür boyu süreceği için muhtemelen beslenmeden tamamen çıkarılmaları gerekecektir. Balıkların değişik cinsleri arasında büyük oranda alerjik çapraz tepkin olabilir başka bir deyişle bir balık türüne alerjisi olan şahısların diğer balık cinslerine karşı da alerjisi olabilir. Bunun sebebi bir hayli balıkta bulunan parvalbumin ismi verilen bir proteindir. Bir balığa karşı alerjisi olan şahısların tam balıklardan köpekbalığı ve yılan balığı dahil uzak durması önerilir. Buna karşın uskumru ve ton gibi bazı balıklar değişiklerine göre daha az alerjiktir. Bu alerjen rastgele bir sos, çeşni veya balık yan ürünleri kapsayan hazır yiyeceklerde de bulunabilir. Perhize azıcık balık dahil etmek isteyenler hekiminden hangi balıkların tehlikesiz olabileceğini değerlendirmek için ek alerjen testi yapılmasını isteyebilir.
Alerji bulguları hafifse genellikle reçetesiz bir oral antihistaminik ile rehabilitasyon edilebilir. Ciddi bir tepkin tehlikeyi altında olanların acil vaziyetlerde uyluklarına enjekte edeceği EpiPen gibi tek kullanımlık, evvelden doldurulmuş bir epinefrin şırıngayı aralıksız yanlarında taşıması nasihat edilebilir. Diğer alerji çeşitlerinin aksine, yiyecek alerjileri alerji aşıları immünoterapi ile rehabilitasyon edilemez.

Balık Alerjisiyle Nasıl Başa Çıkılır?

Bir balık alerjisi deniz ürünleri veya kuruyemiş alerjisinden daha az yaygın olsa da ciddi olabilir. Bu sebeple, balık alerjisi teşhisi konulan bireyler kendini gözetmek için bazı adımlar atmalıdır. Verimli olabilecek ipuçlarından kimileri şunlardır:
-Her zaman ürün yaftaları okunmalıdır. Bir yaftadaki malzemelerin balık ya da balıkla alakalı Balık Alerjisinin Belirtileri, Tanı ve Tedavisibir ürün olup olmadığı öğrenilmiyorsa, uslu telefonda aranmalıdır.
-Konuttaki diğer bireyler harcayacaksa balık alışverişini alerjisi olan şahıs değil bir başkası yapmalıdır. En pak deniz ürünleri kısımlarında dahi yüzeylerin, kapların ve ambalajların balık enkazlarına maruz kalması mümkündür.
-Balık restoranlarından uzak durulmalıdır. Kızartma yağları potansiyel bir çapraz kontaminasyon kaynağıdır. Yağda daha evvel balık kızartılmış ise, balığa alerjisi olanlar bu yağın içinde kızartılan dana ve kuzu eti gibi besinleri de yememelidir.
-Asya lokantalarında dikkatli olunmalıdır. Çin böreği gibi bir hayli ananesel yemek et ve deniz ürünlerini birleştirir. Bir Hayli çorba ayrıca balık bazlı ürünlerle yapılır veya ince kıyılıp patates cipsi gibi kurutulmuş fermente edilmiş ton balığı içerir. Alıcı menüdeki bir malzemenin ne olduğundan emin değilse kesinlikle sormalıdır. Tehlikeyi eksiltmek için lokanta tercihi özelleştirilebilir. Deniz ürünleri lokantaları, suşi barları ve Tayland lokantaları gibi kavmi lokantalar, balıkların ve balık olmayan ürünlerin yakın olmasından dolayı çapraz kontaminasyon için yüksek tehlikeli civarlardır. Buğulu pişirme sonrasında aerosolize olan başka bir deyişle havaya karışmış balık proteinleri sebebiyle kaydolunan inhalasyon solunumla asıllaşan tepkinleri misalleri vardır, bu sebeple balık alerjisi olan insanlar, ızgara balık lokantalarından sakınmalıdır.
Bazı alerjiler can sıkıcı olsa da değişikleri ölümcül olabilir. Astım ve anafilaksi tehlikesinin yönetimi hem hekimle bağlantıya ve hem de reçeteli ilaçları astım gidişatında bir kurtarma inhaleri ve anafilaksi gidişatında enjekte edilebilir epinefrin el altında yakalamaya bağlıdır. Şahıs geçmişte anafilaksi geçirdiyse veya tehlike altındaysa gidişatını, önerilen rehabilitasyonları ve sakınılması gereken ilaçları özetleyen bir acil tıbbi ihtar bileziği takmayı düşünmelidir. Bu yolla bir alerji gidişatında şahıs şuursuz ise veya yanıt veremiyorsa, acil sağlık takımı zaman kaybetmeden uygun tedbirleri alabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ