Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Bağışıklık Sistemi Hamilelik Yarıyılında Cılızlar Mı?

  • 28 Nisan 2021
  • Bağışıklık Sistemi Hamilelik Yarıyılında Cılızlar Mı? için yorumlar kapalı
  • 127 kez görüntülendi.

Çalışmalar hamileliğin başlangıcı ile annenin bağışıklık sisteminin zayıflayarak, anneyi muhtelif enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı daha duyarlı hale getirdiğini göstermektedir. Bu yazıda, hamilelik yarıyılında bağışıklık sisteminin zayıflamasının sebepleri, bulguları ve rehabilitasyonu hakkında bazı bilgiler vereceğiz. Daha aşırısı için okumaya devam edin. Hamilelik; yalnızca mutluluk değil, aynı zamanda şahsın bedeninde bir çok beklenmedik farklılıkları da birliktesi getiren […]

Çalışmalar hamileliğin başlangıcı ile annenin bağışıklık sisteminin zayıflayarak, anneyi muhtelif enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı daha duyarlı hale getirdiğini göstermektedir. Bu yazıda, hamilelik yarıyılında bağışıklık sisteminin zayıflamasının sebepleri, bulguları ve rehabilitasyonu hakkında bazı bilgiler vereceğiz. Daha aşırısı için okumaya devam edin.

7748_hamileHamilelik; yalnızca mutluluk değil, aynı zamanda şahsın bedeninde bir çok beklenmedik farklılıkları da birliktesi getiren bir kadının yaşamındaki en coşku verici ve en kritik safhadır. Beden, bebeğin sihrime ve gelişimini desteklemek için muhtelif hormonal farklılıklara uğrar, bu natürel bir safhadır. Bu hormonal metamorfozlar kimileri banal kimileri ise endişelendirici olabilecek bazı fiziksel ve psikolojik metamorfozlara neden olmaktadır. Hamile bayanların %90′ ının bu dokuz aylık yarıyılda yaşadığı ehemmiyetli farklılıklardan biri de bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Çok yaygın olsa da, hamilelik sırasında bağışıklık sisteminin zayıflaması bedende bazı bakteriyel ya da viral faktörler ile enfekte olup hastalanma tehlikesini artırabilir. Bu sebeple hamilelik sırasında bağışıklık sisteminin zayıflamasına katkıda bulunan etmenler ve bu sualin üstünden nasıl gelinebileceğinin öğrenilmesi hayatidir.

Sebepleri ve Bulguları:

7748_bagisikliYukarıyada belirtildiği gibi, bağışıklık sisteminin zayıflamasının ana sebebi bedendeki hormonal balanssızlıktır. Temel olarak, döllenmiş yumurtanın implantasyonu aşılanması sonrasında plasenta büyümekte olan fetüsü çevreleyen doku “hCG” ismi verilen bir glikoprotein hormonu salgılamaya başlar. Hamilelik ilerledikçe bedendeki hCG hormonu yapımı bedendeki bir çok beklenmedik farklılığa neden olur ayrıca gebelik bulgularının ortaya çıkmasını sağlar. Bu bulgular adetin gecikmesi, ruh halinde farklılıklar, sabahları mide bulantıları ve halsizlik olabilir. Beden korunma mekanizmasını etkileyen ve düşük bağışıklık sistemi ile sonuçlanan bu hormonal farklılıklara karşı kendini ayarlamak zorundadır.

Bunun dışında, beslenme eksikliği de bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olabilir. Beden hem anne hem de bebek için lüzumlu mineraller vitaminler ve yiyecek ögelerini sağlamak zorunda olduğundan, gebelikte büyüyen beslenme eksikliği de bağışıklık sisteminin zayıflaması neden olabilir. Bedenin korunma mekanizması zayıfladığında, genel gebelik bulgularının yanında anne adayı fazla bitkinlik, halsizlik ve mide bulantısı yaşayabilir. Ayrıca bağışıklık sisteminin zayıfladığı bu yarıyılda muhtelif hastalıklar ve rahatsızlıklara karşı duyarlı hale gelebilir.

Rehabilitasyon ve İhtiyata:

Hamilelik sırasında muhtelif antibiyotikler almak yerine zayıflayan bağışıklık sistemini rehabilitasyon faktörün en iyi yolu, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için bazı kolay ve sıhhatli usuller sınamaktır. Bağışıklık sistemini geliştirmenin en kolay yolu rastgele bir hastalık ya da enfeksiyona tutulma tehlikesini en aza indirebilmek için, sıhhatli bir hayat stilini özümsemektir.

7748_meyvelerBirincisi ve en ehemmiyetlisi, anne adayının vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından zengin olan meyve ve sebzeleri beslenmesine dahil ederek sıhhatli perhiz farklılıkları yapmasıdır. Ayrıca olası olduğunca yağ ve kalori yüklü ama hiç bir yiyecek bedeli olmayan abur cubur ve fast food besinleri yemekten sakınmalıdır. Balanslı bir beslenme tasarısının yanında yemeklerden evvel ve sonra ellerin yıkanması gibi kolay hijyen kaidelerine dikkat edilmesi bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir.

Bunların yanı gizeme, anne adayının özellikle kalsiyum, demir ve folik asit içeriği yüksek olan bazı vitamin yardımları alması lüzumlu olabilir. Ancak rastgele bir vitamin dayanağı almaya başlamadan evvel, rastgele bir beklenmeyen hamilelik karmaşıklığı oluşmasını önlemek emeliyle hekiminize danışmalısınız. Kumpaslı olarak hafif hamilelik egzersizleri yapmak da bağışıklık sistemini kuvvetlendirecektir. Bu egzersizler bedeni kuvvetlendirerek, kan dolaşımını tertip etmenin yanı gizeme zehirli maddelerin bedenden atılımını sağlar.

Yukarıyada bahsettiğimiz önleyici ihtiyatların yanında şahsın allerjik olduğu şeylerden sakınması, yeterince su içmesi, yeterince yatması, bedeninin yenilenmesi ve kuvvetlenmesi için dinlenmesi, stres yaratan vaziyetlerden uzak durması da bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine destekçi olur. Yukarıyada bahsettiğimiz tedbirleri almanıza karşın fazla bitkinlik yaşıyorsanız kesinlikle hekiminize danışmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ