Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Balığın Daha Az Yağ Sürüklemesi İçin Ne Yapılmalıdır?

  • 23 Ağustos 2021
  • Balığın Daha Az Yağ Sürüklemesi İçin Ne Yapılmalıdır? için yorumlar kapalı
  • 124 kez görüntülendi.
Balığın Daha Az Yağ Sürüklemesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Balık, vitamin ve minerallerce oldukça zengin olan bir yiyecektir. Bu nedenle insan sıhhatine oldukça bereketlidir. Ancak balığı yaparken zati yağlı olan balığın yağ sürüklememesine özen göstermek gerekir. Aksi halde balık oldukça ağır gelip midenizi rahatsız edip sıhhatinizi tehdit edecektir. Bu surattan balığın daha az yağ sürüklemesini sağlamak gerekir. Bunun da püf noktaları bulunmaktadır. Balığın daha […]

Balık, vitamin ve minerallerce oldukça zengin olan bir yiyecektir. Bu nedenle insan sıhhatine oldukça bereketlidir. Ancak 8489_balikbalığı yaparken zati yağlı olan balığın yağ sürüklememesine özen göstermek gerekir. Aksi halde balık oldukça ağır gelip midenizi rahatsız edip sıhhatinizi tehdit edecektir. Bu surattan balığın daha az yağ sürüklemesini sağlamak gerekir. Bunun da püf noktaları bulunmaktadır. Balığın daha az yağ sürüklemesi için ne yapmalı diye düşünenler için kısaca anlatalım. Balığın yağ sürüklemesini önlemek için bir hayli yöntem bulunmaktadır. Bunlardan en öğrenilen ve uygulanan yöntemini balıkların un ve tuz karışımına daldırıp kızartılmasıdır. Bunun yanı gizeme balıkların unlanmadan evvel balık gövdelerine zeytinyağı sürerseniz balıklar fazla yağlanmadan sofranıza gelecektir.

Balığın daha az yağ sürüklemesi için ne yapmalı, sualine bir hayli yanıt olduğunu söylemiştik. Balık kızartırken balık tavasında bol yağ olması balıkların daha iyi kızarmasına neden olur. Elbette ki balıklar aynı anda kızarmalıdır. Tavaya yetecek kadar balığın bir arada kızartılması ehemmiyetlidir. Balık kızartırken ısı ayarı ile oynanmamalıdır. Yağın soğuması balıkların daha fazla yağ sürüklemesine neden olacağından balıkların aynı ısıda piştiğine dikkat edin. Balıklar tek tek çevrilmemeli birkaç balık bir arada çevrilmelidir. Buda büyük bir el yeteneği gerektirir. Son olarak balıkların az yağlı olması için kızartma tavasından yağı süzdürüldükten sonra peçete üzerine konulması fazla yağın çekilmesine neden olacaktır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ